• Postanowienie o zakresie ...
  20.04.2024

1421AV/443-2799/05/IM

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 23 września 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 542 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

1. Kiedy biegły ma wystawiać fakturę?

2. Jakie daty winny być wpisane w fakturze?

3. Jak ewidencjonować faktury wystawiane dla sądów, w miesiącu wystawienia czy w miesiącu obowiązku podatkowego?

4. Jakie daty wpisywać na fakturze w przypadku, gdy postanowienie zostało wydane na posiedzeniu jawnym a biegły nie został o tym poinformowany w terminie uprawomocnienia się takiego postanowienia / sekretariat sądu nie poinformował o wydaniu takiego postanowienia / ?

W dniu 23.06.2005r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z dnia 23.06.2005r. z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie prawidłowego fakturowania czynności biegłego sądowego wykonywanych na zlecenie sądu / 4 pytania /:

1. kiedy biegły ma wystawiać fakturę ?

2. jakie daty winny być wpisane w fakturze?

3. jak ewidencjonować faktury wystawiane dla sądów, w miesiącu wystawienia czy w miesiącu obowiązku podatkowego ?

4. jakie daty wpisywać na fakturze w przypadku, gdy postanowienie zostało wydane na posiedzeniu jawnym a biegły nie został o tym poinformowany w terminie uprawomocnienia się takiego postanowienia / sekretariat sądu nie poinformował o wydaniu takiego postanowienia / ?

Na wezwanie tut. Organu podatkowego wniosek ten został uzupełniony przez Pana w 14.07.2005r.

Z treści złożonych pism wynika, że jako osoba fizyczna będąca biegłym sądowym wykonuje Pan opinie dla sądów w zakresie szacowania nieruchomości. Za czynności te otrzymuje Pan wynagrodzenie określone postanowieniem na posiedzeniu sądu.Pana zdaniem faktura powinna być :wystawiona po uprawomocnieniu się postanowienia o przyznanym wynagrodzeniu,data sprzedaży na fakturze powinna być datą uprawomocnienia się w/w postanowienia, czyli 14 dni od otrzymania przez biegłego tego postanowienia, zaś data wystawienia faktury - nie później niż 7 dni od daty sprzedaży,wystawiona faktura winna być zaewidencjonowana w miesiącu, w którym powstanie obowiązek podatkowy / miesiąc, w którym wynagrodzenie bądź jego część wpłynęło na konto/,faktura powinna zawierać daty z dnia, w którym biegły uzyskał informację o konieczności dostarczenia faktury do sądu.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy uprzejmie informuje, że od 1 czerwca 2005r. zgodnie z § 3 ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm./ w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Natomiast zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm. ) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16 . Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania zostały określone w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. nr 95, poz. 798 /. W § 9 tego rozporządzenia zostały wymienione elementy, które co najmniej musi zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży. Natomiast z § 13 ust. 1 w/w rozporządzenia wynika, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

W związku z tym, że w § 15 w/w rozporządzenia, który określa przypadki gdy fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego nie został wymieniony przypadek określony w § 3 ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm./ a dotyczący między innymi świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, to w rozpatrywanej sprawie biegły wystawia fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - zgodnie z wyżej przywołanym przepisem §13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. nr 95, poz. 798 / - dotyczy zapytania nr 1 .

Wśród elementów, które musi zawierać faktura VAT znajduje się data sprzedaży i data wystawienia faktury / § 9 ust. 1 pkt 3 w/w rozporządzenia /. Jako datę sprzedaży należy podać dzień, miesiąc i rok sprzedaży. Natomiast w przypadku, gdy nie mamy do czynienia z otrzymaniem części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi / § 14 w/w rozporządzenia / oraz z obowiązkiem wystawiania faktury nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego / § 15 w/w rozporządzenia /, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Dzień wystawienia faktury jest jednocześnie datą wystawienia faktury.

Ponieważ w przypadku opinii zlecanych przez sądy ich przyjęcie oraz wycena następuje poprzez wydanie przez sąd orzeczenia, to za datę dokonania sprzedaży należy przyjąć datę uprawomocnienia się orzeczenia - dotyczy pytania nr 2.

Przepis art. 109 ust. 3 w/w ustawy stanowi, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 , są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą :kwoty określone w art. 90,dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego,kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu ,inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej,w przypadkach określonych w art.120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji.

W związku z powyższym faktury potwierdzające wykonanie czynności przez biegłego na zlecenie sądu powinny być ewidencjonowane w sposób pozwalający na prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej, tj. rozliczenie podatku należnego wynikającego z tych faktur musi następować w miesiącu powstania obowiązku podatkowego. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie narzucają podatnikowi szczegółowego sposobu prowadzenia ewidencji, oprócz warunków zawartych w art. 109 ust. 3 tej ustawy - dotyczy pytania nr 3 .W odniesieniu do pytania nr 4 mają zastosowanie te same zasady, które zostały omówione przy pytaniu nr 2.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana i wiąże jedynie tutejszy Organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...