• Decyzja o zakresie stosow...
  20.04.2024

BDG/415-223/05P

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 31 stycznia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 209 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy po zakończeniu w trakcie roku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym wydług stawki 19% (art.30c pdof) nową rozpoczętą działalność można opodatkować na zasadach przewidzianych w art.27 ustawy pdof?

Pismem z dnia 19.07.2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło możliwości skorzystania, w ciągu tego samego roku podatkowego, z opodatkowania metodami wynikającymi z przepisów: art. 27 ust. 1 oraz art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (odpowiednio: wg skali i stałą stawką 19%).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 30 kwietnia 2005r. Podatnik zakończył indywidualną działalność gospodarczą, z której opłacał podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 19%. Z dniem 01.05.2005r. Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i uzyskany dochód opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych - według skali zawartej w art. 27 ust. 1 ustawy podatkowej.

Postanowieniem z dnia 14.10.2005r. Nr EDB/415-37/HZA/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione przez występującego z zapytaniem.

Po przeanalizowaniu faktycznych i prawnych okoliczności sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdza, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz.176 ze zm.), dochody osiągnięteprzez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Stosowniedo dyspozycji art. 9a ust. 2 cytowanej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Skutki podatkowe będące następstwem podjęcia decyzji o wyborze sposobu opodatkowania zawiera przepis art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powołany przepis stanowi, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:

-samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

-w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej

wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy. Cytowany przepis precyzuje zatem, że w przypadku, gdy podatnik korzysta wyłącznie z opodatkowania na zasadach ogólnych, wybór metody przewidzianej w art. 30c ustawy dotyczy całości przychodów, uzyskanych w ciągu roku podatkowego z pozarolniczej działalności gospodarczej. Brak jest bowiem podstaw do przyjęcia, że analizowana zasada miałaby zastosowanie w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej w dwóch formach (samodzielnie i w spółce),a nie obowiązywałaby w sytuacji, gdy w ciągu roku podatkowego następuje zmiana tej formy (np. poprzez zawiązanie lub rozwiązanie spółki).

Ponadto, stosownie do dyspozycji art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowegoo rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wnioseklub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z cytowanego przepisu wynika, że zmiana sposobu opodatkowania możliwa jest wyłącznie w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.

Należy zauważyć, że opodatkowaniu na zasadach uregulowanych w ustawie z dnia 26.07.1991r. podlega osoba fizyczna, a nie np. spółka cywilna. Dlatego rezygnacja z samodzielnego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i rozpoczęcie tej działalności w formie spółki cywilnej (z czym wiążą się zdarzenia opisane we wniosku) nie oznacza,że na gruncie obowiązujących przepisów prawa podatkowego podatnik w ciągu roku rozpoczął prowadzenie nowej działalności. Źródło przychodów pozostaje bowiem bez zmian, jest nim pozarolnicza działalność gospodarcza (wymieniona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy podatkowej).

W analizowanej sytuacji możliwe byłoby jedynie korzystanie, w ciągu tego samego roku podatkowego, z opodatkowania na zasadach ogólnych (wg skali lub stawką liniową) i w formie zryczałtowanej, gdyż te formy opodatkowania zostały uregulowane w dwóch odrębnych ustawach. W innym przypadku wybór sposobu opodatkowania, dokonany do dnia 20 stycznia roku podatkowego, obowiązuje do dnia 31 grudnia tego roku w odniesieniu do wszystkich dochodów uzyskanych z tego źródła.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...