AKT ARCHIWALNY - Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych
Stan prawny aktualny na dzień: 17.07.2025
Dz.U.2012.0.1232 t.j. - AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych
Uchylony dnia: 2013-10-07
Dz.U. uchylający akt: 2013.0.1036
Rozdział 7. Przepisy szczególne
Porównania: 1
Przypisy: 1
1.
System autoryzacji i rozliczeń może prowadzić wyłącznie agent rozliczeniowy.
2.
Przepisy rozdziału 3, z wyjątkiem art. 17 postępowanie w sprawie uzyskania zezwolenia na prowadzenie systemów płatności, ust. 3 i 4, oraz przepisy art. 20 przejęcie spółki prowadzącej system a zezwolenie na prowadzenie systemu, i art. 27 przepis przejściowy, ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz. U. z 2010 r. Nr 112, poz. 743) w zakresie nadzoru sprawowanego przez Prezesa NBP nad systemami płatności stosuje się odpowiednio do systemów autoryzacji i rozliczeń prowadzonych przez agentów rozliczeniowych niebędących bankami.
3.
uchylony.
4.
Do wniosku, o którym mowa w art. 17 postępowanie w sprawie uzyskania zezwolenia na prowadzenie systemów płatności, ust. 1 ustawy wymienionej w ust. 2, dołącza się program działalności agenta rozliczeniowego na okres co najmniej 3 lat, wskazujący, że będzie on w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań wobec akceptantów.
4a.
NBP prowadzi i ogłasza na swojej stronie internetowej listę podmiotów, które prowadzą systemy autoryzacji i rozliczeń. Na liście tej umieszcza się nazwę i siedzibę każdego z tych podmiotów oraz nazwę prowadzonego przez te podmioty systemu, jeżeli nazwa taka istnieje.
4b.
Przepisy ust. 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio do systemów autoryzacji i rozliczeń prowadzonych przez unijną instytucję płatniczą w rozumieniu przepisu art. 2 katalog pojęć ustawowych, pkt 32 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, która posiada zezwolenie na prowadzenie działalności, o której mowa w art. 3 pojęcie usług płatniczych, ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.
5.
uchylony.
6.
uchylony.
7.
uchylony.
Porównania: 1
Przypisy: 8
1.
Wydawcy elektronicznych instrumentów płatniczych mogą wymieniać pomiędzy sobą informacje o posiadaczach nienależycie wykonujących umowy o elektroniczny instrument płatniczy.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, w przypadku posiadaczy będących osobami fizycznymi zawierają następujące dane:
1)
imię i nazwisko;
2)
numer PESEL;
3)
adres zamieszkania;
4)
opis sposobu nienależytego wykonywania umowy.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 1, w przypadku posiadaczy niebędących osobami fizycznymi zawierają:
1)
nazwę (firmę), siedzibę i adres;
2)
Numer Identyfikacji Podatkowej;
3)
opis sposobu nienależytego wykonania umowy.
4.
Informacje, o których mowa w ust. 1-3, może zbierać i udostępniać wydawcom instytucja, o której mowa w art. 105 udzielanie przez bank informacji stanowiących tajemnicę bankową ust. 4 Prawa bankowego.
5.
Agenci rozliczeniowi są obowiązani wymieniać pomiędzy sobą informacje o akceptantach nienależycie wykonujących umowy lub z którymi rozwiązali z tego powodu umowę.
6.
Agenci rozliczeniowi obowiązani są udostępniać informacje, o których mowa w ust. 5, na żądanie wydawców.
7.
Informacje, o których mowa w ust. 5, zawierają:
1)
w przypadku akceptantów będących osobami fizycznymi - dane, o których mowa w ust. 2;
2)
w przypadku akceptantów niebędących osobami fizycznymi - dane, o których mowa w ust. 3
- a także opis przyczyn rozwiązania umowy lub uznania jej wykonania za nienależyte.
- a także opis przyczyn rozwiązania umowy lub uznania jej wykonania za nienależyte.
8.
W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, wydawcy i agenci rozliczeniowi zawiadamiają prokuratora lub inny organ powołany do ścigania tych przestępstw. Do zawiadomienia dołącza się niezbędne informacje lub dokumenty, w szczególności określone w ust. 1-3.
9.
W przypadku, o którym mowa w ust. 8, wydawcy i agenci rozliczeniowi powinni podjąć współpracę z organami powołanymi do ścigania przestępstw lub przestępstw skarbowych.
Porównania: 1
Przypisy: 1
1.
Posiadacz albo akceptant może upoważnić odpowiednio wydawcę lub agenta rozliczeniowego do reprezentowania jego interesów jako pokrzywdzonego w postępowaniu karnym.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 upoważniony podmiot powinien działać z zachowaniem najwyższej staranności.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie upoważnienia tego samego podmiotu do reprezentowania dwóch lub więcej pokrzywdzonych w postępowaniu karnym, których interesy są sprzeczne.
Porównania: 1
Przypisy: 1
