• Ustawa o Centralnej Ewide...
  07.07.2025

Rozdział 6. Zasady publikowania w CEIDG informacji o pełnomocnikach i prokurentach

1.
Przedsiębiorca wpisany do CEIDG może opublikować za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informację o swoim pełnomocniku lub prokurencie.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko pełnomocnika lub prokurenta;
2)
numer PESEL pełnomocnika lub prokurenta, o ile taki posiada;
3)
datę urodzenia pełnomocnika lub prokurenta, o ile nie posiada numeru PESEL ani numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
4)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) pełnomocnika lub prokurenta, o ile taki posiada;
5)
informację o obywatelstwie pełnomocnika lub prokurenta;
6)
adres do doręczeń pełnomocnika lub prokurenta;
7)
dane kontaktowe pełnomocnika lub prokurenta, w szczególności adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej, numer telefonu, o ile dane te zostały podane;
8)
zakres pełnomocnictwa lub rodzaj i sposób wykonywania prokury;
9)
datę udzielenia pełnomocnictwa lub ustanowienia prokury.
2a.
W przypadku prokurenta w informacji, o której mowa w ust. 1, wskazuje się, czy przedsiębiorca zastrzegł, że z chwilą jego śmierci prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym.
3.
W przypadku pełnomocnika będącego osobą prawną informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera firmę pełnomocnika, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, adres siedziby oraz dane, o których mowa w ust. 2 pkt 4 i 6–9.
4.
Publikacja danych, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, następuje za zgodą pełnomocnika lub prokurenta, wyrażoną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG z wykorzystaniem formularza elektronicznego.
1.
Publikacja informacji, o których mowa w art. 38 publikacja w CEIDG danych pełnomocnika lub prokurenta przedsiębiorcy, oraz ich zmiana następują na wniosek składany w sposób określony w art. 8 forma wniosku o wpis do CEIDG ust. 1.
2.
Publikacja informacji, o których mowa w art. 38 publikacja w CEIDG danych pełnomocnika lub prokurenta przedsiębiorcy, w zakresie pełnomocnictwa do dokonywania wpisów w CEIDG oraz ich zmiana mogą nastąpić także na wniosek składany w sposób określony w art. 8 forma wniosku o wpis do CEIDG ust. 2. Przepisy art. 8 forma wniosku o wpis do CEIDG ust. 3–5 oraz art. 9 prawo żądania od gminy dokumentów związanych z wnioskami o wpis do CEIDG stosuje się odpowiednio.
3.
Opublikowanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informacji o pełnomocniku jest równoznaczne w skutkach z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie.
4.
Opublikowanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informacji o prokurencie jest równoznaczne w skutkach z ustanowieniem prokury.
5.
Wraz z wnioskiem o opublikowanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informacji, o których mowa w art. 38 publikacja w CEIDG danych pełnomocnika lub prokurenta przedsiębiorcy, przedsiębiorca składa oświadczenie, że pełnomocnik lub prokurent przyjął odpowiednio pełnomocnictwo lub prokurę.
6.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 5, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie zawiera w nim klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
7.
Zakończenie publikacji informacji, o których mowa w art. 38 publikacja w CEIDG danych pełnomocnika lub prokurenta przedsiębiorcy, następuje na wniosek przedsiębiorcy, pełnomocnika lub prokurenta, składany w sposób określony w art. 8 forma wniosku o wpis do CEIDG ust. 1.
7a.
Zakończenie publikacji informacji, o których mowa w art. 38 publikacja w CEIDG danych pełnomocnika lub prokurenta przedsiębiorcy, następuje w przypadku uwidocznienia we wpisie informacji o zgonie lub znalezieniu zwłok.
8.
Zakończenie publikacji informacji, o których mowa w art. 38 publikacja w CEIDG danych pełnomocnika lub prokurenta przedsiębiorcy, oznacza ich usunięcie z systemu teleinformatycznego CEIDG.
1.
Wniosek, o którym mowa w art. 39 wniosek o publikację w CEIDG informacji o pełnomocniku lub prokurencie przedsiębiorcy ust. 1 i 2, jest poprawny, gdy zawiera wszystkie informacje określone w art. 38 publikacja w CEIDG danych pełnomocnika lub prokurenta przedsiębiorcy oraz jest podpisany.
2.
Do wniosku, o którym mowa w art. 39 wniosek o publikację w CEIDG informacji o pełnomocniku lub prokurencie przedsiębiorcy ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 8 forma wniosku o wpis do CEIDG, art. 9 prawo żądania od gminy dokumentów związanych z wnioskami o wpis do CEIDG, art. 10 wymogi formalne wniosku o wpis do CEIDG ust. 1 i 5–9 oraz art. 13 zwolnienie od opłat wniosku o wpis do CEID.
1.
W zakresie, w jakim umocowanie pełnomocnika do działania w imieniu przedsiębiorcy zostało opublikowane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG, do wykazania przed organami administracji publicznej upoważnienia do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy nie stosuje się przepisu art. 33 pełnomocnik strony § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ administracji publicznej z urzędu potwierdza w CEIDG upoważnienie pełnomocnika lub prokurenta do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy.
Przepisów art. 38 publikacja w CEIDG danych pełnomocnika lub prokurenta przedsiębiorcy-40 nie stosuje się w sprawach prowadzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, 1598, 2076, 2105, 2262 i 2328) oraz ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422, z późn. zm.).
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...