• Ustawa o dokumentach pasz...
  20.04.2024

Ustawa o dokumentach paszportowych

Stan prawny aktualny na dzień: 20.04.2024

Dz.U.2023.0.1302 t.j. - Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych

Obserwuj akt

Rozdział 4 Zasady wydawania dokumentów paszportowych

1.
Dokument paszportowy wydaje się na wniosek.
2.
Wojewoda, konsul i minister właściwy do spraw wewnętrznych mogą z urzędu wydać paszport tymczasowy, jeżeli przemawiają za tym ważne okoliczności.
1.
Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
2.
W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator.
1.
Wniosek o wydanie paszportu albo paszportu tymczasowego składa się do dowolnego wojewody lub konsula.
2.
Wniosek o wydanie paszportu dyplomatycznego albo paszportu służbowego składa się do ministra właściwego do spraw zagranicznych.
3.
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą ministra właściwego do spraw zagranicznych, wniosek o wydanie paszportu dyplomatycznego albo paszportu służbowego może zostać złożony za pośrednictwem konsula.
4.
W wyjątkowych przypadkach, jeżeli przemawia za tym ważny interes państwa, wniosek o wydanie paszportu albo paszportu tymczasowego może zostać złożony do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
1.
Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy w organie paszportowym.
2.
Przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych, która ukończyła 5 lat, lub osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych jest wymagana obecność tej osoby.
3.
W przypadku, o którym mowa w art. 31 złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej ust. 3, obowiązek osobistego stawiennictwa nie jest wymagany.
4.
W przypadku gdy szczególne okoliczności uniemożliwiają lub znacznie utrudniają złożenie wniosku o wydanie paszportu tymczasowego przez osobę przebywającą za granicą w sposób, o którym mowa w ust. 1, konsul może odstąpić od wymogu osobistego stawiennictwa na wniosek tej osoby.
5.
W przypadku nieuwzględnienia wniosku o odstąpienie od wymogu osobistego stawiennictwa w celu złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego konsul informuje osobę o braku przesłanek uzasadniających odstąpienie od tego wymogu.
1.
Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej, przy użyciu formularza utrwalonego w postaci elektronicznej wypełnianego przez organ paszportowy na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu, o którym mowa w art. 32 złożenie podpisu przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego ust. 1.
2.
Złożenie podpisu pod wnioskiem o wydanie dokumentu paszportowego za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu jest równoznaczne ze złożeniem podpisu własnoręcznego.
3.
Wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego osobie do 12. roku życia można złożyć przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji po uwierzytelnieniu na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57).
4.
W przypadku odstąpienia przez konsula od wymogu osobistego stawiennictwa w celu złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego, na podstawie art. 30 wymóg osobistego stawiennictwa wnioskodawcy w organie paszportowym ust. 4, wnioskodawca przekazuje konsulowi wniosek o wydanie paszportu tymczasowego utrwalony w postaci papierowej, z podpisem, którego własnoręczność potwierdził notariusz lub organ paszportowy, albo na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Organ paszportowy niezwłocznie po otrzymaniu wniosku wprowadza dane z wniosku do formularza, o którym mowa w ust. 1.
1.
Podpis pod wnioskiem o wydanie dokumentu paszportowego, o którym mowa w art. 31 złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej ust. 1, oraz odwzorowanie własnoręcznego podpisu zamieszczane w dokumencie paszportowym, o którym mowa w art. 12 dane zamieszczane w warstwie graficznej na stronie personalizacyjnej paszportu, paszportu dyplomatycznego i paszportu służbowego ust. 1 pkt 1 lit. i, składa się przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego.
2.
Urządzenie, o którym mowa w ust. 1, zapewnia integrację danych stanowiących odwzorowanie podpisu własnoręcznego wnioskodawcy z dokumentem utrwalonym w postaci elektronicznej stanowiącym wniosek o wydanie dokumentu paszportowego.
3.
W przypadku braku możliwości złożenia podpisu w sposób, o którym mowa w ust. 1, podpis składa się na wydruku dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej, o którym mowa w art. 31 złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej ust. 1.
4.
W przypadku braku możliwości złożenia podpisu przez wnioskodawcę wniosek opatruje się adnotacją o przyczynie braku tego podpisu.
1.
Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego zawiera:
1)
dane osoby, której ma być wydany dokument paszportowy:
a) nazwisko,
b) imię (imiona),
c) datę urodzenia,
d) miejsce urodzenia,
e) obywatelstwo,
f) płeć,
g) numer PESEL;
2)
odwzorowanie własnoręcznego podpisu osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 12 dane zamieszczane w warstwie graficznej na stronie personalizacyjnej paszportu, paszportu dyplomatycznego i paszportu służbowego ust. 1 pkt 1 lit. i;
3)
imiona, nazwiska, rodzaje, serie i numery posiadanych dokumentów tożsamości, numery PESEL, jeżeli zostały nadane, oraz podpisy obecnych przy składaniu wniosku matki lub ojca, opiekunów prawnych albo kuratora, wyrażających zgodę na wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych;
4)
adres do korespondencji wnioskodawcy;
5)
oświadczenie o prawdziwości danych, o których mowa w pkt 1–4, oraz klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”;
6)
podpis wnioskodawcy;
7)
adnotacje urzędowe.
2.
W przypadku braku technicznej możliwości personalizacji pełnych danych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, b i d, dane te we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego i w dokumencie paszportowym zamieszcza się w zakresie umożliwiającym spersonalizowanie dokumentu paszportowego.
3.
Osoba składająca wniosek może podać numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej w celu przekazania ich do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych, o którym mowa rozdziale 3a ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
4.
Wniosek o wydanie paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego, oprócz danych określonych w ust. 1, zawiera:
1)
informacje o aktualnym miejscu pracy i zajmowanym stanowisku;
2)
zobowiązanie posiadacza paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego do zwrotu tego dokumentu niezwłocznie po wykorzystaniu lub w przypadku utraty prawa do korzystania z tego dokumentu.
Oświadczenia, o których mowa w art. 33 treść wniosku o wydanie dokumentu paszportowego ust. 1 pkt 5 i art. 43 wymogi dotyczące wydania dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia ust. 6, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, a zawarta w nich klauzula zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego osobie nieposiadającej numeru PESEL, w przypadku, o którym mowa w art. 48 wydawanie paszportu tymczasowego ust. 1 pkt 4, zawiera dane, o których mowa w art. 33 treść wniosku o wydanie dokumentu paszportowego ust. 1 pkt 1 lit. a–f i pkt 2–7, oraz:
1)
nazwisko rodowe osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy;
2)
poprzednie nazwiska osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy;
3)
imiona i nazwiska matki i ojca osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy;
4)
nazwiska rodowe matki i ojca osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy;
5)
numery PESEL matki i ojca osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy, o ile zostały nadane.
Składając wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, wnioskodawca przedkłada:
1)
ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty, o ile został wydany;
2)
w przypadku, o którym mowa w art. 28 wniosek o wydanie dokumentu paszportowego ust. 2, ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty, o ile został wydany, osoby, dla której ma być wydany dokument paszportowy;
3)
dowód uiszczenia opłaty – w przypadku wnioskowania o paszport lub paszport tymczasowy;
4)
dokument potwierdzający prawo do obniżonej opłaty albo zwolnienia z opłaty – w przypadku prawa do skorzystania z obniżonej opłaty za paszport albo zwolnienia z opłaty za paszport, z wyjątkiem osób korzystających z obniżonej opłaty, o których mowa w art. 21 obniżona opłata za wydanie paszportu ust. 1 pkt 1 i 2;
5)
wydane przez sąd dokumenty potwierdzające uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych – w przypadku wniosku składanego przez opiekuna prawnego lub kuratora;
6)
odpisy zagranicznych aktów stanu cywilnego lub inne dokumenty potwierdzające stan cywilny – w przypadku, o którym mowa w art. 48 wydawanie paszportu tymczasowego ust. 1 pkt 4;
7)
fotografię osoby, której ma być wydany dokument paszportowy.
1.
Organ paszportowy dokonuje odwzorowania cyfrowego dokumentu sporządzonego w postaci papierowej związanego z:
1)
wnioskiem o wydanie dokumentu paszportowego,
2)
dokumentem paszportowym,
3)
ograniczeniem prawa do posiadania dokumentu paszportowego
– oraz wprowadza to odwzorowanie do Rejestru Dokumentów Paszportowych.
2.
Organ paszportowy zwraca wnioskodawcy przedłożony przez niego dokument, o którym mowa w ust. 1, po sporządzeniu jego odwzorowania cyfrowego.
3.
Organ paszportowy wprowadza do Rejestru Dokumentów Paszportowych sporządzone w postaci elektronicznej dokumenty związane z:
1)
wnioskiem o wydanie dokumentu paszportowego;
2)
dokumentem paszportowym;
3)
ograniczeniem prawa do posiadania dokumentu paszportowego.
4.
Dokumentację, niezależnie od postaci jej sporządzenia i utrwalenia, związaną z:
1)
wnioskiem o wydanie dokumentu paszportowego,
2)
dokumentem paszportowym,
3)
ograniczeniem prawa do posiadania dokumentu paszportowego
– przechowuje się na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164).
1.
Organ paszportowy potwierdza tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy lub osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, na podstawie ważnego dokumentu paszportowego lub ważnego dowodu osobistego, o ile został wydany.
2.
W przypadku składania wniosku w sposób, o którym mowa w art. 31 złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej ust. 3, tożsamość wnioskodawcy potwierdza się na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
3.
Organ paszportowy może potwierdzić tożsamość i obywatelstwo wnioskodawcy lub osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, na podstawie danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, w rejestrze PESEL oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych.
4.
Organ paszportowy może potwierdzić tożsamość wnioskodawcy lub osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, na podstawie innego ważnego dokumentu zawierającego fotografię.
5.
Organ paszportowy w celu ustalenia tożsamości osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, jej obywatelstwa lub innych danych niezbędnych do złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego może żądać podania:
1)
nazwiska rodowego oraz poprzednich nazwisk tej osoby, jeżeli były zmieniane;
2)
imion, nazwisk i nazwisk rodowych matki i ojca tej osoby.
6.
Organ paszportowy we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego odnotowuje sposób potwierdzenia tożsamości i obywatelstwa.
1.
Organ paszportowy przyjmujący wniosek o wydanie dokumentu paszportowego porównuje dane zawarte w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, w rejestrze PESEL oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych z danymi zawartymi we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego oraz w przedkładanej dokumentacji.
2.
W przypadku stwierdzenia niezgodności danych zawartych we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego z danymi w rejestrach lub w przedłożonej dokumentacji organ paszportowy podejmuje działania celem usunięcia tej niezgodności, zgodnie z art. 11 sprawdzenia danych zawartych w rejestrze PESEL oraz w rejestrach mieszkańców ust. 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
Organ paszportowy, w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do tożsamości osoby, której ma być wydany dokument paszportowy, jej obywatelstwa lub innych danych niezbędnych do złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, może potwierdzić te dane w rejestrze stanu cywilnego, o którym mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1681 i 2770), w centralnym rejestrze danych o nabyciu i utracie obywatelstwa polskiego, o którym mowa w art. 59 rejestry w sprawach obywatelstwa polskiego ust. 1 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2022 r. poz. 465 i 2185), lub może żądać przedłożenia dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa polskiego przez osobę, której ma być wydany dokument paszportowy, wydanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim.
1.
Fotografia przedkładana do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego ma wymiary 35 × 45 mm, jest wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, ma dobrą ostrość oraz odwzorowuje naturalny kolor skóry; obejmuje wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii; przedstawia osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedla w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.
2.
Fotografię wykonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
3.
Osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.
4.
Osoba na fotografii jest przedstawiona bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami.
5.
Osoba z wadą narządu wzroku może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku przedkłada się również orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
6.
Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku przedkłada się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
7.
Fotografia dziecka do 5. roku życia, osoby, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, oraz osoby, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów fotografii określonych w ust. 3, może nie spełniać tych wymogów.
8.
W innych niż wymienione w ust. 6 przypadkach osoba może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile uprawdopodobni, że taka potrzeba wynika z konsekwencji przebytego leczenia lub wypadku.
Podczas składania wniosku o wydanie paszportu, paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego pobiera się odciski palców od osoby, której ma być wydany paszport, paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy, z wyłączeniem osób:
1)
które nie ukończyły 12. roku życia;
2)
od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
1.
Na wydanie dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia, jest wymagana zgoda matki i ojca tej osoby.
2.
Zgoda nie jest wymagana:
1)
od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego;
2)
w przypadku paszportu tymczasowego wydawanego z urzędu na podstawie art. 27 wydawanie paszportu na wniosek lub z urzędu ust. 2.
3.
Zgodę wyraża się:
1)
na wniosku o wydanie dokumentu paszportowego – z podpisem, o którym mowa w art. 32 złożenie podpisu przy użyciu urządzenia umożliwiającego odwzorowanie podpisu własnoręcznego;
2)
na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym podpisem, którego własnoręczność poświadczył organ paszportowy lub notariusz;
3)
na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, dokument określający zakres władzy rodzicielskiej przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
5.
W przypadku braku zgodności stanowisk matki i ojca lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego, które przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego.
6.
W przypadku przedłożenia dokumentu, o którym mowa w ust. 4 i 5, oraz zgody wyrażonej w formie, o której mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, organ paszportowy może żądać od wnioskodawcy oświadczenia potwierdzającego brak wiedzy w zakresie zmiany stanu prawnego wynikającego z przedłożonego orzeczenia albo wyrażonej zgody wraz z klauzulą o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.
7.
Zgoda matki lub ojca na wydanie dokumentu paszportowego oraz orzeczenie sądu rodzinnego stanowią podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego.
8.
W szczególnych przypadkach, jeżeli uzyskanie zgody matki lub ojca jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia, przebywającej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, dokument paszportowy może być wydany za zgodą tylko matki albo ojca, o ile przemawia za tym dobro tej osoby.
9.
Tożsamość matki i ojca wyrażających zgodę na wydanie dokumentu paszportowego potwierdza się w sposób, o którym mowa w art. 38 potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa wnioskodawcy lub osoby, której ma być wydany dokument paszportowy.
10.
Przepisy ust. 1–9 stosuje się odpowiednio do opiekunów prawnych i kuratora.
Organ paszportowy, przyjmując wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego, wydaje wnioskodawcy potwierdzenie złożenia wniosku, które zawiera:
1)
imię (imiona) i nazwisko osoby, której ma być wydany dokument paszportowy;
2)
datę złożenia wniosku;
3)
numer wniosku, jeżeli został nadany podczas składania wniosku;
4)
informacje o organie wydającym dokument paszportowy i o miejscu jego odbioru.
Organ paszportowy informuje wnioskodawcę na piśmie utrwalonym w postaci papierowej o nieprzyjęciu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, gdy:
1)
nie przedłożono fotografii spełniającej wymogi, o których mowa w art. 41 wymogi dotyczące fotografii przedkładanej do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego;
2)
nie przedłożono dokumentów, o których mowa w art. 36 dokumenty przedkładane podczas składania wniosku o wydanie dokumentu paszportowego pkt 5;
3)
osoba, której ma być wydany dokument paszportowy, odmówiła złożenia odcisków palców, jeżeli złożenie odcisków palców jest wymagane;
4)
osoba, której ma być wydany dokument paszportowy, odmówiła złożenia podpisu, jeżeli podpis jest wymagany.
Tej samej osobie może zostać wydany drugi paszport w wyjątkowych przypadkach, w szczególności uzasadnionych:
1)
względami ochrony jej życia i zdrowia,
2)
poważnymi trudnościami w prowadzeniu przez nią działalności humanitarnej lub zawodowej,
3)
posiadaniem w paszporcie wiz lub pieczęci potwierdzających przekraczanie granicy państw lub pobyt na ich terytorium, uniemożliwiających lub znacznie utrudniających jej wjazd na terytorium innego państwa,
4)
względami bezpieczeństwa państwa
– po uprawdopodobnieniu tych okoliczności.
1.
Wydanie drugiego paszportu z powodu, o którym mowa w art. 46 wydanie drugiego paszportu tej samej osobie pkt 4, wymaga uzyskania przez organ paszportowy pozytywnej opinii Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2.
W celu uzyskania opinii organ paszportowy przekazuje Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego kopię dokumentacji uprawdopodobniającej okoliczności, o których mowa w art. 46 wydanie drugiego paszportu tej samej osobie pkt 4.
3.
Przed wydaniem opinii Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może żądać od osoby ubiegającej się o wydanie drugiego paszportu przedłożenia dodatkowych informacji uprawdopodabniających okoliczności, o których mowa w art. 46 wydanie drugiego paszportu tej samej osobie pkt 4.
4.
Wydaną opinię Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazuje organowi paszportowemu w formie pisemnej, w terminie 14 dni od dnia otrzymania dokumentacji, o której mowa w ust. 2. Nieprzekazanie opinii w tym terminie uważa się za zgodę Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wydanie drugiego paszportu.
5.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin, o którym mowa w ust. 4, może zostać przedłużony do 30 dni.
6.
Wydając opinię, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może odstąpić od jej uzasadnienia albo ograniczyć to uzasadnienie ze względu na interes bezpieczeństwa państwa.
1.
Paszport tymczasowy wydaje się:
1)
osobom przebywającym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej na czas oczekiwania na odbiór paszportu;
2)
osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy;
3)
w nagłych przypadkach:
a) na powrót do miejsca stałego pobytu,
b) związanych z chorobą,
c) związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny,
d) związanych z prowadzoną działalnością zawodową,
e) związanych z realizacją obowiązku nauki przez osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych lub posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, które nie ukończyły 18. roku życia, z rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub w razie konieczności zapewnienia tym osobom opieki w sytuacji, o której mowa w lit. d;
4)
osobom przebywającym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, którym nie nadano numeru PESEL, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli okoliczności uniemożliwiają lub znacznie utrudniają nadanie numeru PESEL, a wydanie paszportu tymczasowego jest niezbędne ze względu na ochronę istotnych praw i interesów osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy.
2.
Organ paszportowy może żądać przedłożenia dokumentów potwierdzających wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach paszport tymczasowy może być wydany osobie, która posiada paszport, paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy.
4.
W przypadkach, o których mowa w art. 6 organy wydające paszporty i paszporty tymczasowe ust. 3, paszport tymczasowy może być wydany również w innych okolicznościach niż określone w ust. 1.
1.
Paszport dyplomatyczny wydaje się:
1)
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
Marszałkowi i wicemarszałkom Sejmu;
3)
Marszałkowi i wicemarszałkom Senatu;
4)
Prezesowi i wiceprezesom Rady Ministrów;
5)
ministrom, sekretarzom i podsekretarzom stanu;
6)
posłom i senatorom;
7)
posłom do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej;
8)
Prezesowi, Wiceprezesowi i sędziom Trybunału Konstytucyjnego;
9)
Pierwszemu Prezesowi i Prezesom Sądu Najwyższego;
10)
Prezesowi i wiceprezesom Naczelnego Sądu Administracyjnego;
11)
Prokuratorowi Generalnemu, Prokuratorowi Krajowemu i pozostałym zastępcom Prokuratora Generalnego;
12)
Szefowi Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
13)
Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego;
14)
ambasadorowi – specjalnemu przedstawicielowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
15)
sekretarzom i podsekretarzom stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
16)
małżonkom osób, o których mowa w pkt 1–5 i 8–10, jeżeli towarzyszą im w podróży służbowej poza granicami kraju;
17)
osobom wykonującym zadania służby zagranicznej, które posiadają stopień dyplomatyczny;
18)
wojewodom i wicewojewodom;
19)
marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województw;
20)
osobom zajmującym stanowiska lub pełniącym funkcje:
a) związane z przywilejami i immunitetami dyplomatycznymi na podstawie umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub zwyczajów międzynarodowych,
b) w wyniku skierowania do pracy w organizacjach międzynarodowych, na wniosek organu kierującego;
21)
członkom rodziny, w rozumieniu art. 7 objaśnienie pojęć pkt 2 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 406), osób, o których mowa w pkt 17, jeżeli pozostają z nimi we wspólnocie domowej i przesiedlają się z nimi za granicę.
2.
Członkowie rodzin osób, o których mowa w ust. 1 pkt 17, nieprzesiedlający się za granicę są uprawnieni do otrzymania paszportu dyplomatycznego w celu odwiedzin tych osób.
3.
Prawo do otrzymania paszportu dyplomatycznego mają byli Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej, byli Prezesi Rady Ministrów oraz byli Ministrowie Spraw Zagranicznych, którzy zostali powołani do pełnienia tych funkcji poczynając od dnia 24 sierpnia 1989 r.
4.
Na wniosek Komendanta Służby Ochrony Państwa paszport dyplomatyczny wydaje się funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa w związku z realizacją zadań służbowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
5.
Paszport dyplomatyczny może być wydany osobie, która posiada paszport, paszport tymczasowy lub paszport służbowy.
1.
Paszport służbowy wydaje się członkom służby zagranicznej nieposiadającym stopnia dyplomatycznego oraz innym osobom skierowanym do wykonywania obowiązków służbowych w placówce zagranicznej.
2.
Paszport służbowy wydaje się członkom rodziny, w rozumieniu art. 7 objaśnienie pojęć pkt 2 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o służbie zagranicznej, osób, o których mowa w ust. 1, jeżeli pozostają z nimi we wspólnocie domowej i przesiedlają się z nimi za granicę.
3.
Paszport służbowy może być wydany członkom rodzin osób, o których mowa w ust. 1, nieprzesiedlającym się za granicę w celu odwiedzin tych osób.
4.
Paszport służbowy może być wydany osobie, która posiada paszport, paszport dyplomatyczny lub paszport tymczasowy.
5.
Na wniosek kierownika urzędu obsługującego członka Rady Ministrów, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu paszport służbowy wydaje się pracownikom tych jednostek.
1.
Paszportem dyplomatycznym i paszportem służbowym można się legitymować wyłącznie w trakcie podróży służbowej lub w związku z wykonywaniem czynności służbowych poza granicami kraju.
2.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do osób wymienionych w art. 49 uprawnieni do paszportu dyplomatycznego ust. 1 pkt 17, 20 i 21 oraz ust. 3 oraz w art. 50 wydawanie paszportu służbowego ust. 1 i 2, jeżeli osoby te zostały wyznaczone do pełnienia funkcji lub zajmowania stanowiska poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych, określi, w drodze rozporządzenia, sposób i miejsce przechowywania paszportów dyplomatycznych i paszportów służbowych, uwzględniając zwyczaje międzynarodowe oraz potrzebę szczególnej ochrony paszportów dyplomatycznych i paszportów służbowych przed ich utratą.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby zagranicznej oraz względami bezpieczeństwa państwa tej samej osobie można wydać drugi paszport dyplomatyczny lub drugi paszport służbowy.
W przypadkach uzasadnionych potrzebą ochrony interesów Rzeczypospolitej Polskiej za granicą minister właściwy do spraw zagranicznych może podjąć decyzję o wydaniu paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego również obywatelom polskim innym niż wskazani w art. 49 uprawnieni do paszportu dyplomatycznego i art. 50 wydawanie paszportu służbowego.
1.
Organ paszportowy, do którego wpłynął wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, odmawia wydania dokumentu paszportowego:
1)
na wniosek sądu prowadzącego przeciwko osobie ubiegającej się o dokument paszportowy postępowanie w sprawie karnej lub postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, postępowanie w sprawie nieletniego lub prowadzącego postępowanie cywilne;
2)
na wniosek organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze, organu postępowania wykonawczego w sprawie karnej, w tym o przestępstwo skarbowe, przeciwko osobie ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego;
3)
w przypadku gdy na podstawie przedłożonych dokumentów i dostępnych rejestrów organ paszportowy nie potwierdził zamieszczanych w dokumencie paszportowym danych osoby ubiegającej się o dokument paszportowy, wskazanych we wniosku o wydanie dokumentu paszportowego;
4)
w przypadku gdy na podstawie przedłożonych dokumentów i dostępnych rejestrów organ paszportowy nie potwierdził obywatelstwa osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego;
5)
w przypadku gdy wnioskodawca nie wniósł wymaganej opłaty za paszport lub za paszport tymczasowy;
6)
w przypadku gdy nie została wyrażona zgoda na wydanie dokumentu paszportowego, o której mowa w art. 43 wymogi dotyczące wydania dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia ust. 1, lub nie zostało przedłożone orzeczenie sądu, o którym mowa w art. 43 wymogi dotyczące wydania dokumentu paszportowego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która nie ukończyła 18. roku życia ust. 5;
7)
w przypadku niespełnienia warunków do wydania paszportu lub paszportu tymczasowego ze względu na ważny interes państwa, drugiego paszportu, paszportu tymczasowego albo paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego, o których mowa odpowiednio w art. 6 organy wydające paszporty i paszporty tymczasowe ust. 3 i art. 46 wydanie drugiego paszportu tej samej osobie–50.
2.
Odmowa wydania dokumentu paszportowego następuje w drodze decyzji.
3.
Od decyzji o odmowie wydania dokumentu paszportowego wydanej w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, nie przysługuje odwołanie.
W przypadkach, o których mowa w art. 54 odmowa wydania dokumentu paszportowego ust. 1 pkt 1 i 2, mimo istnienia przesłanek uzasadniających odmowę wydania dokumentu paszportowego, konsul może wydać paszport tymczasowy ze względu na ważny interes osoby ubiegającej się o dokument paszportowy. O wydaniu paszportu tymczasowego konsul informuje organ, który wystąpił z wnioskiem o odmowę wydania dokumentu paszportowego.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...