• Ustawa o doręczeniach ele...
  19.04.2024

Ustawa o doręczeniach elektronicznych

Stan prawny aktualny na dzień: 19.04.2024

Dz.U.2023.0.285 t.j. - Ustawa z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych

Obserwuj akt

Rozdział 8 . Przepisy przejściowe, dostosowujące i przepis końcowy

1.
Doręczenie korespondencji nadanej przez podmiot publiczny posiadający elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP do innego podmiotu publicznego posiadającego elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego do dnia 30 września 2029 r.
2.
Doręczenie korespondencji nadanej przez osobę fizyczną lub podmiot niebędący podmiotem publicznym, będące użytkownikami konta w ePUAP, do podmiotu publicznego posiadającego elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP, w ramach usługi udostępnianej w ePUAP, jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego, do czasu zaistnienia obowiązku stosowania niniejszej ustawy, o którym mowa w art. 155 przepisy przejściowe i dostosowujące, przez ten podmiot publiczny.
3.
Doręczenie korespondencji nadanej przez podmiot publiczny posiadający elektroniczną skrzynkę podawczą w ePUAP do osoby fizycznej lub podmiotu niebędącego podmiotem publicznym, o których mowa w ust. 2, stanowiącej odpowiedź na podanie albo wniosek złożone w ramach usługi udostępnionej w ePUAP, jest równoważne w skutkach prawnych z doręczeniem przy wykorzystaniu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
4.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1-3, urzędowe poświadczenie odbioru, o którym mowa w art. 3 wyłączenie stosowania przepisów ustawy pkt 20 ustawy zmienianej w art. 105 zmiana ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, jest równoważne dowodowi otrzymania, o którym mowa w art. 41 warunki wystawiania dowodów otrzymania.
1.
Zgromadzona w ePUAP korespondencja jest dostępna dla posiadacza konta użytkownika lub elektronicznej skrzynki podawczej w ePUAP w sposób umożliwiający jej przeglądanie, kopiowanie i usuwanie do dnia 30 września 2029 r.
2.
Po upływie terminu określonego w ust. 1 minister właściwy do spraw informatyzacji usuwa z ePUAP konta użytkownika i elektroniczne skrzynki podawcze wraz z ich zawartością.
1.
Do dnia 31 grudnia 2025 r. obowiązki operatora wyznaczonego wynikające z niniejszej ustawy zostają powierzone operatorowi wyznaczonemu, o którym mowa w art. 3 objaśnienie pojęć ustawowych pkt 13 ustawy zmienianej w art. 122 zmiana ustawy - Prawo pocztowe.
2.
W przypadku:
1)
uporczywego naruszania przez operatora wyznaczonego warunków świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub warunków świadczenia publicznej usługi hybrydowej lub
2)
rażąco wysokiego kosztu świadczenia usług, o których mowa w pkt 1
- minister właściwy do spraw informatyzacji w drodze decyzji administracyjnej może powierzyć świadczenie tych usług innemu podmiotowi nie dłużej niż na okres do dnia 31 grudnia 2025 r., biorąc pod uwagę sprawną realizację publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej.
Operator wyznaczony przedkłada Prezesowi UKE projekt pierwszego:
1)
cennika, o którym mowa w art. 52 opłata za przekazywanie korespondencji przy użyciu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej ust. 6, do dnia 30 kwietnia 2021 r.;
2)
regulaminu świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej, o którym mowa w art. 54 regulamin świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej ust. 3, do dnia 30 kwietnia 2021 r.
1.
Podmioty niepubliczne wpisane do rejestru, o którym mowa w art. 1 elementy Krajowego Rejestru Sądowego ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 83 zmiana ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przed dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 155 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 10, obowiązane są do zrealizowania obowiązku, o którym mowa w art. 9 inne podmioty obowiązane do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, w terminie 3 miesięcy od dnia określonego w tym komunikacie.
2.
Jeżeli przed dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 155 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 10 do bazy adresów elektronicznych zostały wpisane adresy do doręczeń elektronicznych podmiotów wpisanych do rejestrów, o których mowa w art. 1 elementy Krajowego Rejestru Sądowego ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy zmienianej w art. 83 zmiana ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, w dniu określonym w tym komunikacie informacja w przedmiocie tych adresów zostanie przekazana automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 58 systemy teleinformatyczne wykorzystywane przy doręczeniach elektronicznych ust. 1, z bazy adresów elektronicznych do Krajowego Rejestru Sądowego.
1.
Podmioty niepubliczne składające wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od dnia 1 stycznia 2025 r. są obowiązane do przekazania:
1)
danych niezbędnych do utworzenia adresu do doręczeń w ramach publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo
2)
adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz danych niezbędnych w celu wpisania tego adresu do bazy adresów elektronicznych.
2.
Podmioty niepubliczne nieposiadające adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej do dnia 31 grudnia 2024 r., składające w okresie od dnia 1 lipca 2025 r. do dnia 30 września 2026 r. wniosek o zmianę wpisu, są obowiązane do:
1)
przekazania danych niezbędnych do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo
2)
przekazania adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego świadczoną przez kwalifikowanego dostawcę oraz danych niezbędnych w celu wpisania tego adresu do bazy adresów elektronicznych, albo
3)
wystąpienia do ministra właściwego do spraw informatyzacji z wnioskiem o utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
3.
Podmioty niepubliczne nieposiadające adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, z wyłączeniem podmiotów, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązane uzyskać wpis adresu do doręczeń elektronicznych do bazy adresów elektronicznych w terminie do dnia 30 września 2026 r.
4.
Jeżeli przed dniem 5 lipca 2022 r. do bazy adresów elektronicznych zostały wpisane adresy do doręczeń elektronicznych podmiotów wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, po dniu 5 lipca 2022 r. informacja w przedmiocie tych adresów zostanie przekazana automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego z bazy adresów elektronicznych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w innej ustrukturyzowanej formie elektronicznej.
1.
Zgody na doręczanie pism przez portal podatkowy wyrażane na podstawie art. 3e uchylony § 1 ustawy zmienianej w art. 84 zmiana ustawy - Ordynacja podatkowa, w brzmieniu dotychczasowym, stają się zgodami na doręczanie pism przez portal podatkowy, o których mowa w art. 144 doręczanie pism przez organ podatkowy § 2 ustawy zmienianej w art. 84 zmiana ustawy - Ordynacja podatkowa, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2.
W przypadku spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do doręczania pism przez portal podatkowy w rozumieniu art. 3 katalog pojęć ustawowych pkt 14 ustawy zmienianej w art. 84 zmiana ustawy - Ordynacja podatkowa stosuje się przepisy dotychczasowe.
1.
Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10.
2.
Organy władzy publicznej inne niż wymienione w ust. 1, w tym organy kontroli państwowej i ochrony prawa, oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10.
3.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10.
4.
Narodowy Fundusz Zdrowia jest obowiązany stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10.
5.
Agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej, państwowe fundusze celowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne, państwowe i samorządowe instytucje kultury, inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10.
6.
Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne oraz samorządowe zakłady budżetowe są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10, a w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej od dnia 1 października 2029 r.
7.
Sądy i trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia 1 października 2029 r.
8.
Minister Sprawiedliwości, mając na uwadze warunki techniczne i organizacyjne oraz konieczność zapewnienia sprawnego toku postępowania, może określić, w drodze rozporządzenia, terminy, od których w postępowaniach w sprawach z poszczególnych zakresów albo w poszczególnych sądach pismo procesowe będzie można wnosić także na adres do doręczeń elektronicznych sądu, a organy procesowe będą mogły dokonywać doręczeń na adresy do doręczeń elektronicznych wpisane do bazy adresów elektronicznych lub na adresy powiązane z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego, za pomocą której wniesiono pismo, jeżeli adres do doręczeń elektronicznych strony albo uczestnika postępowania nie został wpisany do bazy adresów elektronicznych, albo za pokwitowaniem przez operatora wyznaczonego w ramach publicznej usługi hybrydowej.
9.
Podmioty publiczne inne niż wymienione w ust. 1-7 są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia 1 stycznia 2025 r.
9a.
Udostępnienie punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym, o którym mowa w art. 58 systemy teleinformatyczne wykorzystywane przy doręczeniach elektronicznych ust. 1 pkt 4, następuje od dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie ust. 10.
10.
Minister właściwy do spraw informatyzacji, mając na uwadze uwarunkowania techniczne i organizacyjne niezbędne do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej oraz udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym, ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających:
1)
podmiotom, o których mowa w:
a) ust. 1–5 oraz w art. 9 inne podmioty obowiązane do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych ust. 1 pkt 1–6 i 8, powszechne doręczanie i odbieranie korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej,
b) ust. 6, powszechne doręczanie i odbieranie korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego;
2)
dostęp do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym.
11.
Termin określony w komunikacie nie może być wcześniejszy niż dzień 30 marca 2024 r. i późniejszy niż dzień 1 stycznia 2025 r.
12.
Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 90 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie.
Do podmiotów publicznych w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 105 zmiana ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, udostępniających elektroniczną skrzynkę podawczą w systemie innym niż ePUAP w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia poprzedzającego dzień zaistnienia obowiązku jej stosowania, o którym mowa w art. 155 przepisy przejściowe i dostosowujące, stosuje się art. 157 przepisy przejściowe i dostosowujące i art. 158 przepisy przejściowe i dostosowujące.
1.
W przypadku odebrania dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą podmiotu publicznego, o którym mowa w art. 156 przepisy przejściowe i dostosowujące, dokument uznaje się za doręczony do tego podmiotu po wystawieniu urzędowego poświadczenia odbioru, które jest automatycznie tworzone i udostępniane nadawcy tego dokumentu przez system teleinformatyczny służący do obsługi doręczeń.
2.
Za udostępnienie nadawcy urzędowego poświadczenia odbioru uważa się w szczególności jego przekazanie do pozostającej w dyspozycji odbiorcy poświadczenia skrytki w ramach systemu teleinformatycznego służącego do obsługi doręczeń.
3.
Jeżeli nie jest możliwe udostępnienie automatycznie wytworzonego urzędowego poświadczenia odbioru w sposób, o którym mowa w ust. 1, poświadczenie to wysyłane jest na adres elektroniczny wskazany przez nadawcę, w szczególności na:
1)
adres poczty elektronicznej albo
2)
inny adres elektroniczny, pod warunkiem że jest obsługiwany przez system teleinformatyczny służący do obsługi doręczeń.
1.
W okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia poprzedzającego dzień zaistnienia obowiązku jej stosowania, o którym mowa w art. 155 przepisy przejściowe i dostosowujące, do doręczania przez podmioty publiczne w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 105 zmiana ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne do podmiotów niebędących podmiotami publicznymi w rozumieniu tej ustawy, dokonywanego w systemie teleinformatycznym organu administracji publicznej, stosuje się art. 39 doręczanie pism przez organ, art. 391 doręczanie pism na adres do doręczeń elektronicznych, art. 40 doręczanie pism § 4 oraz art. 46 potwierdzenie doręczenia pisma § 4-9 ustawy zmienianej w art. 61 zmiana ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego w brzmieniu dotychczasowym oraz art. 144a i art. 152a ustawy zmienianej w art. 84 zmiana ustawy - Ordynacja podatkowa w brzmieniu dotychczasowym.
2.
(uchylony)
Tworzy się system teleinformatyczny, o którym mowa w art. 100a zamieszczenie kopii orzeczenia lub zarządzenia w systemie teleinformatycznym ustawy zmienianej w art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego.
(Art. 159 przepisy przejściowe i dostosowujące wchodzi w życie z dniem 01.10.2028 r.)
1.
Wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, o których mowa w ustawie zmienianej w art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego, od których daty doręczenia biegną terminy, można również doręczać na adres do doręczeń elektronicznych.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do doręczania orzeczeń, zarządzeń, aktów oskarżenia, wniosków o wydanie wyroku skazującego, wniosków o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym, wniosków o warunkowe umorzenie postępowania oraz wniosków o umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy i o zastosowanie środka zabezpieczającego.
3.
Doręczenia w sposób wskazany w ust. 1 podmiotowi niepublicznemu dokonuje się po uzyskaniu przez organ procesowy jego zgody wyrażonej w tym postępowaniu. Uzyskana zgoda odnosi skutek procesowy tylko przed organem, przed którym została złożona. Przed odebraniem oświadczenia o wyrażeniu zgody albo o braku takiej zgody podmiot ten należy pouczyć o skutkach procesowych wyrażenia zgody albo jej braku.
4.
Jeżeli doręczenie jest dokonywane w sposób wskazany w ust. 1, w przypadku braku dowodu otrzymania, o którym mowa w art. 41 warunki wystawiania dowodów otrzymania, pismo uznaje się za doręczone po upływie 14 dni od dnia wystawienia dowodu wysłania, o którym mowa w art. 40 wystawianie przez operatora wyznaczonego] dowodów wysłania i dowodów otrzymania.
5.
Do doręczeń dokonywanych w sposób, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się art. 138 wskazanie adresata dla doręczeń w kraju ustawy zmienianej w art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego, jeżeli strona albo osoba niebędąca stroną, której prawa zostały naruszone, wyraziła zgodę na dokonywanie doręczeń na adres do doręczeń elektronicznych.
6.
Przepis art. 139 skutek niewskazania nowego adresu dla doręczeń § 1 zdanie pierwsze ustawy zmienianej w art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego stosuje się odpowiednio także do strony, która wyraziła zgodę na dokonywanie doręczeń na adres do doręczeń elektronicznych i nie zawiadomiła organu o zmianie tego adresu lub o zaprzestaniu korzystania z niego.
7.
Za adres poczty elektronicznej w rozumieniu art. 148a dane pokrzywdzonych i świadków zamieszczane w protokole z czynności § 1, 3 i 4 ustawy zmienianej w art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego uznaje się również adres do doręczeń elektronicznych, jeżeli pokrzywdzony lub świadek wyraził zgodę na dokonywanie doręczeń na ten adres.
1.
Przepisy art. 35a obowiązek informowania o finansowaniu lub dofinansowaniu realizowanego zadania z budżetu państwa lub państwowego funduszu celowego i art. 35c kontrola wykonywania obowiązku informowania o finansowaniu lub dofinansowaniu realizowanego zadania z budżetu państwa lub państwowego funduszu celowego ustawy zmienianej w art. 115 zmiana ustawy o finansach publicznych oraz przepisy wydane na podstawie art. 35d rozporządzenie w sprawie sposobu realizacji obowiązków informacyjnych w zakresie finansowania lub dofinansowania realizowanych zadań ustawy zmienianej w art. 115 zmiana ustawy o finansach publicznych mają zastosowanie również do podmiotów realizujących zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych na podstawie umowy zawartej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy z dysponentem części budżetowej lub państwowego funduszu celowego.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych są obowiązane podjąć działania informacyjne dotyczące tego finansowania lub dofinansowania w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy w sposób dostosowany do charakteru danego zadania. Koszty tych działań są finansowane przez dysponenta części budżetowej lub państwowego funduszu celowego.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się do zrealizowanych zadań finansowanych lub dofinansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, o ile nie upłynął okres 5 lat od zakończenia takiego zadania.
Ilekroć w przepisach innych ustaw niż zmieniane w art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego i art. 93 zmiana ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia mowa jest o odpisie orzeczenia albo zarządzenia, należy przez to rozumieć również kopię orzeczenia albo zarządzenia, o której mowa w art. 100a ustawy zmienianej w art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego.
(Art. 162 przepisy przejściowe i dostosowujące wchodzi w życie z dniem 01.10.2029 r.)
1.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa dla części budżetowej 20- Gospodarka, będących skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy, w poszczególnych latach wynosi:
1)
w 2021 r. - 0,89 mln zł;
2)
w 2022 r. - 2,49 mln zł;
3)
w 2023 r.-2,41 mln zł;
4)
w 2024 r.-2,41 mln zł;
5)
w 2025 r. - 2,90 mln zł;
6)
w 2026 r. - 2,90 mln zł;
7)
w 2027 r. - 2,90 mln zł;
8)
w 2028 r. - 2,90 mln zł;
9)
w 2029 r. - 2,90 mln zł;
10)
w 2030 r. - 2,90 mln zł.
2.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa dla części budżetowej 26 - Łączność, będących skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy, w poszczególnych latach wynosi:
1)
w 2021 r. - 8,30 mln zł;
2)
w 2022 r. - 38,72 mln zł;
3)
w 2023 r. - 65,00 mln zł;
4)
w 2024 r. - 92,02 mln zł;
5)
w 2025 r. - 110,41 mln zł;
6)
w 2026 r. - 135,67 mln zł;
7)
w 2027 r. - 153,55 mln zł;
8)
w 2028 r. - 171,43 mln zł;
9)
w 2029 r. - 178,59 mln zł;
10)
w 2030 r. - 193,00 mln zł.
3.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa dla części budżetowej 27 - Informatyzacja, będących skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy, w poszczególnych latach wynosi:
1)
w 2021 r. - 7,70 mln zł;
2)
w 2022 r. - 14,53 mln zł;
3)
w 2023 r. - 12,76 mln zł;
4)
w 2024 r. - 12,92 mln zł;
5)
w 2025 r. - 13,07 mln zł;
6)
w 2026 r. - 13,22 mln zł;
7)
w 2027 r. - 13,37 mln zł;
8)
w 2028 r. - 13,51 mln zł;
9)
w 2029 r. - 13,64 mln zł;
10)
w 2030 r. - 13,78 mln zł.
4.
Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa dla części budżetowej 76 - Urząd Komunikacji Elektronicznej, będących skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy, w poszczególnych latach wynosi:
1)
w 2021 r. - 0,98 mln zł;
2)
w 2022 r. - 1,58 mln zł;
3)
w 2023 r. - 1,74 mln zł;
4)
w 2024 r. - 1,32 mln zł;
5)
w 2025 r. - 0,90 mln zł;
6)
w 2026 r. - 0,90 mln zł;
7)
w 2027 r. - 0,90 mln zł;
8)
w 2028 r. - 0,90 mln zł;
9)
w 2029 r. - 0,90 mln zł;
10)
w 2030 r. - 0,90 mln zł.
5.
W przypadku zagrożenia przekroczeniem lub przekroczenia przyjętych na dany rok budżetowy maksymalnych limitów wydatków, o których mowa w ust. 1-4, zostaną zastosowane mechanizmy korygujące polegające na ograniczeniu:
1)
wydatków związanych z realizacją zadań w zakresie nadzoru nad operatorem wyznaczonym oraz w zakresie przeprowadzenia konkursu na operatora wyznaczonego;
2)
zakresu standardu lub rezygnacji z zakresu funkcjonalnego oprogramowania przewidzianego do wsparcia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej, w tym ograniczeniu kosztów utrzymania i rozwoju;
3)
rocznego poziomu kosztu środków trwałych wchodzących w skład publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego;
4)
zakresu transgranicznej wymiany danych z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 58 systemy teleinformatyczne wykorzystywane przy doręczeniach elektronicznych ust. 1.
6.
W przypadku gdy wielkość wydatków, o których mowa w ust. 1, po trzech kwartałach wyniesie łącznie więcej niż 75% limitu przewidzianego na ten rok, dysponent danej części budżetowej wdraża mechanizm korygujący, o którym mowa w ust. 5, obniżając wielkość wydatków w czwartym kwartale o kwotę przekroczenia i określając zakres ograniczeń dla poszczególnych zadań realizowanych na podstawie ustawy.
7.
W przypadku gdy wielkość wydatków, o których mowa w ust. 2, po trzech kwartałach wyniesie łącznie więcej niż 75% limitu przewidzianego na ten rok, dysponent danej części budżetowej wdraża mechanizm korygujący, o którym mowa w ust. 5, obniżając wielkość wydatków w czwartym kwartale o kwotę przekroczenia i określając zakres ograniczeń dla poszczególnych zadań realizowanych na podstawie ustawy.
8.
W przypadku gdy wielkość wydatków, o których mowa w ust. 3, po trzech kwartałach wyniesie łącznie więcej niż 75% limitu przewidzianego na ten rok, dysponent danej części budżetowej wdraża mechanizm korygujący, o którym mowa w ust. 5, obniżając wielkość wydatków w czwartym kwartale o kwotę przekroczenia i określając zakres ograniczeń dla poszczególnych zadań realizowanych na podstawie ustawy.
9.
W przypadku gdy wielkość wydatków, o których mowa w ust. 4, po trzech kwartałach wyniesie łącznie więcej niż 75% limitu przewidzianego na ten rok, dysponent danej części budżetowej wdraża mechanizm korygujący, o którym mowa w ust. 5, obniżając wielkość wydatków w czwartym kwartale o kwotę przekroczenia i określając zakres ograniczeń dla poszczególnych zadań realizowanych na podstawie ustawy.
10.
Minister właściwy do spraw gospodarki monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, i dokonuje oceny wykorzystania danego limitu według stanu na koniec każdego kwartału, a w przypadku IV kwartału - według stanu na dzień 20 listopada danego roku.
11.
Minister właściwy do spraw łączności monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 2, i dokonuje oceny wykorzystania danego limitu według stanu na koniec każdego kwartału, a w przypadku IV kwartału - według stanu na dzień 20 listopada danego roku.
12.
Minister właściwy do spraw informatyzacji monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 3, i dokonuje oceny wykorzystania danego limitu według stanu na koniec każdego kwartału, a w przypadku IV kwartału - według stanu na dzień 20 listopada danego roku.
13.
Prezes UKE monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 4, i dokonuje oceny wykorzystania danego limitu według stanu na koniec każdego kwartału, a w przypadku IV kwartału - według stanu na dzień 20 listopada danego roku.
Przepisy art. 153 utracił moc obowiązują do dnia 31 grudnia 2021 r.
Przepisy art. 160 przepisy przejściowe i dostosowujące obowiązują do dnia 30 września 2029 r.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 5 października 2021 r., z wyjątkiem:
1)
art. 145 zmiana ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i art. 146 zmiana ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia;
2)
art. 80 zmiana ustawy o Radzie Ministrów, art. 115 zmiana ustawy o finansach publicznych, art. 144 zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i art. 161 przepisy przejściowe i dostosowujące, które wchodzą w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia;
3)
art. 96 zmiana ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi pkt 18, art. 130 zmiana ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, art. 134 zmiana ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, art. 149 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 1 oraz art. 150 przepisy przejściowe i dostosowujące, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
4)
art. 38 świadczenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego przez operatora wyznaczonego ust. 6, art. 50 rozporządzenie w sprawie przyjmowania i doręczania przesyłek listowych w ramach publicznej usługi hybrydowej, art. 52 opłata za przekazywanie korespondencji przy użyciu publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej ust. 5-7, art. 54 regulamin świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej ust. 1-5 oraz art. 57 postępowanie reklamacyjne w razie niewykonania lub nienależytego wykonania publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej ust. 4, które wchodzą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia;
5)
art. 9 inne podmioty obowiązane do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych ust. 1 pkt 1–6 i 8, art. 11 sposoby utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego pkt 2, art. 16 dane otrzymywane przez ministra przy tworzeniu adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego ust. 1, art. 18 aktualizacja danych w bazie adresów elektronicznych ust. 2, art. 28 wpis do bazy adresów elektronicznych adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego pkt 2 lit. b i c, art. 31 przekazywanie do KRS informacji w przedmiocie adresu do doręczeń elektronicznych podmiotu wpisanego do tego rejestru, art. 63 zmiana ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, art. 83 zmiana ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz art. 141 zmiana ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które wchodzą w życie z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 155 przepisy przejściowe i dostosowujące ust. 10;
(Termin wejścia w życie przepisów wymienionych w pkt 5 Minister Cyfryzacji określił na dzień 30 grudnia 2023 r. - Komunikat z dnia 22 listopada 2023 r. (Dz. U. z 2023. poz. 2540)>
6)
art. 122 zmiana ustawy - Prawo pocztowe, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem pkt 5, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.;
7)
(uchylony)
8)
art. 126 zmiana ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego pkt 8, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.;
9)
art. 9 inne podmioty obowiązane do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych ust. 1 pkt 9, który wchodzi w życie z dniem 1 października 2026 r.;
10)
art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego pkt 2, w zakresie dodawanego art. 100b , i art. 159 przepisy przejściowe i dostosowujące, które wchodzą w życie z dniem 1 października 2028 r.;
11)
art. 82 zmiana ustawy - Kodeks postępowania karnego pkt 1, 2, w zakresie dodawanego art. 100a , i pkt 3-21, art. 93 zmiana ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, art. 96 zmiana ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi pkt 1-17 i 19, art. 105 zmiana ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz art. 162 przepisy przejściowe i dostosowujące, które wchodzą w życie z dniem 1 października 2029 r.


----------
[Ustawa została ogłoszona 22.12.2020 r. - Dz. U. z 2020 r. poz. 2320]
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...