• Ustawa o ekonomii społecz...
  08.05.2024

Ustawa o ekonomii społecznej

Stan prawny aktualny na dzień: 08.05.2024

Dz.U.2024.0.113 t.j. - Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej

Obserwuj akt

DZIAŁ VI Przepisy przejściowe i dostosowujące oraz przepis końcowy

Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dotyczących środków określonych w art. 12a środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej ust. 1, art. 13 dofinansowanie działalności gospodarczej albo prowadzenia gospodarstwa rolnego ust. 1, art. 26 zwrot kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych ust. 1, art. 26e zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ust. 1, art. 26g środki z Funduszu na utworzenie i utrzymywanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ust. 1 i art. 32 pomoc ze środków Funduszu dla prowadzącego zakład pracy chronionej ust. 1 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie stosuje się przepisu art. 26h zabezpieczenie zwrotu przyznanych środków ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Strategie rozwiązywania problemów społecznych oraz strategie w zakresie polityki społecznej opracowane na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 71 zmiana ustawy o pomocy społecznej, w brzmieniu dotychczasowym, są realizowane przez okres, na który zostały opracowane.
Do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy przepisu art. 361 warunki udzielania zamówień na niektóre usługi zdrowotne, społeczne oraz kulturalne ust. 3 ustawy zmienianej w art. 77 zmiana ustawy – Prawo zamówień publicznych nie stosuje się.
Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie:
1)
art. 21 wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ust. 2f i art. 26g środki z Funduszu na utworzenie i utrzymywanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ust. 5 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 21 wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ust. 2f2 i art. 26g środki z Funduszu na utworzenie i utrzymywanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ust. 7 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą,
2)
art. 32 pomoc ze środków Funduszu dla prowadzącego zakład pracy chronionej ust. 3 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 32 pomoc ze środków Funduszu dla prowadzącego zakład pracy chronionej ust. 3 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą,
3)
art. 46 refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy ust. 6a ustawy zmienianej w art. 72 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 46 refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy ust. 6a ustawy zmienianej w art. 72 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą
– jednak nie dłużej niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy oraz mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów w brzmieniu dotychczasowym.
Samorząd województwa opracowuje regionalny program rozwoju ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 54 koordynowanie w województwie działań na rzecz rozwoju ekonomii społecznej przez samorząd województwa ust. 1 pkt 1, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
1.
Tworzy się Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej i regionalne komitety rozwoju ekonomii społecznej na terenie poszczególnych województw.
2.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego powoła członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, o którym mowa w art. 47 krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej ust. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
3.
Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej powołany na podstawie przepisów dotychczasowych działa do dnia powołania członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, o którym mowa w art. 47 krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej ust. 1.
4.
Marszałek właściwego województwa powoła członków Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, o którym mowa w art. 55 regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej ust. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
5.
Regionalny komitet rozwoju ekonomii społecznej utworzony na terenie danego województwa na podstawie przepisów dotychczasowych działa do dnia powołania członków Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, o którym mowa w art. 55 regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej ust. 1.
Rada Ministrów na podstawie informacji uzyskanych od organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego przedstawia po upływie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Sejmowi i Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej sprawozdanie z wykonania niniejszej ustawy w terminie do dnia 30 listopada roku następnego.
1.
Maksymalny limit wydatków budżetu państwa będący skutkiem finansowania ustawy na lata 2022–2031 wyniesie 2944 tys. zł, z tego w roku:
1)
2022 – 72 tys. zł;
2)
2023 – 72 tys. zł;
3)
2024 – 350 tys. zł;
4)
2025 – 350 tys. zł;
5)
2026 – 350 tys. zł;
6)
2027 – 350 tys. zł;
7)
2028 – 350 tys. zł;
8)
2029 – 350 tys. zł;
9)
2030 – 350 tys. zł;
10)
2031 – 350 tys. zł.
2.
W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy limitu wydatków, o których mowa w ust. 1, stosuje się mechanizm korygujący polegający na zmniejszeniu kosztów rzeczowych związanych z obsługą realizacji zadań wynikających z ustawy.
3.
Organem właściwym do monitorowania wykorzystania limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
4.
Organem właściwym do wdrożenia mechanizmu korygującego, o którym mowa w ust. 2, jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 67 zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 72 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pkt 2 lit. b i pkt 3, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.


----------
[Ustawa została ogłoszona 29.08.2022 r. - Dz. U. z 2022 r. poz. 1812]
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...