• Ustawa o ekonomii społecz...
  26.04.2024
Obserwuj akt

Rozdział 2 Zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego oraz nadzór nad przedsiębiorstwem społecznym

1.
Uzyskanie statusu przedsiębiorstwa społecznego następuje na wniosek podmiotu ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 5 lit. a lub d–f, albo jednostki tworzącej podmiot ekonomii społecznej, w drodze decyzji wojewody właściwego ze względu na siedzibę tego podmiotu albo tej jednostki.
2.
Wniosek o uzyskanie statusu przedsiębiorstwa społecznego zawiera:
1)
nazwę i formę prawną wnioskodawcy;
2)
adres siedziby wnioskodawcy i miejsce wykonywania planowanej działalności;
3)
NIP, numer identyfikacyjny REGON i numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, innej ewidencji lub innym rejestrze;
4)
określenie celu działalności, o którym mowa w art. 4 cel działalności przedsiębiorstwa społecznego ust. 1;
5)
planowany przedmiot dominującej działalności.
3.
Do wniosku o uzyskanie statusu przedsiębiorstwa społecznego dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie przez podmiot ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 5 lit. a lub d–f, albo jednostkę tworzącą podmiot ekonomii społecznej warunków, o których mowa w art. 3 status przedsiębiorstwa społecznego, art. 4 cel działalności przedsiębiorstwa społecznego ust. 1, art. 5 minimalne zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym oraz art. 7 kompetencje organu konsultacyjno-doradczego–9, w szczególności statut, umowę spółki lub inny dokument o tym charakterze oraz odpowiednie uchwały i regulaminy.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do spółdzielni socjalnych.
Przedsiębiorstwo społeczne jest obowiązane zgłaszać wojewodzie zmiany powodujące naruszenie warunków, o których mowa w art. 3 status przedsiębiorstwa społecznego, art. 4 cel działalności przedsiębiorstwa społecznego ust. 1 oraz art. 5 minimalne zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym–9, oraz wskazać przyczyny naruszenia tych warunków w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian.
1.
Wojewoda wzywa przedsiębiorstwo społeczne, pod rygorem utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego, do zaniechania naruszeń warunków, o których mowa w art. 3 status przedsiębiorstwa społecznego, art. 4 cel działalności przedsiębiorstwa społecznego ust. 1 i art. 5 minimalne zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym-10, oraz złożenia niezbędnych wyjaśnień w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
2.
Określając termin, o którym mowa w ust. 1, wojewoda uwzględnia rodzaj stwierdzonych naruszeń.
3.
Na wniosek przedsiębiorstwa społecznego wojewoda zwalnia, w drodze decyzji, na czas określony, nie dłuższy niż
6 miesięcy, przedsiębiorstwo społeczne od obowiązku spełniania warunków, o których mowa w art. 5 minimalne zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym ust. 2, jeżeli jego naruszenie nastąpiło z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa społecznego oraz zostało zgłoszone w terminie, o którym mowa w art. 13 obowiązek zgłaszania wojewodzie zmian powodujących naruszenie warunków.
Nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa społecznego w zakresie spełniania warunków, o których mowa w art. 3 status przedsiębiorstwa społecznego, art. 4 cel działalności przedsiębiorstwa społecznego ust. 1 oraz art. 5 minimalne zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym–10, sprawuje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa społecznego.
1.
Wojewoda może zarządzić w przedsiębiorstwie społecznym kontrolę z urzędu lub na wniosek innego organu administracji publicznej w zakresie spełniania warunków, o których mowa w art. 3 status przedsiębiorstwa społecznego, art. 4 cel działalności przedsiębiorstwa społecznego ust. 1 oraz art 5–10.
2.
Do kontroli, o której mowa w ust. 1, przepisy rozdziałów 2–5 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 224) stosuje się odpowiednio.
3.
Wojewoda nie może równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli, o której mowa w ust. 1, wobec tego samego przedsiębiorstwa społecznego.
4.
Czas trwania wszystkich kontroli, o których mowa w ust. 1, w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać 15 dni roboczych.
Wojewoda wydaje decyzję o utracie statusu przedsiębiorstwa społecznego w przypadku, gdy:
1)
przedsiębiorstwo społeczne nie spełnia któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 3 status przedsiębiorstwa społecznego, art. 4 cel działalności przedsiębiorstwa społecznego ust. 1 oraz art 5–10, mimo upływu terminu, o którym mowa w art. 14 wezwanie do zaniechania naruszeń warunków ust. 1;
2)
ogłoszono upadłość przedsiębiorstwa społecznego albo oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa społecznego z uwagi na fakt, że jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;
3)
otwarto likwidację przedsiębiorstwa społecznego;
4)
przedsiębiorstwo społeczne wystąpiło z wnioskiem o wydanie tej decyzji.
Podmiot ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 5 lit. a oraz d–f, oraz jednostka tworząca podmiot ekonomii społecznej, które utraciły status przedsiębiorstwa społecznego na podstawie art. 17 wydawanie decyzji o utracie statusu przedsiębiorstwa społecznego pkt 1, mogą ponownie uzyskać ten status nie wcześniej niż po upływie roku od dnia, w którym decyzja o utracie statusu stała się ostateczna.
1.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego prowadzi elektroniczny wykaz przedsiębiorstw społecznych i udostępnia go na stronie podmiotowej urzędu go obsługującego w Biuletynie Informacji Publicznej.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, w odniesieniu do każdego przedsiębiorstwa społecznego zawiera:
1)
nazwę i formę prawną;
2)
adres siedziby i miejsce prowadzenia działalności;
3)
NIP, numer identyfikacyjny REGON i numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, innej ewidencji lub innym rejestrze;
4)
datę uzyskania statusu przedsiębiorstwa społecznego;
5)
cel działalności, o którym mowa w art. 4 cel działalności przedsiębiorstwa społecznego ust. 1;
6)
przedmiot dominującej działalności.
3.
Wojewoda niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni roboczych od dnia, w którym decyzja, o której mowa w art. 12 wniosek o uzyskanie statusu przedsiębiorstwa społecznego ust. 1, stała się ostateczna, informuje ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego o uzyskaniu statusu przedsiębiorstwa społecznego, przekazując informacje, o których mowa w ust. 2.
4.
Wojewoda niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni roboczych od dnia, w którym decyzja, o której mowa w art. 17 wydawanie decyzji o utracie statusu przedsiębiorstwa społecznego, stała się ostateczna, informuje ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego o utracie statusu przedsiębiorstwa społecznego.
Organem wyższego stopnia w sprawach rozstrzyganych w drodze decyzji przez wojewodę jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...