• Ustawa o ekonomii społecz...
  26.04.2024
Obserwuj akt

Rozdział 3 Zasady i formy wspierania podmiotów ekonomii społecznej na poziomie regionalnym

1.
Samorząd województwa koordynuje w województwie działania na rzecz rozwoju ekonomii społecznej, w szczególności:
1)
opracowuje regionalny program rozwoju na rzecz ekonomii społecznej na podstawie ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, zgodny ze strategią rozwoju województwa w zakresie polityki społecznej;
2)
opracowuje i konsultuje z podmiotami ekonomii społecznej zakres interwencji w obszarze ekonomii społecznej w programach oraz innych dokumentach, w szczególności służących realizacji umowy partnerstwa, o której mowa w art. 5 katalog pojęć ustawowych pkt 9a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
3)
wspiera tworzenie wspólnych przedsięwzięć podmiotów ekonomii społecznej w celu zwiększenia ich potencjału oraz wspólnej realizacji usług społecznych;
4)
upowszechnia wiedzę o ekonomii społecznej na poziomie regionalnym.
2.
Działania, o których mowa w ust. 1, są wykonywane przy pomocy regionalnego ośrodka polityki społecznej.
1.
Na terenie województwa działa Regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej, zwany dalej „Regionalnym Komitetem”.
2.
Do zadań Regionalnego Komitetu należy:
1)
przedstawianie opinii o regionalnym programie rozwoju na rzecz ekonomii społecznej oraz projektach uchwał organów samorządu województwa dotyczących funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej;
2)
zapoznawanie się z efektami realizacji regionalnego programu rozwoju na rzecz ekonomii społecznej oraz przedstawianie opinii w tym zakresie.
Kadencja Regionalnego Komitetu trwa 3 lata.
1.
Regionalny Komitet składa się z przedstawicieli:
1)
marszałka województwa;
2)
wojewody;
3)
jednostek samorządu terytorialnego;
4)
podmiotów ekonomii społecznej;
5)
wojewódzkiej rady działalności pożytku publicznego;
6)
związków spółdzielczych;
7)
instytutów badawczych;
8)
uczelni;
9)
związków zawodowych;
10)
organizacji pracodawców.
2.
Członków Regionalnego Komitetu powołuje i odwołuje marszałek województwa.
3.
Marszałek województwa odwołuje członka Regionalnego Komitetu:
1)
na jego wniosek;
2)
na wniosek podmiotu, o którym mowa w ust. 1, reprezentowanego przez odwoływanego członka;
3)
w przypadku skazania członka Regionalnego Komitetu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo;
4)
w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na trzech kolejnych posiedzeniach Regionalnego Komitetu;
5)
w innych uzasadnionych przypadkach.
4.
Zarząd województwa określi, w drodze uchwały, organizację, koszty funkcjonowania oraz tryb powołania członków i działania Regionalnego Komitetu.
1.
Koszty funkcjonowania Regionalnego Komitetu związane z obsługą administracyjno-biurową oraz uczestnictwem w jego posiedzeniach członków i osób niebędących jego członkami pokrywa się z budżetu samorządu województwa.
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1, mogą być finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2–3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
1.
Samorząd województwa zapewnia realizację usług, o których mowa w art. 29 usługi wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.
2.
Samorząd województwa samodzielnie realizuje usługi, o których mowa w art. 29 usługi wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, lub zleca ich realizację akredytowanemu ośrodkowi wsparcia ekonomii społecznej w trybie otwartego konkursu ofert, o którym mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub stosując przepisy ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818) lub ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. poz. 1079).
3.
Zadanie, o którym mowa w ust. 1, jest finansowane ze środków budżetu samorządu województwa oraz może być finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2–3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
4.
Samorząd województwa określa w regionalnym programie rozwoju na rzecz ekonomii społecznej sposób realizacji usług, o których mowa w art. 29 usługi wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, mając na względzie potrzebę zapewnienia na terenie całego województwa równego dostępu do tych usług.
1.
Przedsiębiorstwo społeczne przetwarza dane osób, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 6, w zakresie niezbędnym do spełniania przesłanek warunkujących posiadanie statusu przedsiębiorstwa społecznego, ubiegania się o wsparcie finansowe i rozliczania go w ramach instrumentów przewidzianych w ustawie oraz opracowania planu reintegracyjnego, o którym mowa w art. 6 opracowywanie indywidualnego planu reintegracyjnego ust. 1.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, są przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów wynikających z ustawy, nie dłuższy jednak niż 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ustało zatrudnienie osoby, której dane te dotyczą.
1.
Wojewoda przetwarza dane osób, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 6, w zakresie niezbędnym do prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach, o których mowa w art. 12 wniosek o uzyskanie statusu przedsiębiorstwa społecznego ust. 1, art. 14 wezwanie do zaniechania naruszeń warunków ust. 3 i art. 17 wydawanie decyzji o utracie statusu przedsiębiorstwa społecznego, oraz kontroli, o której mowa w art. 16 zarządzenie kontroli z urzędu lub na wniosek innego organu administracji publicznej ust. 1.
2.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego przetwarza dane osób, o których mowa w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 6, w zakresie niezbędnym do prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach, o których mowa w art. 20 organ wyższego stopnia w sprawach rozstrzyganych w drodze decyzji przez wojewodę.
3.
Dane, o których mowa w ust. 1 i 2, są przechowywane przez okres nie dłuższy, niż jest to niezbędne do prowadzenia odpowiednio postępowań administracyjnych oraz kontroli.
1.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego przetwarza dane osób zatrudnionych w ośrodkach wsparcia ekonomii społecznej, wykonujących zadania w ramach realizowanych przez ten ośrodek usług, o których mowa w art. 29 usługi wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, w zakresie niezbędnym do prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach, o których mowa w art. 36 akredytacja i status ośrodka wsparcia ekonomii społecznej ust. 1 i art. 42 decyzja o utracie akredytacji i statusu ośrodka wsparcia ekonomii społecznej.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, są przechowywane przez okres nie dłuższy, niż jest to niezbędne do prowadzenia postępowań administracyjnych.
3.
Przez osoby zatrudnione, o których mowa w ust. 1, rozumie się osoby wymienione w art. 5 minimalne zatrudnienie w przedsiębiorstwie społecznym ust. 3.
1.
Ośrodek wsparcia ekonomii społecznej przetwarza dane osób korzystających z usług, o których mowa w art. 29 usługi wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, w zakresie niezbędnym do realizacji tych usług.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, są przechowywane przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je uzyskano.
1.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego przetwarza dane kandydatów na członków i członków Krajowego Komitetu oraz osób niebędących członkami Krajowego Komitetu, biorących udział w jego posiedzeniach, w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania Krajowego Komitetu.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, są przechowywane przez okres niezbędny do wyłonienia kandydatów na członków Krajowego Komitetu lub do prawidłowego funkcjonowania Krajowego Komitetu.
1.
Marszałek województwa przetwarza dane kandydatów na członków i członków Regionalnego Komitetu oraz osób niebędących jego członkami w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania Regionalnego Komitetu.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, są przechowywane przez okres niezbędny do wyłonienia kandydatów na członków Regionalnego Komitetu oraz do prawidłowego funkcjonowania Regionalnego Komitetu.
Dane, o których mowa w art. 60 przetwarzanie danych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym przez przedsiębiorstwo społeczne ust. 1, art. 61 przetwarzanie danych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym przez wojewodę ust. 1 i 2, art. 62 przetwarzanie danych osób zatrudnionych w ośrodkach wsparcia ekonomii społecznej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego ust. 1, art. 63 przetwarzanie dane osób korzystających z usług przez ośrodek wsparcia ekonomii społecznej ust. 1, art. 64 przetwarzanie dane kandydatów na członków i członków Krajowego Komitetu oraz osób niebędących członkami Krajowego Komitetu biorących udział w jego posiedzeniach przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego ust. 1 i art. 65 przetwarzanie danych kandydatów na członków i członków Regionalnego Komitetu oraz osób niebędących jego członkami przez marszałka województwa ust. 1, podlegają zabezpieczeniom zapobiegającym nadużyciom lub niezgodnemu z prawem dostępowi lub przekazywaniu, które polegają co najmniej na:
1)
dopuszczeniu do przetwarzania danych wyłącznie osób posiadających pisemne upoważnienie;
2)
pisemnym zobowiązaniu osób upoważnionych do przetwarzania danych do zachowania ich w poufności.
W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800, z późn. zm.): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i 1981 oraz z 2022 r. poz. 558 i 1700): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 i 1265): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 176 oraz z 2022 r. poz. 218): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690, 830, 1079, 1383 i 1561): (zmiany pominięte).
(Art. 72 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pkt 2 lit. b i pkt 3 wchodzą w życie z dniem 1.01.2023 r.)
W ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050, z 2021 r. poz. 2469 oraz z 2022 r. poz. 763, 764 i 1700): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2085): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1923, z późn. zm.): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787): (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710): (zmiany pominięte).
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dotyczących środków określonych w art. 12a środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej ust. 1, art. 13 dofinansowanie działalności gospodarczej albo prowadzenia gospodarstwa rolnego ust. 1, art. 26 zwrot kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych ust. 1, art. 26e zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ust. 1, art. 26g środki z Funduszu na utworzenie i utrzymywanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ust. 1 i art. 32 pomoc ze środków Funduszu dla prowadzącego zakład pracy chronionej ust. 1 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie stosuje się przepisu art. 26h zabezpieczenie zwrotu przyznanych środków ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Strategie rozwiązywania problemów społecznych oraz strategie w zakresie polityki społecznej opracowane na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 71 zmiana ustawy o pomocy społecznej, w brzmieniu dotychczasowym, są realizowane przez okres, na który zostały opracowane.
Do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy przepisu art. 361 warunki udzielania zamówień na niektóre usługi zdrowotne, społeczne oraz kulturalne ust. 3 ustawy zmienianej w art. 77 zmiana ustawy – Prawo zamówień publicznych nie stosuje się.
Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie:
1)
art. 21 wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ust. 2f i art. 26g środki z Funduszu na utworzenie i utrzymywanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ust. 5 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 21 wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ust. 2f2 i art. 26g środki z Funduszu na utworzenie i utrzymywanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej ust. 7 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą,
2)
art. 32 pomoc ze środków Funduszu dla prowadzącego zakład pracy chronionej ust. 3 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 32 pomoc ze środków Funduszu dla prowadzącego zakład pracy chronionej ust. 3 ustawy zmienianej w art. 68 zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą,
3)
art. 46 refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy ust. 6a ustawy zmienianej w art. 72 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 46 refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy ust. 6a ustawy zmienianej w art. 72 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą
– jednak nie dłużej niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy oraz mogą być zmieniane na podstawie tych przepisów w brzmieniu dotychczasowym.
Samorząd województwa opracowuje regionalny program rozwoju ekonomii społecznej, o którym mowa w art. 54 koordynowanie w województwie działań na rzecz rozwoju ekonomii społecznej przez samorząd województwa ust. 1 pkt 1, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
1.
Tworzy się Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej i regionalne komitety rozwoju ekonomii społecznej na terenie poszczególnych województw.
2.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego powoła członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, o którym mowa w art. 47 krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej ust. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
3.
Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej powołany na podstawie przepisów dotychczasowych działa do dnia powołania członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, o którym mowa w art. 47 krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej ust. 1.
4.
Marszałek właściwego województwa powoła członków Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, o którym mowa w art. 55 regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej ust. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
5.
Regionalny komitet rozwoju ekonomii społecznej utworzony na terenie danego województwa na podstawie przepisów dotychczasowych działa do dnia powołania członków Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, o którym mowa w art. 55 regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej ust. 1.
Rada Ministrów na podstawie informacji uzyskanych od organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego przedstawia po upływie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy Sejmowi i Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej sprawozdanie z wykonania niniejszej ustawy w terminie do dnia 30 listopada roku następnego.
1.
Maksymalny limit wydatków budżetu państwa będący skutkiem finansowania ustawy na lata 2022–2031 wyniesie 2944 tys. zł, z tego w roku:
1)
2022 – 72 tys. zł;
2)
2023 – 72 tys. zł;
3)
2024 – 350 tys. zł;
4)
2025 – 350 tys. zł;
5)
2026 – 350 tys. zł;
6)
2027 – 350 tys. zł;
7)
2028 – 350 tys. zł;
8)
2029 – 350 tys. zł;
9)
2030 – 350 tys. zł;
10)
2031 – 350 tys. zł.
2.
W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy limitu wydatków, o których mowa w ust. 1, stosuje się mechanizm korygujący polegający na zmniejszeniu kosztów rzeczowych związanych z obsługą realizacji zadań wynikających z ustawy.
3.
Organem właściwym do monitorowania wykorzystania limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
4.
Organem właściwym do wdrożenia mechanizmu korygującego, o którym mowa w ust. 2, jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 67 zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 72 zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pkt 2 lit. b i pkt 3, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.


----------
[Ustawa została ogłoszona 29.08.2022 r. - Dz. U. z 2022 r. poz. 1812]
Szukaj: Filtry
Ładowanie ...