PI/005-391/05/P/03
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 listopada 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy otrzymaną dotację podmiotową należy uwzględnić przy obliczaniu proporcji wykorzystywanej do obliczania kwoty podatku naliczonego?
Decyzja
Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, działając na podstawie:
art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60), z urzędu uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach znak PP/443-P 15/05/JK z dnia 27 kwietnia 2005r. zawierające interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy otrzymana dotacja podmiotowa zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług powinna być zaliczona do obrotu przy ustalaniu struktury sprzedaży za 2004r.
Uzasadnienie
Stosownie do art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z 2005r.) organ odwoławczy w drodze decyzji uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 z urzędu, jeżeli niezgodność z prawem tego postanowienia jest wynikiem zmiany przepisów.
Przepis art. 90 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535), zgodnie z którym do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1, został uchylony ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 14, poz. 113).
Nowy przepis wszedł w życie z dniem 1 czerwca 2005r.
Począwszy od dnia 1 czerwca 2005r. zmieniono sposób obliczania proporcji wykorzystywanej do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego przez podatników dokonujących zakupów w odniesieniu do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.
Przy obliczaniu tej proporcji nie uwzględnia się (w mianowniku) otrzymanych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze treść art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa oraz fakt uchylenia przepisu, którego interpretacji dokonano w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach znak PP/443-P 15/05/JK z dnia 27 kwietnia 2005r., Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku uchyla z urzędu przedmiotowe postanowienie w zakresie sposobu obliczania proporcji wykorzystywanej do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego przez podatników dokonujących zakupów w odniesieniu do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.
Wskazać przy tym należy, iż uchylone postanowienie organu podatkowego jest wiążące w stosunku do zdarzeń, które miały miejsce przed datą uchylenia przedmiotowego przepisu.
Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
