• Postanowienie o zakresie ...
  21.09.2024

PP/443-44-2-2/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 maja 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 733 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Ustalenie limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej w przypadku świadczenia usług dla których podatnik będzie opodatkowany w kraju członkowskim.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) -Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 28.02.2005 r. uzupełnionego pismem z 30.03.2005 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustalenia limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej w przypadku świadczenia usług dla których podatnik będzie opodatkowany w kraju członkowskim - stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 02 marca 2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika uzupełniony pismem z 30.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatnik jest zarejestrowany dla celów podatku VAT UE w Polsce. Prowadzi działalność w zakresie usług stolarskich. Podatnik zamierza sprzedawać swoje wyroby stolarskie do Niemiec. Będą to głównie schody drewniane wyprodukowane w zakładzie w Polsce, dostarczone i montowane w nieruchomości mieszkalnej na terenie Niemiec. Odbiorcami wyrobów za granicą będą osoby fizyczne nie zarejestrowane dla celów podatku VAT.

Na tle okoliczności tej sprawy podatnik formułuje pytanie: Czy w przypadku gdy jest to obrót z usług wykonanych za granicą , to czy zaliczamy go do limitu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Stanowisko podatnika: Podatnik uważa, że w przypadku gdy jest to obrót nie podlegający opodatkowaniu VAT w Polsce to nie wchodzi on do limitu, przekroczenie którego pociąga za sobą obowiązek stosowania kas fiskalnych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Jednostki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast zgodnie z art. 29 ustawy o VAT obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Świadczenie usług określonych w art. 27 ust 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT dla których podatnik będzie opodatkowany w kraju członkowskim nie zwiększa obrotu, o którym mowa w ww. cytowanym art. 29 ust. 1 ustawy.

Określenie miejsca opodatkowania usług świadczonych przez Pana na terytorium Niemiec zawiera art. 27 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomością, w tym także świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Powyższe oznacza, że w przypadku świadczenia usług związanych z konkretną nieruchomością położoną na terytorium Niemiec, czynności te nie będą opodatkowane (polskim) podatkiem od towarów i usług. Miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości, w opisanym stanie faktycznym Niemcy, w konsekwencji opodatkowanie nastąpi na terytorium tego państwa według zasad w państwie tym obowiązujących.

Tak więc, jeżeli będzie Pan świadczył usługi montażu schodów wraz z ich dostawą na konkretnej nieruchomości na terenie Niemiec a nabywcą będzie osoba fizyczna to będzie Pan zobowiązany dokonać rejestracji w kraju położenia nieruchomości. Oznacza to, że w konsekwencji opodatkowanie nastąpi na terytorium tego państwa według zasad w państwie tym obowiązujących. W przypadku rejestracji w kraju członkowskim należy natomiast stosować takie zasady ewidencjonowania jakie obowiązują w kraju rejestracji.

W świetle powyższego nie dolicza się do obrotu mającego wpływ na ustalenie obowiązku posiadania kasy rejestrującej przychodów uzyskiwanych z czynności określonej w art. 27 ust 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT dla których podatnik będzie opodatkowany w kraju członkowskim.

Na podstawie § 3 ust 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Nr 273 poz. 2706 ) do dnia 31 grudnia 2005 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 7.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje;

- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;

- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej ( art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej - Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...