• Postanowienie o zakresie ...
  06.11.2024

PP/443-1/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 22 lutego 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 733 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dotacja, otrzymana z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na budowę sieci wodociągowej z przyłączami, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14a, 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60). Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Urzędu Gminy w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji otrzymanej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na budowę sieci wodociągowej z przyłączami.

Uzasadnienie

Urząd Gminy , pismem z dnia 10 stycznia 2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 27 stycznia 2005r.) zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie informacji z zakresu prawa podatkowego w przedstawionej poniżej sprawie:

- tutejsza jednostka otrzymała dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodnie z zawartą umową ze środków SAPARD na budowę sieci wodociągowej z przyłączami. Agencja zgodnie z zawartą umową przekazała gminie "pomoc finansową" w wysokości 75% kwalifikowanych kosztów inwestycji (bez podatku VAT). Całość prac łącznie z naliczonym podatkiem VAT gmina sfinansowała po zakończeniu prac.

Otrzymana dotacja zmniejszyła częściowo koszt budowy inwestycji.

Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT, która świadczy usługi w zakresie sprzedaży wody dla wszystkich mieszkańców gminy, w tym również dla mieszkańców których przyłączono do w/w sieci wodociągowej

Zdaniem Podatnika dotacja ta nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ do takiej podstawy wliczane są tylko takie dotacje, subwencje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi.

Udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że:

w myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest również otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usług. Tym samym otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze nie mająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi, nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze pismo Podatnika , z którego wynika, że otrzymana dotacja z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa była przeznaczona na budowę sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowości Tonia i w Torzeńcu , stwierdzić należy, iż dotacja taka nie podlega opodatkowaniu od towarów i usług gdyż nie ma wpływu na wysokość ceny usługi. Naczelnik Urzędu Skarbowego zgadza się więc ze stanowiskiem przedstawionym przez Podatnika w ww. piśmie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia oraz, że interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14b §1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr z 2005r. Nr 8, poz. 60)

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w ....... Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia stronie niniejszego postanowienia ( art. 236 §2 pkt 1Ordynacj podatkowej) opłaconego zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...