• Interpretacja indywidualn...
  02.05.2024

ILPP2/443-253/10-5/SJ

Interpretacja indywidualna
z dnia 30 kwietnia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1494 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2010 r. (data wpływu 19 lutego 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 kwietnia 2010 r. (data wpływu 15 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla guarany drobnomielonej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99 – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla guarany drobnomielonej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 kwietnia 2010 r. (data wpływu 15 kwietnia 2010 r.), w którym Wnioskodawca doprecyzował opis stanu faktycznego, uszczegółowił pytanie w odniesieniu do podatku od towarów i usług, przedstawił własne stanowisko w odniesieniu do zadanego pytania oraz wskazał oczekiwaną liczbę rozstrzygnięć.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca importuje z Brazylii guaranę i wyroby z guarany. Guarana (osmęta brazylijska – Paulinia cupana), to roślina rosnąca i uprawiana w Amazonii. Surowcem jest pestka z owocu guarany. Guarana ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym ze względu na wysoką zawartość guaraniny. Jest też spożywana bezpośrednio lub częściej po przetworzeniu.

Zainteresowany sprowadza guaranę w postaci następujących produktów:

1. Guarana naturalna mielona – Występuje w opakowaniach – woreczki foliowe o zawartości 100 g, 250 g, 500 g, 1 kg oraz „luzem”. Jednocześnie jest produktem spożywczym i surowcem do dalszego przetwarzania.

2. Guarana drobnomielona – Niezwykle drobno mielony proszek 100% guarany, dzięki czemu rozpuszcza się w wodze. Występuje w opakowaniach – hermetyczne pojemniczki PCV o zawartości 50 g netto. Produkt spożywczy do spożycia bezpośredniego. Może też być wykorzystywany w dalszym przetwórstwie.

3. Guarana w proszku rozpuszczalna – Produkt jw. słodzony 80% cukru. w opakowaniach – hermetyczne pojemniczki PCV o wartości 70 g netto. Produkt spożywczy do spożycia bezpośredniego.

4. Napój (tzw. energetyczny) na bazie wyciągu z guarany – Wyciąg z guarany, słodzony 72,72% cukru. w jednorazowych buteleczkach z tworzywa 10 ml i 20 ml, pakowanych w kartoniki, odpowiednio 40 i 24 szt. Produkt spożywczy do spożycia bezpośredniego.

W przyszłości Wnioskodawca będzie także sprowadzał:

1. Guarana w proszku mix. – Proszek z naturalnej guarany z niewielkim dodatkiem imbiru i katuaby. w opakowaniach – woreczki foliowe o zawartości 50g i 500g oraz „luzem”. Produkt spożywczy do spożycia bezpośredniego. Może też być wykorzystywany w dalszym przetwórstwie.

2. Guarana w proszku rozpuszczalna mix. – Proszek z naturalnej guarany z niewielkim dodatkiem imbiru, katuaby i 80% cukru. w opakowaniach – hermetyczne pojemniki PCV o zawartości 70 g netto. Produkt spożywczy do spożycia bezpośredniego.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż guarana i produkty z guarany nie są uwzględnione w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 18 marca 1997 r., ani w późniejszych klasyfikacjach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką podatku od towarów i usług należy objąć wymieniony produkt z guarany, tj. Guaranę drobnomieloną...

Zdaniem Wnioskodawcy, Guarana drobnomielona przynależy do klasy PKWiU 15.89.14-90.99 „Przetwory spożywcze, pozostałe, gdzie indziej niewymienione” oraz podlega opodatkowaniu 7% stawką VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Klasyfikacją do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jest klasyfikacja statystyczna, według obowiązującej dla celów podatku od towarów i usług Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), (Dz. u. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

I tak, w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 34 tego załącznika, stanowiącego „Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%”, wymieniono towary (grupy towarów) z grupowania PKWiU ex 15.89.14 „Produkty spożywcze pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane – z wyłączeniem ekstraktów słodowych (PKWiU 15.89.14-30.1)”.

Stosownie do objaśnień zawartych w załącznikach do ustawy symbol ex oznacza, że stawka podatku, bądź zwolnienie od podatku odnosi się tylko do danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do wyrobów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi”. Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danego towaru lub usługi z danego grupowania.

W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wg PKWiU produktów z guarany będących przedmiotem zapytania Zainteresowanego.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca importuje z Brazylii guaranę i wyroby z guarany, która rośnie i jest uprawiana w Amazonii. Surowcem jest pestka z owocu guarany. Roślina ta ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym ze względu na wysoką zawartość guaraniny. Zainteresowany sprowadza produkt – guaranę drobnomieloną – który jest niezwykle drobnomielonym proszkiem 100% guarany, dzięki czemu lepiej rozpuszcza się we wodzie. Produkt ten jest w opakowaniach – hermetycznych pojemniczkach PCV o zawartości 50 g netto, który jest przeznaczony do spożycia bezpośredniego lub może być wykorzystywany w dalszym przetwórstwie. Zdaniem Wnioskodawcy, guarana drobnomielona, sklasyfikowana jest do grupowania PKWiU 15.89.14-90.99 „Przetwory spożywcze, pozostałe, gdzie indziej niewymienione”.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż ww. produkt, tj. guarana drobnomielona, o ile sklasyfikowany jest jak wskazał Wnioskodawca do grupowania o symbolu PKWiU 15.89.14-90.99, to zgodnie z poz. 34 załącznika nr 3 do ustawy, w którym wskazano towary o PKWiU 15.89.14 „Produkty spożywcze pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane – z wyłączeniem ekstraktów słodowych (PKWiU 15.89.14-30.1)”, podlega opodatkowaniu obniżoną 7% stawką podatku od towarów i usług, stosowanie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy.

Podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji czynności do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Zainteresowanego w zakresie klasyfikacji statystycznej czynności będącej przedmiotem wniosku. Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji zostało wydane rozstrzygnięcie dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla guarany drobnomielonej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 15.89.14-90.99. Natomiast, w zakresie stawki podatku dla produktów o symbolu PKWiU 15.89.14-90.99, tj.: guarany naturalnej mielonej, guarany w proszku rozpuszczalnej, guarany w proszku mix., guarany w proszku rozpuszczalnej mix zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia z dnia 30 kwietnia 2010 r. o numerach: ILPP2/443-253/10-4/SJ, ILPP2/443-253/10-6/SJ, ILPP2/443-253/10-7/SJ oraz ILPP2/443-253/10-8/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...