• Interpretacja indywidualn...
  16.11.2024

ITPP3/443-30/07/JK

Interpretacja indywidualna
z dnia 23 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1494 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2007r. (data wpływu 20 września 2007r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 20 września 2007r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka dokonuje zakupu od swojego dostawcy towaru w postaci pasz mineralnych. Dostawca dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego, następnie dokonuje sprzedaży - dostawy na terenie Polski stosując stawkę podatku od towarów i usług przy dostawie krajowej w wysokości 3%. Dla potwierdzenia zasadności zastosowania stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży tego towaru Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o podanie klasyfikacji przedmiotowych towarów w odpowiednim grupowaniu PKWiU.

W związku z powyższym wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy na podstawie poz. 47 załącznika nr 6 do ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów o symbolu PKWiU 15.7 – „Pasza dla zwierząt, z wyłączeniem: roztworów z ryb i ssaków morskich (PKWiU 15.71.10-00.95), karmy dla psów i kotów (PKWiU 15.72.10-00.10 i -00.20)” oraz odpowiednio dla towarów z poz. 24 załącznika nr 3 – „Pasza dla zwierząt”, można stosować przy sprzedaży przedmiotowych towarów stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% do 30 kwietnia 2008r., a od 1 maja 2008r. stawkę podatku w wysokości 7%...

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku sprzedaży przedmiotowych towarów Spółka może stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% do dnia 30 kwietnia 2008r. na podstawie załącznika nr 6 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz następnie od dnia 1 maja 2008 r. stawkę podatku w wysokości 7%, na podstawie załącznika nr 3 ustawy.

Wymienione towary, zdaniem Spółki, są paszą dla zwierząt. Ich skład oraz grupowanie PKWiU określone zostało przez Urząd Statystyczny w Łodzi co potwierdza, wg Spółki, zasadność stosowania wymienionych wyżej stawek podatku od towarów i usług przy sprzedaży tych towarów.

Spółka do wniosku ORD-IN załączyła kserokopie opinii klasyfikacyjnych przedmiotowych wyrobów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą między innymi związaną z nabywaniem, a następnie sprzedażą pasz dla zwierząt. Wnioskodawca wystąpił do Urzędu Statystycznego w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, o dokonanie klasyfikacji statystycznej zgodnie z nomenklaturą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) towarów będących przedmiotem zapytania. Urząd Statystyczny pismem z dnia 14.08.2007r. znak OK 5672/KW-3063/2007 wyraził opinię, że wymienione wyżej usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.71.10 jako „Preparaty stosowane w żywieniu zwierząt gospodarskich i ryb, z wyłączeniem lucerny, w formie sproszkowanej lub granulek” oraz „Preparaty stosowane w żywieniu zwierząt hodowlanych”.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 2 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %. Jednakże zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Wspólnot Europejskich do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę 3 % w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

Identyfikacja towarów dla potrzeb stosowania stawek podatkowych następuje poprzez odwołanie się do klasyfikacji statystycznej. Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.) do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3 tego rozporządzenia, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007r.

W poz. 24 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług wymienione zostały towary sklasyfikowane pod numerem PKWiU 15.7 "Pasza dla zwierząt". Zatem dla towarów sprzedawanych przez Spółkę o symbolu PKWiU 15.71.10 właściwą jest stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 %. Natomiast na mocy art. 146 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 41 ust. 2 ww. ustawy do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3 % w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 niniejszej ustawy, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W poz. 47 załącznika nr 6 wymieniono towary sklasyfikowane pod numerem PKWiU ex 15.7 "Pasza dla zwierząt - z wyłączeniem: roztworów z ryb i z ssaków morskich (PKWiU 15.71.10-95), karmy dla psów i kotów (PKWiU 15.72.10-00.10 i -00.20).

Reasumując stwierdza się, iż do dnia 30 kwietnia 2008r. na sprzedawane przez Spółkę towary należące do grupowaniu PKWiU 15.71.10 jako „Preparaty stosowane w żywieniu zwierząt gospodarskich i ryb, z wyłączeniem lucerny, w formie sproszkowanej lub granulek” oraz „Preparaty stosowane w żywieniu zwierząt hodowlanych” obowiązuje stawka 3 % (na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy), natomiast w świetle przepisów obowiązujących na dzień datowania niniejszej interpretacji indywidualnej od dnia 1 maja 2008 będą one podlegały opodatkowaniu stawką w wysokości 7 % (art. 41 ust. 2 cyt. ustawy).

Zaznacza się, że Minister Finansów nie jest upoważniony do klasyfikacji statystycznej wyrobów, a odpowiedzi udzielono w oparciu o wskazane przez Spółkę grupowanie PKWiU.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...