• Decyzja o zakresie stosow...
  16.09.2024

PP-3/4407/84/06

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 4 września 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1494 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Jaką stawką opodatkować wynajem pokoi hotelowych hotelowi zakwalifikowany do PKWiU 70.20.12-00.00?

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpoznaniu Pana zażalenia z dnia 10.07.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 28.06.2006 r. nr PP-1/443-51701/06/265330/72/123/mk w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.)odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zawarta w nimocena prawna stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jest prawidłowa.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 10.04.2006 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego stanu faktycznego wynikało, iż dokonał Pan zakupu trzech pokoi hotelowych, znajdujących się w różnych miastach, należących do sieci ... Następnie pokoje te wynajął pan Spółce .....

Przedmiotem umowy najmu są lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalnym (hotelowym) wraz ze wszystkimi przynależnościami oraz wyposażeniem umożliwiającym ich używanie zgodnie z przeznaczeniem hotelowym. Tytułem wynajmu otrzymuje Pan miesięczny czynsz, który składa się z dwóch części, t. j. stawki stałej i zmiennej.

Zapytanie Pana dotyczy rozstrzygnięcia kwestii, jaką stawką należy opodatkować czynsz otrzymywany na podstawie ww. umów.

Pana zdaniem wymienione czynności wynajmu pokoi hotelowych jako "usługi hoteli" należy opodatkować, zgodnie z poz. 139 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) - 7% stawką podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 28.06.2006 r. uznał Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Z opinii statystycznej, o którą wystąpił do Głównego Urzędu Statystycznego organ pierwszej instancji, wynikło, że świadczone przez Pana usługi zaliczone są do grupowania PKWiU 70.20.12-00.00 "usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, na własny rachunek". W związku z powyższym podlegają one opodatkowaniu z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Na powyższe postanowienie zażalił się Pan pismem z dnia 10.07.2006 r. podnosząc, że powyższa interpretacja pozostaje w sprzeczności z zasadami opodatkowania podatkiem VAT. Jeśli hotel nalicza klientowi podatek w wysokości 7%, to właściciel tego pokoju, wystawiając fakturę wynajmującemu powinien naliczać podatek VAT w tej samej wysokości.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy każde świadczenie (...), które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Równocześnie zgodnie z art. 8 ust. 3 usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi zakwalifikowania wg PKWiU świadczonych przez Pana usług Naczelnik Urzędu Skarbowego zwrócił się z prośbą do Urzędu Statystycznego o dokonanie takiej klasyfikacji. W odpowiedzi Główny Urząd Statystyczny w piśmie z dnia 31.05.2006 r. nr OB-02-18-5672/KU-265/2006/2358 poinformował, że usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.20.12 "Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, na własny rachunek".

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego prawidłowo poinformował Pana, iż usługi wynajmu, będące przedmiotem zapytania, należy opodatkować z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Odnosząc się do zarzutów zawartych w zażaleniu Dyrektor tut. Izby Skarbowej stwierdza, że organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa. Powyższa interpretacja jest wynikiem zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnoszących się do określonego przez Pana we wniosku stanu faktycznego.

Z ww. względów orzeczono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie jest ostateczne.

Na postanowienie służy prawo do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jego niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...