• Interpretacja indywidualn...
  15.11.2024

IPPB3/423-457/10-4/MS

Interpretacja indywidualna
z dnia 25 października 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1045 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12.07.2010 r. (data wpływu 19.07.2010 r.) uzupełnionym w dniu 04.10.2010r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 24.09.2010 r. Nr IPPB3/423-457/10-2/MS (data doręczenia 28.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

generowania przychodów w Spółce Celowej w związku z wniesieniem przez spółkę kapitałową wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa (pytanie nr 1) – jest prawidłowe,

generowania przychodów u Wnioskodawcy w związku z wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie generowania przychodów w Spółce Celowej w związku z wniesieniem przez spółkę kapitałową wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz generowania przychodów u Wnioskodawcy w związku z wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powiązane kapitałowo spółki S. S.A. oraz A. sp. z o.o. (dalej również jako Spółki) planują powołać do życia spółkę jawną (dalej jako Spółka Celowa), do której S. S.A. zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W ramach aportu zostanie wniesione m.in. prawo ochronne na zarejestrowany znak towarowy S.. Prawo ochronne zostało przez Wnioskodawcę wytworzone, zarejestrowane w Urzędzie Patentowym a koszty jego wytworzenia zostały ujęte w kosztach podatkowych w dacie poniesienia. W konsekwencji, nie zostało ujawnione przez Wnioskodawcę w żadnej ewidencji jako wartość niematerialna i prawna i w związku z tym nie było amortyzowane. Znak zostanie wniesiony do Spółki Celowej wg wartości rynkowej, wynikającej ze stosownej wyceny biegłego.

S. Sp. z o.o. wniesie wkład pieniężny. S. S.A. odpowiadać będzie za bieżący zarząd Spółką Celową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Celowej będzie skutkowało powstaniem przychodu w Spółce Celowej ...

Czy wniesienie przez Wnioskodawcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Celowej będzie skutkowało powstaniem przychodu u Wnioskodawcy ...

W jaki sposób należy ustalić wartość początkową prawa do zarejestrowanego znaku towarowego wniesionego wraz ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa do Spółki Celowej dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych ...

Czy Spółka Celowa będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych naliczonych od zarejestrowanego znaku towarowego nabytego przez nią w związku z otrzymaniem wkładu, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo to zostanie wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia wkładu do spółki osobowej)...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 1 - 2. W przedmiocie pytań nr 3 - 4 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

W odniesieniu do Spółki Celowej i skutków podatkowych otrzymania przez nią zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawca jest zdania, iż spółka ta jako spółka osobowa nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Z tego względu uzyskanie przez Spółkę Celową wkładu niepieniężnego jest neutralne dla samej spółki jak i jej wspólników. Wynika to z samej treści przepisów. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Literalne brzmienie tego przepisu wskazuje, że znajduje on zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy aport wnoszony jest do spółek kapitałowych lub do spółdzielni. Mając na uwadze generalną zasadę interpretacji prawa podatkowego, zgodnie z którą niedopuszczalna jest rozszerzająca wykładnia przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że wniesienie wkładu do spółki osobowej nie spełnia — wymogów określonych w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy, w związku z czym nie powoduje to powstania przychodu. Powyższe znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacjach indywidualnych.

Ad. 2.

Wniesienie przez Wnioskodawcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Celowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu u Wnioskodawcy. Uważa on, iż skoro spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to opodatkowaniu podlegają wyłącznie jej wspólnicy — w tym przypadku między innymi Wnioskodawca (czyli spółki S. S.A. i S. sp. z o.o.). Wniesienie wkładu niepieniężnego do tego rodzaju spółki nie podlega opodatkowaniu, gdyż ustawa nie przewiduje opodatkowania transferów majątkowych pomiędzy wspólnikami spółek osobowych a tymi spółkami. Czynnością opodatkowaną jest wyłącznie objęcie udziałów/akcji w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo. Wniesienie wkładu w postaci znaku towarowego nie stanowi również przychodu z tytułu odpłatnego zbycia wartości niematerialnej i prawnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w części dotyczącej pytania nr 1 i 2 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...