• Postanowienie o zakresie ...
  30.09.2024

1414/PP/PO/443-4/06/JW

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 10 marca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1623 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy sprzedaż nieruchomości obejmującej budynki z lat 1951-1956 i grunt będący przedmiotem wieczystego użytkowania podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Ochotnicza Straż Pożarna posiada nieruchomości, nabyte bez podatku VAT, obejmujące grunt, który jest przedmiotem wieczystego użytkowania, oraz znajdujące się na tym terenie budynki (siedzibę OSP), które wybudowano w latach 1951-1956. Pytający sprzedaje przedmiotową nieruchomość osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W związku z wykonywaniem tej czynności pojawiły się wątpliwości dotyczące opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług VAT.

Ponadto w uzupełnieniu do złożonego zapytania OSP poinformowała, że od chwili wybudowania strażnicy od roku 1956, wstawiono do niej 6 sztuk okien plastikowych oraz wykonano elewację zewnętrzną (pomalowanie ścian), a poniesione z tego tytułu wydatki nie osiągnęły 30% wartości początkowej środków trwałych.

Zdaniem Ochotniczej Straży Pożarnej sprzedaż w/w nieruchomości nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

W opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim w przedmiotowej sprawie czynność wykonywana przez Pytającego jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT.

Po pierwsze zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.) "zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, (...) pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego". Natomiast przez "towary używane", zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, rozumie się m.in. budynki i budowle, których wiek, licząc od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów, przekroczył 5 lat.

Zgodnie z powyższym, biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny należy uznać, że sprzedaż budynków, będących składnikiem przedmiotowej nieruchomości, spełnia wymagania aby uznać tą czynność za zwolnioną od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W stosunku do drugiego składnika nieruchomości, tj. gruntu będącego przedmiotem wieczystego użytkowania, kwestię jego opodatkowania regulują odrębne przepisy. Mianowicie, na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) "zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%". Zatem, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym należy uznać, że również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu związanego ze sprzedawaną przez OSP strażnicą, jest czynnością zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Reasumując należy uznać stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku za prawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia pisemnego zapytania przez podatnika.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...