• Postanowienie o zakresie ...
  20.05.2024

US40/VAT/381/2006/MJ

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 7 marca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1623 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

1. Czy zbycie powyższej nieruchomości, tj. prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków i urządzeń posadowionych na tym gruncie jest zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

2. Czy zastosowanie stawki 22% dla tej transakcji należy skorygować poprzez wystawienie faktury korygującej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami), art. 43 ust.1 pkt 1 i 2, ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późniejszymi zmianami), w związku w § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r Nr 95 poz.798), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.01.2006r (wpłynęło 24.01.2006r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz położonych na nim budynków za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.01.2006r Strona złożyła wniosek z dnia 17.01.2006r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny

Firma w dniu 12.02.2004r zawarła umowę przedwstępną sprzedaży - w formie aktu notarialnego - prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Miasta Stołecznego Warszawy oraz znajdujących się na nim budynków i urządzeń. Strony postanowiły, że Kupującemu przysługiwać będzie prawo do wskazania w dowolnym terminie, innego podmiotu na swoje miejsce do zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży ww. przedmiotu umowy. W dniu 17.02.2004r Kupujący złożył oświadczenie udokumentowane w akcie notarialnym wskazując jako podmiot do zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży - inną Spółkę. W dniu 29.09.2004r Strony zawarły umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego - prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własność budynków, budowli i urządzeń.Strony ustaliły cenę sprzedaży wraz z podatkiem od towarów i usług w wys.22%.

Powyższą transakcję Sprzedający udokumentował fakturą VAT, którą zaewidencjonował w rejestrze VAT za październik 2004r i rozliczył w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.

Przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność budynków i urządzeń Wnioskodawca nabył na podstawie umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienie własności budynków sporządzonej w dniu 19.09.2000r.

W okresie użytkowania nie poniesiono nakładów na jej ulepszenie przekraczających 30% jej wartości początkowej. Ponadto Stronie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów poniesionych w tym celu.

Zapytanie

1. Czy zbycie powyższej nieruchomości, tj. prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków i urządzeń posadowionych na tym gruncie jest zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

2. Czy zastosowanie stawki 22% dla tej transakcji należy skorygować poprzez wystawienie faktury korygującej?

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem Strony, wynikającym z pisma - zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT przy zbyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością budynków i urządzeń należy zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług. Błędnie zastosowaną stawkę podatku w wysokości 22% należy skorygować poprzez wystawienie faktury korygującej.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Ad.1.

Zgodnie z przepisem zawartym w art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług - zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie natomiast z art.43 ust.2 pkt 1 ww. ustawy - budynki i budowle lub ich części zostają uznane za towar używany - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Jednakże z przepisu art.43 ust.6 wynika, że zwolnienia, o którym mowa w ust.1 pkt 1 (powołanego powyżej), nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust.2 pkt 1 (określonych powyżej), jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w tracie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Natomiast w odniesieniu do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania informuje się, że na podstawie przepisu zawartego w § 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że:

Przy sprzedaży budynków i urządzeń trwale związanych z gruntem Wnioskodawca ma prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie wyżej cytowanych przepisów, ponieważ budynek ten spełnia warunki ustawowe do uznania go za towar używany - jego budowę zakończono ponad 5 lat od momentu dokonywania jest sprzedaży. Ponadto Sprzedającemu przy nabyciu tej nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Okres użytkowania tego budynku jest wprawdzie krótszy niż 5 lat ale firma nie poniosła w okresie użytkowania nakładów na jego ulepszenie w wysokości większej niż 30% wartości początkowej a Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów. W takiej sytuacji także przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, na której położony jest budynek - Spółce przysługuje zwolnienie od podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, że sprzedaż samego budynku na niej położonego jest zwolniona od podatku.

Ad.2.

Zgodnie zaś z przepisami zawartymi w § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

A zatem jeżeli Strona dokonując sprzedaży przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego zastosowała nieprawidłową stawkę podatku - musi dokonać jej korekty poprzez wystawienie faktury korygującej - zgodnie z wyżej cytowanym przepisem.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...