• Interpretacja indywidualn...
  08.07.2025

ITPP2/443-1038/10/AP

Interpretacja indywidualna
z dnia 10 grudnia 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i dokonania korekt deklaracji w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby realizacji zadania pn.: „Przebudowa budynku handlowego i adaptacja na Bibliotekę Publiczną ” - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 11 października 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i dokonania korekt deklaracji w związku z zakupem towarów i usług na potrzeby realizacji zadania pn.: „Przebudowa budynku handlowego i adaptacja na Bibliotekę Publiczną”.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina Miejska będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w dniu 20 lutego 1996 r. na mocy decyzji wojewody, nabyła własność nieruchomości zabudowanej budynkiem o pow. 983,6 m2. W 2005 r. podjęto decyzję o lokalizacji w tym miejscu nowej biblioteki, w związku z czym w latach 2008-2010 Gmina realizowała inwestycję pn.: „Przebudowa budynku handlowego i adaptacja na Bibliotekę Publiczną”. Po zakończeniu inwestycji ustanowiła aktem notarialnym z dnia 3 września 2010 r. prawo użytkowania całego przebudowanego budynku na rzecz Biblioteki, będącej samorządową instytucją kultury. Za prawo użytkowania ustalono opłatę roczną w wysokości 200 zł brutto. Inwestycja w całości została sfinansowana ze środków budżetu miasta. W trakcie trwania inwestycji Gmina Miejska nie odliczała podatku naliczonego wynikającego z wydatków dokonywanych na realizację zadania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gmina ma prawo odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług na potrzeby realizacji zadania pn.: „Przebudowa budynku handlowego i adaptacja na Bibliotekę Publiczną”, poprzez obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony w rozliczeniach za okresy, w których otrzymano faktury VAT i co się z tym wiąże, dokonanie stosownych korekt deklaracji podatkowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a towary i usługi były nabywane do realizacji zadania, w związku z którym wykonuje czynność opodatkowaną (oddanie w odpłatne użytkowanie). Gmina wyraziła przekonanie, iż mając na uwadze treść art. 86 ust. 1, ust. 10 i ust. 11 ustawy, nabyła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony już w momencie ponoszenia nakładów na realizację inwestycji. Dlatego zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy, skoro nie dokonywała odliczenia podatku na bieżąco w terminach określonych w ust. 10 i 11, może tego dokonać w drodze korekt deklaracji podatkowych za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (tj. za okres, w którym otrzymano faktury VAT, bądź w deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ww. ustawy określa, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi oraz w sytuacji, gdy towary i usługi zostały nabyte przez podmiot inny niż podatnik VAT czynny (z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie).

Według art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (…).

Stosownie do ust. 11 powyższego artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z ust. 13 tego artykułu, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16, i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Ze złożonego wniosku wynika, że Gmina będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w latach 2008-2010 realizowała inwestycję polegającą na adaptacji budynku na Bibliotekę. W trakcie realizacji inwestycji nie odliczała podatku naliczonego od nabywanych w tym celu towarów i usług. Po zakończeniu inwestycji Gmina przekazała aktem notarialnym z dnia 3 września 2010 r. prawo używania całego przebudowanego budynku Biblioteki, za które to prawo ustalono opłatę roczną w wysokości 200 zł brutto.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż w związku z tym, że inwestycja po zakończeniu prac stała się przedmiotem czynności opodatkowanej jaką jest przekazanie w odpłatne używanie, Gmina ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług służących realizacji inwestycji. Uwzględniając fakt, iż przekazanie inwestycji w odpłatne używanie nastąpiło we wrześniu 2010 r., należy wskazać, że w odniesieniu do wydatków ponoszonych w miesiącu wrześniu 2010 r. Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na warunkach określonych w art. 86 ust. 11 ustawy. Natomiast podatek naliczony dotyczący zakupów ponoszonych w poprzednich okresach Gmina ma prawo odliczyć poprzez korekty, o których mowa w ust. 13 powyższego artykułu. Należy jednakże zaznaczyć, iż ww. odliczeń (zarówno w okresach bieżących jak i poprzez korekty) Gmina może dokonać pod warunkiem, że nie zachodzą wyłączenia wynikające z art. 88 ust. 3a ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...