ITPP1/443-237/10/BK
Interpretacja indywidualna
z dnia 9 marca 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu pn.: „Budowa Traktatu Rowerowego wokół Jeziora – etap I” - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 8 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina będzie beneficjentem środków pomocowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, działanie Wzrost Potencjału Turystycznego. W ramach programu zostanie zrealizowany projekt pn.: „Budowa Traktatu Rowerowego wokół Jeziora – etap I”. W ramach przedsięwzięcia powstaną dwa odcinki pieszo-rowerowe. Gmina jest inwestorem tego zadania, które realizowane jest w ramach zadań własnych gminy na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2, pkt 10 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Do kosztów kwalifikowanych projektu Gmina zaliczyła naliczony podatek od towarów i usług, gdyż czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych na Gminę odrębnymi przepisami, a wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność zwolnione są od podatku VAT na podstawie § 12 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799). Zrealizowane zadanie nie będzie służyło wykonywaniu czynności opodatkowanych. Ponadto środki, które zostały przeznaczone na realizację projektu nie są środkami, o których mowa w rozdziale 9 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Gmina realizując przedmiotowy projekt jako podmiot prawa publicznego może odzyskać podatek VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, przy realizacji przedmiotowego projektu nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego, ponieważ przedmiotowa inwestycja nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
