ITPP1/443-453/07/MM
Interpretacja indywidualna
z dnia 31 października 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2007 r. (data wpływu 26 września 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 października 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu zakupu wyposażenia na potrzeby realizowanego projektu pod nazwą „Budowa placów zabaw wraz z wyposażeniem w miejscowościach …” niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 26 września 2007 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 22 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z zakupami wyposażenia na potrzeby realizowanego projektu pod nazwą „Budowa placów zabaw wraz z wyposażeniem w miejscowościach …”.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina wystąpiła z wnioskiem o przyznanie dofinansowania ze środków pochodzących z Sektora Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich” na realizację projektu „Budowa placów zabaw wraz z wyposażeniem w miejscowościach …”, na potrzeby którego dokonuje zakupu wyposażenia. Pozyskiwane środki nie są środkami finansowymi, o których mowa w § 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy Gmina będzie miała możliwość odzyskania podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dotyczących zakupu wyposażenia na potrzeby przedmiotowego projektu ...
Zdaniem wnioskodawcy Gmina nie ma możliwości odzyskania z Urzędu Skarbowego podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dotyczących zakupu wyposażenia na potrzeby ww. projektu w żadnej formie, stąd też podatek od towarów i usług uznać należy za koszt kwalifikowany w realizowanym zadaniu. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż w przypadku realizacji przedmiotowego projektu Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż zakupione wyposażenie na place zabaw będzie służyło ogólnie społeczności lokalnej, nie będzie natomiast służyło sprzedaży opodatkowanej (nie będzie wynajmowane, dzierżawione, ani oddane w używanie na podstawie umów), a ponadto zakup wyposażenia placów zabaw nie będzie stanowił dla Gminy kosztu uzyskania przychodu.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.