ITPP1/443-316/07/MS
Interpretacja indywidualna
z dnia 4 października 2007
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 06 września 2007 r. ( data wpływu 11 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania przez Gminę podatku od towarów i usług w związku z realizacją dofinansowanej inwestycji niezwiązanej z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 11 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania przez Gminę podatku od towarów i usług w związku z realizacją dofinansowanej inwestycji, niezwiązanej z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny .
Gmina otrzymała dotację na zadanie pod nazwą „Przebudowa stadionu miejskiego na terenie Gminy” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego wykonywanego w latach 2005-2006. W wyniku realizacji ww. projektu powstała: nowa płyta główna wraz z pomocniczą (treningowa), budynek klubowy wraz z budką komentatorską, nowe trybuny, schody, balustrady, siedziska, nowe ogrodzenie, miejsce dla osób niepełnosprawnych, miejsca siedzące po obu stronach budynku, oświetlenie boiska treningowego, sieć drenaży płyt boiska, przyłącza wody do budynku klubowego, jezdnie, chodniki i parkingi. Celem projektu była poprawa warunków życia mieszkańców poprzez unowocześnienie obiektów rekreacyjnych i sportowych. Rozbudowa infrastruktury służyła rozwojowi aktywnych form wypoczynku na terenie Gminy. Miejscem realizacji był teren stanowiący własność Gminy a inwestycja nie generowała dochodu. Beneficjentem projektu są mieszkańcy gminy. Środki uzyskane na realizację tego projektu nie są środkami uzyskanymi w ramach specjalnego akcesyjnego programu na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich"S" .
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT w związku z realizacją dofinansowanej inwestycji...
Zdaniem wnioskodawcy realizowana inwestycja nie będzie służyć czynnościom podlegającym opodatkowaniu, w związku z czym Gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ani zwrot podatku od towarów i usług. Gmina nie może również zaliczyć nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu i skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż nie jest podatnikiem tego podatku.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.