• Decyzja o zakresie stosow...
  18.10.2024

PP-B/406-662/05/IJ

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 10 listopada 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika; Dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionego środka trwałego przed podjęciem działalności gospodarczej i zarejestrowaniem sie jako podatnik podatku od towarów i usług.

Decyzja

Na podstawie art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60/;zmieniam postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu nr PP-1-005/223/05 z dnia 23 września 2005r. dotyczące interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznając stanowisko strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 27 czerwca 2005r. podatnik złożył wniosek do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów usług. Zapytanie dotyczyło kwestii możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionego środka trwałego przed podjęciem działalności gospodarczej i zarejestrowaniem sie jako podatnik podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż w dniu 19 kwietnia 2005r. p. N w związku z otrzymaniem z Powiatowego Urzędu Pracy środków w wysokości 10.000zł na podjęcie działalności gospodarczej, dokonał zakupu środka trwałego, natomiast rejestracja podmiotu jako podatnika od towarów i usług i faktyczne rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło 5 maja 2005r.

Zdaniem podatnika w opisywanym przypadku, podatek od towarów i usług wynikający z faktury zakupu stanowi dla niego podatek naliczony dający prawo do obniżenia podatku należnego pomimo dokonania zakupu przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Postanowieniem nr PP-1-005/232/05 z dnia 23 września 2005r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznał stanowisko strony za nieprawidłowe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, a także treści w/w postanowienia - stwierdzam, iż przedstawione powyżej stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast z art. 88 ust. 4 w/w ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96. Jednakże przy analizie powyższego przepisu za istotny należy uznać nie tyle moment powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa oraz prawa do zwrotu różnicy podatku. Możliwość ta powstaje z dniem zakończenia okresu rozliczeniowego. Wobec tego należy przyjąć, że przewidziane w cyt. art. 88 ust. 4 wyłączenie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostało dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. Skoro zatem w przedmiotowej sprawie nabycie środka trwałego nastąpiło dnia 19 kwietnia 2005r. a rejestracja podatnika dla potrzeb podatku VAT miała miejsce 5 maja 2005r., to nie można się zgodzić ze stanowiskiem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, iż brak zgłoszenia rejestracyjnego w dniu nabycia towaru pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Pan N nabył status podatnika VAT 5 maja 2005r., a więc przed upływem okresu rozliczeniowego, tj. przed dniem 25 maja 2005r.

Z powyższych względów nie można podzielić stanowiska organu pierwszej instancji opartego na twierdzeniu, że podatnikowi niezarejestrowanemu w dniu zakupu środka trwałego nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury potwierdzającej to nabycie.

W związku z powyższym postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.

Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla podatnika (por. art. 14b §1 i 2 Ordynacji podatkowej).

W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać. Zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona podatnikowi (por. art. 14 §5).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...