• Postanowienie o zakresie ...
  07.11.2024

1471/NTR1/443-414/05/LS

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 28 października 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki (Strony) została podjęta uchwała o przymusowym wykupie akcji w trybie art. 418 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 97, poz. 1037 ze zm.). Na mocy tej uchwały akcje Strony podlegały wykupowi przez spółkę prawa francuskiego jako większościowego akcjonariusza. Podjęto również uchwałę o powołaniu biegłego, którego zadaniem było ustalenie ceny akcji podlegających przymusowemu wykupowi. W celu przeprowadzenia całej procedury dokonano również zakupu usług prawnych. Za powyższe usługi wystawione zostały faktury VAT na Stronę, która na bieżącą regulowała wynikające z nich należności. Z uwagi na fakt, iż jak pisze Strona, wykup akcji realizowany był przez spółkę prawa francuskiego i to ona była rzeczywistym beneficjentem ww. usług, Strona zrefakturowała koszty tych usług na rzecz ww. spółki. W związku z tym Strona zwróciła sie o potwierdzenie, iż podatek uwzględniony w wystawionych na nią fakturach za ww. usługi, stanowi podatek naliczony w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług podlegający odliczeniu na zasadach wynikających z tej ustawy.

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki (Strony) została podjęta uchwała o przymusowym wykupie akcji w trybie art. 418 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 97, poz. 1037 ze zm.). Na mocy tej uchwały akcje Strony podlegały wykupowi przez spółkę prawa francuskiego jako większościowego akcjonariusza. Podjęto również uchwałę o powołaniu biegłego, którego zadaniem było ustalenie ceny akcji podlegających przymusowemu wykupowi. W celu przeprowadzenia całej procedury dokonano również zakupu usług prawnych. Za powyższe usługi wystawione zostały faktury VAT na Stronę, która na bieżącą regulowała wynikające z nich należności. Z uwagi na fakt, iż jak pisze Strona, wykup akcji realizowany był przez spółkę prawa francuskiego i to ona była rzeczywistym beneficjentem ww. usług, Strona zrefakturowała koszty tych usług na rzecz ww. spółki.

W związku z tym Strona zwróciła sie o potwierdzenie, iż podatek uwzględniony w wystawionych na nią fakturach za ww. usługi, stanowi podatek naliczony w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podlegający odliczeniu na zasadach wynikających z tej ustawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Strona nabywając przedmiotowe usługi w imieniu własnym, lecz faktycznie na rachunek spółki prawa francuskiego jako ich rzeczywistego beneficjenta, na rzecz którego nastąpił wykup akcji, a następnie przenosząc ich koszty na ww. spółkę, wystąpiła w charakterze swego rodzaju pośrednika ustawowego przy transakcji (tak np. M. Rodzynkiewicz, Kodeks spółek handlowych, Komentarz, Warszawa 2005).

Zgodnie bowiem z art. 417 § 3 ustawy - Kodeks spółek handlowych, który w myśl art. 418 § 3 tej ustawy stosuje sie odpowiednio w przypadku przymusowego wykupu akcji dokonywanego na podstawie § 1 tego artykułu, zarząd powinien dokonać wykupu akcji na rachunek akcjonariuszy pozostających w spółce (...). Jednocześnie zgodnie z art. 418 § 2 zd. 2 ustawy akcjonariusze, którzy mają nabyć akcje i głosowali za uchwałą, odpowiadają solidarnie wobec spółki za spłacenie całej sumy wykupu. W związku z tym przywołać w tym miejscu można art. 6(4) VI Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej, który jednak nie ma swojego odpowiednika w ustawie o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby, bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik nabył i wyświadczył te usługi.

W rezultacie uznać należy, iż Strona refakturując na akcjonariusza (spółkę prawa francuskiego) koszty usług nabytych w związku z przymusowym wykupem akcji przeprowadzonym na rzecz tej spółki, dokonała tym samym ich świadczenia w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe zgodne jest z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Najwyższego dotyczącym tzw. refakturowania usług (por. np. uchwała SN z dnia z 15.10.1998r, syg. akt III ZP 8/98; wyrok NSA z dnia 25.10.2001r. sygn. akt III SA 1466/00).W przypadku usług prawniczych oraz rachunkowo - księgowych, a więc usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia, a co za tym idzie również opodatkowania VAT, jest zgodnie z ust. 3 tego artykułu miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Jednocześnie w ramach wyjątku od reguły określonej w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - na podstawie ust. 8 pkt 1 tego artykułu podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W konsekwencji potwierdzić należy stanowisko, że w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy Stronie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przedmiotowych usług. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...