1473/WV/443/370/246/2005/AN
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 9 stycznia 2006
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
X ponosi wydatki w związku ze sprzedażą posiadanych akcji. Wydatki owe obejmują m.in.:-koszty usług doradztwa strategicznego, dotyczącego ogólnej strategii Spółki w zakresie posiadanych aktywów,-koszty usług doradztwa prawnego i finansowego dotyczącego formy przeprowadzenia sprzedaży akcji,-inne koszty związane bezpośrednio z realizacją konkretnej transakcji sprzedaży, w tym m.in. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, inne opłaty. Czy podatek VAT naliczony na tych transakcjach podlega odliczeniu?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 października 2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art.86 ust.1, art.88 ust.1 pkt 2, art.90, art.91 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.) NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIU stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w części dotyczącej wydatków wymienionych w pkt 1 lit. b wniosku (kosztów doradztwa bezpośredniego dotyczącego formy przeprowadzenia transakcji zbycia udziałów / akcji, a także innych kosztów związanych z realizacją danej sprzedaży). W pozostałej części wniosku stanowisko wnioskodawcy uznaje się za nieprawidłowe.
Uzasadnienie
-stan faktyczny podany we wniosku: "X ponosi wydatki w związku ze sprzedażą posiadanych akcji. Wydatki owe obejmują m.in.:-koszty usług doradztwa strategicznego, dotyczącego ogólnej strategii Spółki w zakresie posiadanych aktywów,-koszty usług doradztwa prawnego i finansowego dotyczącego formy przeprowadzenia sprzedaży akcji,-inne koszty związane bezpośrednio z realizacją konkretnej transakcji sprzedaży, w tym m.in. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, inne opłaty."
Stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego:
Co do zasady wydatki związane ze zbyciem udziałów / akcji nie pozostają w bezpośrednim związku z czynnościami opodatkowanymi VAT. W związku z powyższym, Spółka nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących takie wydatki. Jednakże brak możliwości odliczenia podatku VAT odnosić powinno się wyłącznie do wydatków związanych bezpośrednio z transakcją zbycia i innymi kosztami związanymi wprost z realizacją sprzedaży akcji, tj. kosztów doradztwa bezpośrednio dotyczącego formy przeprowadzenia transakcji zbycia udziałów / akcji, a także innych kosztów związanych z realizacją danej sprzedaży (w tym m.in. opłat notarialnych, podatków), gdyż to ta transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i dlatego X nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących te wydatki. Natomiast w stosunku do kosztów usług doradztwa strategicznego, dotyczącego ogólnej strategii Spółki w zakresie posiadanych aktywów, to uważamy, że Spółce przysługuje odliczenie podatku VAT na tych transakcjach. Bowiem w tym przypadku mamy do czynienia z kosztami związanymi z funkcjonowaniem, zabezpieczeniem oraz zachowaniem źródła przychodów Spółki i konsekwentnie - wydatki takie nie odnoszą się wprost do czynności sprzedaży udziałów, i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, a podatek VAT w tym przypadku podlega odliczeniu. Dodatkowo podkreślamy, iż argumentem przemawiającym za odliczeniem podatku VAT naliczonego zawartego na fakturach dokumentujących wydatki związane ze sprzedażą udziałów / akcji przed podjęciem decyzji o ich zbyciu, jest uznanie ich za koszty pośrednie związane z ogólną działalnością Spółki, a tym samym również z działalnością opodatkowaną VAT.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym
Generalna zasada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynika z przepisu art. 86 ust.1 ustawy z 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54, poz.535 ze zm.)-zwanej dalej "ustawą o VAT" - tj.: W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Natomiast art. 88. 1. pkt 2) ustawy o VAT stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:
-towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Podany przez Spółkę stan faktyczny należy odnieść do dwóch warunków wynikających z powyższych przepisów, tj.:-związku ponoszonych wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych, oraz-możliwością zaliczenia ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Z przepisu art. 15 ust.1 ustawy o VAT wynika, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Ust.2. : Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Mając na względzie powyższe definicje -zdaniem organu podatkowego- sprzedaż udziałów / akcji nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Innymi słowy nie są one czynnościami opodatkowanymi. Istotnym zatem staje się, w podanym przez Spółkę stanie rzeczy, przyporządkowanie danego wydatku (kosztu) konkretnie do danej czynności (opodatkowanej lub nieopodatkowanej). Takie przyporządkowanie leży całkowicie w gestii Spółki, gdyż to ona jest podmiotem dokonującym obu operacji gospodarczych - tj. czynności sprzedaży i wydatków z nimi związanych. Z opisu wydatków zawartego we wniosku wynika, iż koszty usług doradztwa strategicznego, dotyczącego ogólnej strategii Spółki w zakresie posiadanych aktywów są kosztami o charakterze ogólnym i nie muszą służyć w całości czynnościom opodatkowanym, natomiast opis pozostałych wydatków wykazuje związek ze sprzedażą udziałów / akcji - czyli czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu.
Reasumując:
w przypadku gdy dany wydatek nie będzie miał związku ze sprzedażą udziałów / akcji (nie będzie wykorzystany do jej wykonania), a będzie mógł on stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w takim wydatku. W przypadku wystąpienia trudności z odrębnym określeniem kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi należy mieć na względzie przepisy art. 90 i 91 ustawy o VAT. Z treści art. 90 ust.1. wynika, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ust.2. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art.86 ust.1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art.90 ust.2-9 (Art. 91 ust.1 ustawy o VAT). W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.