• Decyzja o zakresie stosow...
  06.10.2024

PP I 443/1347/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 20 kwietnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 58 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Zapytanie Podatnika dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych przed dniem złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R

W dniu 28.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wpłynął wniosek Spółki X o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełniony pismami z dnia 13.07.05 r. i 22.07.05 r. spółka X została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym Wrocław-Fabryczna z dniem 16.11.1998 r. W okresie ostatnich dwunastu miesięcy nie otrzymywała zleceń na wykonywanie usług budowlanych i w związku z tym nie dokonywała sprzedaży opodatkowanej oraz nie składała deklaracji podatkowych VAT-7.

W dniu 13 kwietnia 2004 r. utraciła, zgodnie z art. 157 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) status zarejestrowanego podatnika podatku VAT i została wykreślona z rejestru podatników VAT.

W dniu 17 czerwca 2005 r. Podatnik złożył Naczelnikowi Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.

Wątpliwości Spółki dotyczyły możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych przed dniem złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonywanych przed dniem złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna wydając w dniu 24 sierpnia 2005 r. postanowienie Nr PP/443/1/113/147/05 nie podzielił stanowiska Spółki w tym zakresie.

Dokonując oceny udzielonej interpretacji, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu działając w trybie nadzoru na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej wszczął z urzędu postępowanie w celu zmiany przedmiotowej interpretacji.

Spółka X została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym Wrocław-Fabryczna jako podatnik VAT z dniem 16.11.1998 r. Przez okres ostatnich 12 miesięcy nie dokonywała sprzedaży opodatkowanej oraz nie składała deklaracji podatkowych VAT-7.

W myśl regulacji art. 157 tej ustawy podatnik został z mocy prawa uznany za podatnika zwolnionego. Ponownej rejestracji jako podatnik VAT czynny spółka X dokonała w dniu 17 czerwca 2005 r.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podmioty, o których mowa w art. 15 tejże ustawy, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do ust. 4 ww. przepisu ustawy naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT "czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 jako podatnika VAT "zwolnionego".

Podatnik VAT czynny od dnia rejestracji ma prawo do pomniejszenia podatku należnego ze sprzedaży towarów i usług o podatek naliczony od dokonanych zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 88 ust. 4 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 cyt. ustawy wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w dniu 17 czerwca 2005 r., a więc przed datą złożenia deklaracji VAT-7 za miesiące maj i czerwiec 2005 r.

Jednocześnie tut. organ zauważa, że podatnicy są obowiązani składać deklaracje podatkowe za poszczególne okresy rozliczeniowe w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym zakończonym okresie rozliczeniowym. W celu rozliczenia VAT naliczonego podmiot powinien posiadać status zarejestrowanego podatnika na koniec okresu, którego dotyczy faktura. Dla podatku VAT istotne jest, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed dniem złożenia rozliczenia podatku od towarów i usług, a tym samym czy był w tym czasie uprawniony do obniżenia podatku należnego, nie zaś, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed dniem dokonania czynności, z których wynika podatek podlegający odliczeniu.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny stwierdzić należy, iż od dnia złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego przysługuje Podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT dokumentujących zakupy dokonane w maju i w czerwcu 2005 r. związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...