• Postanowienie o zakresie ...
  05.10.2024

PP/443/29b/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 31 maja 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 258 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Jakich dokumentów należy żądać od rolników dokonujących zakupu aby stwierdzić, że są to właśnie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych ?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje sprzedaży za pośrednictwem kas fiskalnych w związku z art.111 ustawy o VAT.

Zdaniem Spółki aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego należy poprosić o potwierdzenie tego faktu przez urząd skarbowy.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza:

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych wymaga ewidencjonowania za pośrednictwem kasy rejestrującej. Natomiast sprzedaż na rzecz rolnika indywidualnego prowadzącego działalność gospodarczą winna być dokumentowana fakturą.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży w myśl § 12 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.971 z 2004r.) winna zawierać co najmniej:

1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;

4. nazwę towaru lub usługi;

5. jednostkę miary towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

8. stawki podatku;

9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;

12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażaną cyframi i słownie.

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie nakładają obowiązku dokumentowania charakteru osób (prowadzących działalność gospodarczą lub nie prowadzących działalności gospodarczej) nabywających towary lub usługi.W praktyce o rodzaju dokumentu decyduje więc oświadczenie nabywcy towaru.

W związku z tym stanowisko podane we wniosku uznano jako nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...