• Postanowienie o zakresie ...
  28.09.2024

1427/ZO/443-10/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 28 czerwca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 11 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Dlaczego Urząd Skarbowy kwestionuje poprawność podpisywanych przez ustanowionego przez podatnika pełnomocnika, wiedząc iż otrzymał on pisemną interpretację przepisów, w której Izba Skarbowa potwierdziła możliwość podpisywania przez tego pełnomocnika deklaracji podatkowych w imieniu podatnika? Dlaczego Urząd Skarbowy nie stosuje się do interpretacji wydanych przez jednostkę nadrzędną, tym bardziej, że od czasu wydania tej interpretacji stan prawny w niniejszym zakresie nie uległ zmianie? Czy interpretacja przepisów dokonana przez Izbę Skarbową wiąże podległe organy podatkowe?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu odmawia uznania Pana stanowiska zawartego we wniosku z dnia 25.05.2006r. w sprawie kwestionowania deklaracji podatkowych podpisywanych przez ustanowionego pełnomocnika.

Uzasadnienie

W dniu 25.05.2006r. zwrócił się Pan z pytaniem, dlaczego Urząd Skarbowy w Sierpcu kwestionuje poprawność podpisywanych przez ustanowionego przez Pana pełnomocnika, wiedząc, iż otrzymał on pisemną interpretacje przepisów, w której Izba Skarbowa w Warszawie potwierdziła możliwość podpisywania przez tego pełnomocnika deklaracji podatkowych w imieniu podatnika? Dlaczego Urząd Skarbowy w Sierpcu nie stosuje się do interpretacji wydanych przez jednostkę nadrzędną, tym bardziej, że od czasu wydania tej interpretacji stan prawny w niniejszym zakresie nie uległ zmianie? Czy interpretacja przepisów dokonana przez Izbę Skarbową wiąże podległe organy podatkowe?Zdaniem Pana z informacji przekazanych przez Pana pełnomocnika wynika, iż jedynie tutejszy Urząd Skarbowy kwestionuje poprawność deklaracji podpisywanych przez niego w imieniu klientów. Legalności podpisywania przez niego deklaracji nie jest kwestionowana przez m. in. US Płock, Drugi i Trzeci US Warszawa-Śródmieście, US Warszawa Mokotów. Odpis wspomnianego pisma Izby Skarbowej w Warszawie zostało przez niego doręczone do Urzędu Skarbowego w Sierpcu prawdopodobnie w sierpniu 2005r.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Zgodnie z art. 14a § 4 - udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.W myśl art. 14b § 2 - interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.Zgodnie z art. 14b §5 - organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4: 1) jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika, płatnika lub inkasenta zasługuje na uwzględnienie, lub 2) z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.Uwzględniając powyższe przepisy - właściwym organem do wydania interpretacji w Pana indywidualnej sprawie jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu, który będzie związany stanowiskiem w niej zawartym. Jednostka nadrzędna, jaką jest Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, jest uprawniony jedynie do oceny prawidłowości wydanej interpretacji - w przypadku wniesienia zażalenia przez podatnika lub z urzędu - w przypadkach wymienionych w art. 14b § 5 pkt. 2.Załączone pismo nie stanowi źródła prawa, ponieważ nie został spełniony żaden z wymienionych warunków - zostało wydane przez inny organ w indywidualnej sprawie innego podatnika.Uwzględniając powyższe, dopiero od wydania niniejszej interpretacji Naczelnik Urzędu Skarbowego będzie miał obowiązek się do niej stosować, tj. nie będzie kwestionował poprawności deklaracji podpisywanych przez ustanowionego przez Pana pełnomocnika.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...