• Decyzja o zakresie stosow...
  30.09.2024

PD2-4151-141/06

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 25 września 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 5 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

1. Jaką zasadę powinno się zastosować przy obliczaniu przekroczenia 183 dni pobytu w Belgii?

2. Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych za miesiąc, który nastąpi po przekroczeniu 183 dnia pobytu, a część czasu w tym miesiącu pracownik będzie przebywał w Polsce?

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 11.08.2006 r. znak: RO/415-18/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pismem z dnia 12.05.2006 r. Spółka z o.o. "E." zwróciła się do Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem, w jaki sposób powinna dokonać rozliczenia dochodów swoich pracowników wysłanych w podróż służbowa do Belgii, którzy maja miejsce zamieszkania w Polsce.

W złożonym wniosku strona przedstawiła stan faktyczny jak i własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia.

W dniu 11.08.2006 r. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie znak: RO/415-18/06, w którym uznał, iż w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

W wyniku analizy postanowienia Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zważył, co następuje:

Z treści w/w postanowienia Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach jednoznacznie wynika, iż dokonano w nim interpretacji przepisów Konwencji między Rzeczpospolita Polska a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 20.08.2001 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139).

W tym miejscu wskazać należy, iż zgodnie z art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199) wprowadzono do Ordynacji podatkowej przepis art. 14e, zgodnie, z którym interpretacje w indywidualnych sprawach w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej wydaje Minister Finansów.

Powołany przepis zgodnie z art. 27 w/w ustawy z dnia 30.06.2005 r. obowiązuje od dnia 1.09.2005 r.

Stosownie do treści art. 15 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Artykuł 16 tej ustawy stanowi, iż właściwość rzeczowa organów podatkowych ustala się według przepisów określających zakres ich działania. Pod pojęciem właściwości należy rozumieć zdolność organu podatkowego do prowadzenia określonego rodzaju spraw dotyczących zobowiązań podatkowych lub innych spraw normowanych przepisami prawa podatkowego, przy czym właściwość rzeczowa jest to zdolność prawna organu podatkowego do prowadzenia spraw określonej kategorii.

W świetle cytowanych wyżej przepisów od dnia 1.09.2005 r. organem właściwym do wydania pisemnej interpretacji w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jest Minister Finansów.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach nie miał kompetencji do interpretacji umowy międzynarodowej. Tym samym postanowienie organu podatkowego pierwszej instancji z dnia 11.08.2006 r. w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji uchyla z urzędu postanowienie w sprawie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...