• Postanowienie o zakresie ...
  28.09.2024

USI/406/16/2527/AK/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 20 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 205 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Wraz z mężem złożyliśmy zeznanie roczne za 2004r. Mąż w 2004r. oprócz dochodów w Polsce uzyskał dochody z tytułu pracy w Hiszpanii. W złożonym wspólnie zeznaniu wykazaliśmy jedynie dochody osiagnięte w Polsce.Zwracam się z prośbą o udzielenie informacji:

Czy należy skorygować złozone zeznanie, na jakim formularzu winny być rozliczone te dochody i w której pozycji. Czy dochody te należy wykazać w walucie w jakiej zostały wypłacone czy też w przeliczeniu na złotówki, jeżeli w przeliczeniu to po jakim kursie z jakiego dnia. Na podstawie jakiego dokumentu należy wykazać te dochody, o jaki dokument należy starać się u pracodawcy. Czy ww. dokument powinien być przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego.W mojej ocenie nie powinniśmy wykazywać dochodów osiegniętych przez męża w Hiszpanii w zeznaniu podatkowym za 2004r. składanym w Urzędzie ponieważ w Hiszpanii został zapłacony od nich podatek, a istnieją przepisy mówiące o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Dnia 02.05.2005r., złożyła Pani wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku uwzględnienia w wspólnym zeznaniu podatkowym za 2004r. dochodów osiągniętych w Hiszpanii przez męża. Złożony wniosek uzupełniła Pani pismem z dnia 15.06.2005r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 15.06.2005r.).Pani mąż w 2004r. oprócz dochodów osiągniętych w Polsce uzyskał również dochody z tytułu pracy w Hiszpanii. W złożonym wspólnym zeznaniu podatkowym za 2004r. wykazali Państwo jedynie dochody Pani i męża osiągnięte w Polsce.

Zwraca się Pani z prośbą o udzielenie informacji:

Czy należy skorygować złożone zeznanie, na jakim formularzu winny być rozliczone te dochody i w której pozycji.

Czy dochody te należy wykazać w walucie w jakiej zostały wypłacone czy też w przeliczeniu na złotówki, jeżeli w przeliczeniu to po jakim kursie z jakiego dnia.

Na podstawie jakiego dokumentu należy wykazać te dochody, o jaki dokument należy starać się u pracodawcy.

Czy ww. dokument powinien być przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego.

W Pani ocenie nie powinni Państwo wykazywać dochodów osiągniętych przez męża w Hiszpanii w zeznaniu podatkowym za 2004r. składanym w Urzędzie Skarbowym w Bełchatowie ponieważ w Hiszpanii został zapłacony od nich podatek a istnieją przepisy mówiące o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie informuje.

Pani mąż posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że zobowiązany jest uwzględnić w rozliczeniu podatkowym zarówno przychody uzyskane w kraju jak i za granicą.

Podwójnemu opodatkowaniu dochodów zapobiegają zawarte przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 23 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej w dniu 15 listopada 1979r. przez Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z Rządem Hiszpanii (Dz. U. z 1982r. Nr 17, poz. 127) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Hiszpanii, to Polska będzie, z zastrzeżeniem postanowień ust. 2, zwalniać taki dochód lub majątek spod opodatkowania, ale może, przy obliczeniu od pozostałej części dochodu lub majątku takiej osoby, stosować stopę podatkową, która byłaby zastosowana w przypadku, gdyby zwolniona część majątku nie była tak zwolniona.

Metoda ta zwana jest wyłączenie z progresją.

Sposób opodatkowania według tej metody reguluje art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14., poz. 176 ze zm.).

W świetle tego przepisu, jeżeli podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce i oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej osiągnął również dochody z tytułu działalności poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych podatek określa się w następujący sposób:

do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali podatkowej,

ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

ustaloną zgodnie z pkt. 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym

Z powyższego wynika, że w zeznaniu podatkowym ze 2004r. winni Państwo wykazać oprócz dochodów uzyskanych w Polsce również dochody osiągnięte przez męża w Hiszpanii. Zeznanie to powinno być złożone na formularzu PIT-36 a dochody osiągnięte przez Pani męża w Hiszpanii wykazane w poz. 162 lub 163. Dochody te zwiększają podstawę obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej. Ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodów uzyskanych w Polsce.

Stosownie do art. 11 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód powstaje w dacie otrzymania lub postawienia pieniędzy do dyspozycji podatnika. Zatem istnieje konieczność przeliczenia przychodu według odpowiedniego kursu walut określonego na ten dzień.

W myśl art. 11 ust 3 i4 ustawy o podatku dochodowym przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli bank z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa powyżej, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Na podstawie art. 21 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku pozostaje część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących tam dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15.

Wysokość diet jest określona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

W przypadku Hiszpanii wartość jednej diety wynosi 48 euro. Jeżeli więc w 2004r. Pani mąż uzyskał w Hiszpanii dochód w kwocie nie większej niż 1.440 euro nie ma obowiązku tych dochodów uwzględniać w zeznaniu podatkowym.

Podstawą wykazania w zeznaniu dochodów osiągniętych za granicą winna być informacja o wysokości osiągniętych w danym roku podatkowym dochodów wystawiona przez pracodawcę i przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język polski. Stosownie do art. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 07.10.1999r. o języku polskim (Dz. U. Nr 90, poz. 999 ze zm.) język polski jest językiem urzędowym terenowych organów administracji publicznej.

Biorąc powyższe pod uwagę winni Państwo skorygować złożone zeznanie podatkowe za 2004r.

Na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta. Jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona w drodze decyzji organu odwoławczego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...