• Postanowienie o zakresie ...
  26.06.2024

PO I 415/16/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 5 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 29 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Podatnik wychowuje samotnie troje małoletnich dzieci i zamierza wynajmować lokal użytkowy, który jest współwłasnością podatnika i jego małoletnich dzieci. Czy podatek od wynajmu lokalu od dochodów dzieci powinien rozliczać w imieniu każdego dziecka oddzielnie i proporcjonalnie do jego udziału we współwłasności wspólnej oraz czy deklaracje podatkowe ma podpisywać swoim nazwiskiem jako przedstawiciel ustawowy?

Na podstawie:

art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),

art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku p. Mariusza Ś. z dnia 12.07.2005 r. (data wpływu do urzędu - 13.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku.

Wnioskiem z dnia 12.07.2005 r. pan Mariusz Ś. zwrócił się o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny podatnik podał, iż jest wdowcem wychowującym troje małoletnich dzieci oraz zamierza wynajmować lokal użytkowy, który jest własnością jego i małoletnich dzieci. Podatek od wynajmu zamierza opłacać w formie zryczałtowanej. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy podatek dochodowy z tytułu wynajmu lokalu powinien rozliczać oddzielnie w imieniu każdego dziecka proporcjonalnie do jego udziałów we współwłasności oraz czy w związku z tym będzie mógł dokumenty wypełniać na każde dziecko oddzielnie, podpisując je osobiście jako przedstawiciel ustawowy.

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie podatnika należy stwierdzić, że sposób opodatkowania dochodów małoletnich dzieci reguluje art. 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi w ust. 1, że dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób, o których mowa w art. 6 ust. 4, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Jeżeli więc rodzicom (ojcu) przysługuje prawo pobierania pożytku z najmu lokalu, stanowiącego współwłasność małoletnich dzieci, to przychody z tego tytułu winny być doliczone do dochodów rodziców (ojca), bowiem dochody dzieci z najmu lokalu użytkowego nie są dochodami z pracy, ani też lokal użytkowy nie jest przedmiotem oddanym dzieciom do swobodnego użytku. W związku z powyższym dochody małoletnich dzieci uzyskane z tytułu najmu lokalu użytkowego winny być rozliczone w zeznaniu podatkowym rodzica, pod warunkiem, że przysługuje mu prawo pobierania pożytku z najmu lokalu.

W świetle powyższego stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i traci swą ważność z dniem zmiany przepisów.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...