• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  28.09.2024

PO 4/ŻB-722-822/93

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 29 grudnia 1993

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 103 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z 21.10.1993 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

1. Do opodatkowania nie mają zastosowania przepisy ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych jak również przepisy ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają poszczególni wspólnicy spółki komandytowej, a także jej komandytariusze.

W zależności zatem od tego, czy wspólnikami i komandytariuszami spółki komandytowej są osoby fizyczne czy też osoby prawne, do ich opodatkowania mają zastosowanie bądź przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bądź ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku spółki komandytowej, w której wspólnikami i komandytariuszami są osoby prawne, dochodem osoby prawnej z udziału w tej spółce jest dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, pomniejszony o dochody wolne od podatku oraz powiększony o koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, które uprzednio zostały zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów (art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Tak określony dochód podlega - zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - opodatkowaniu osobno u każdego wspólnika i komandytariusza w stosunku do ich udziałów w dochodach spółki komandytowej. Jeżeli chodzi natomiast o opodatkowanie dochodów, wspólników i komandytariuszy będących osobami fizycznymi, uzyskanych w spółce komandytowej to podobnie jak ma to miejsce w przypadku wspólników i komandytariuszy będących osobami prawnymi, podlegają one opodatkowaniu osobno u każdego wspólnika i komandytariusza w stosunku do ich udziałów (art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dodać przy tym należy, że w umowie spółki komandytowej oraz w rejestrze handlowym powinien być określony przedmiot wkładu każdego komandytariusza, a także kwotowy poziom jego odpowiedzialności wobec wierzycieli spółki (art. 146 KH), umowa spółki powinna także określać sposób podziału zysku i strat (art. 156 § 1 KH).

Na spółce komandytowej nie ciąży więc obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconych spółce z o.o. kwot pieniężnych z tytułu jej udziału w zysku spółki nie będącej osobą prawną, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; spółka taka jednakże, stosownie do art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek od wypłaconych osobom zagranicznym udziałów i wpłacić go - w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten podatek pobrano - na rachunek II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście jako właściwego w sprawach podatkowych osób zagranicznych.

2. Zasady opodatkowania osób zagranicznych, wyrażone w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub art. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, że podlegają one opodatkowaniu w Polsce wyłącznie od dochodów uzyskanych w Polsce, z tym że przy określaniu wysokości lub stawki podatku w przypadku krajów, z którymi Polska zawarła umowy o tzw. zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu - pierwszeństwo przed przepisami polskimi mają uregulowania wynikające z tych umów. I tak, np. zgodnie z art. 3 ust. 2 umowy między PRL a RFN w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163) spółki komandytowe są traktowane w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym jako podlegające opodatkowaniu według zasad obowiązujących w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polska spółka z o.o. wypłacająca jej udziałowcowi, będącemu zagraniczną spółką komandytową należną dywidendę zobowiązana jest zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pobrać od wypłaconej kwoty zryczałtowany podatek dochodowy i wpłacić na rachunek II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten podatek pobrano (art. 26 ust. 3 ww. ustawy).

3. Jak już wspomniano w pkt 1, do opodatkowania spółek komandytowych nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółki te nie są też podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnikami takimi są wyłącznie wspólnicy spółki oraz ich komandytariusze.

W tej sytuacji spółka z o.o. przed wypłatą dywidendy powinna zażądać od władz spółki komandytowej wyciągu z rejestru handlowego lub umowy spółki w części odnoszącej się do sposobu podziału zysku między wspólników i komandytariuszy i na jej podstawie pobrać - w zależności od posiadanych udziałów - należny od tych dywidend podatek dochodowy, zgodnie z zasadami określonymi w art. 26 ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...