• Decyzja o zakresie stosow...
  12.05.2024

PD-3/4117/i-55/2005/L

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 14 listopada 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 243 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dochody otrzymane na podstwie umowy zlecenia zawartej z firmą brytyjską w ramach bezzwrotnej pomocy zagranicznej podlegają opodatkowaniu?

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 roku ze zm.) w związku z zażaleniem wniesionym osobiście dnia 5 września 2005 roku na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie Nr PD-2/415/16/05/AW z dnia 22 sierpnia 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odmawia zmiany postanowienia pierwszej instancji, uznając, iż zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie, a przedstawione przez Pana stanowisko we wniosku z dnia 30 czerwca 2005 roku (uzupełnione dnia 27 lipca 2005 roku) jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Jak wynika z akt sprawy, zwrócił się Pan w dniu 30 czerwca 2005 roku do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem (uzupełnionym dnia 27 lipca 2005 roku) o udzielenie interpretacji w sprawie sposobu opodatkowania dochodów otrzymanych na podstawie umowy zlecenia zawartej z firmą (...) z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

We wniosku przedstawił Pan stanowisko, iż otrzymywane z zagranicy dochody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania, gdyż wykonywana przez Pana praca polegała na realizacji głównych celów projektu finansowanego z funduszy PHARE 2002, a wynagrodzenie za wykonaną pracę wypłacał podmiot bezpośrednio realizujący projekt.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie wydał w dniu 22 sierpnia 2005 roku postanowienie Nr PD-2/415/16/05/AW, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe, a otrzymane przez Pana wynagrodzenie od firmy (...) jest w całości opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Organ pierwszej instancji uznał, iż podmiotem bezpośrednio realizującym cel programu jest firma (...) z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który zlecił Panu wykonanie określonych czynności (prowadzenie szkoleń), wobec czego uzyskane przez Pana dochody nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania.

W dniu 5 września 2005 roku złożył Pan do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, zażalenie w którym zarzuca Pan, iż postanowienie organu pierwszej instancji zostało wydane na podstawie błędnych ustaleń faktycznych oraz z naruszeniem przepisów prawa. Pana zdaniem osiągnięte w okresie od 18 marca 2005 roku do 10 czerwca 2005 roku dochody otrzymane w ramach realizacji projektu z funduszy PHARE 2002 z firmy (...) są wolne od podatku dochodowego od osob fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku, poz. 176 ze zm.).

Dyrektor Izby Skarbowej po przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy nie znajduje podstaw do zmiany stanowiska wyrażonego w postanowieniu Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dnia 22 sierpnia 2005 roku Nr PD-2/415/16/05/AW.

Na podstawie art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zatem, aby skorzystać ze zwolnienia dochodów od podatku na podstawie powyższego przepisu muszą być spełnione łącznie obie przesłanki:

- środki finansowe muszą pochodzić od rządów państw obcych, instytucji finansowych itd.,

- podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Jak wynika z akt sprawy, "pierwszym" podmiotem, który otrzymał środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej była Fundacja X, będąca jednocześnie dysponentem środków pomocowych jako strony umowy zamawiającej usługi. Natomiast (...) to instytucja, która na podstawie umowy podpisanej z X podjęła się dostarczenia usług w ramach realizacji projektu finansowanego w 90,9% z funduszu PHARE 2002, a w pozostałej części z polskich funduszy publicznych, o nazwie "Przygotowanie do PWW i EFRR w ramach programu PHARE PL 2002/000-580-01.07.02" i w związku z tym podmiotem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Za powyższym stanowiskiem przemawia wniosek złożony do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w W. o rejestrację umowy o świadczenie usług nabywanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej z dnia 10 stycznia 2005 roku Nr rej. (...). Z pkt 3 tego wniosku jednoznacznie wynika, iż instytucją będącą dysponentem środków pomocowych jako strony umowy zamawiającej usługi jest Fundacja w W., a z pkt 4 tego wniosku wynika, iż instytucją będącą dostawcą usług jest (...) w Londynie.

Z w/w firmą brytyjską zawarł Pan w dniu 15 marca 2005 roku umowę zlecenia, której przedmiotem było wykonanie pracy trenera (osoby szkolącej) z zakresu "...." w ramach realizacji projektu o nazwie "Przygotowanie do PWW i EFRR w ramach programu PHARE PL 2002/000-580-01.07.02". Zatem nie otrzymał Pan wynagrodzenia od beneficjenta pomocy (X), tylko od podmiotu, który realizuje program na rzecz podmiotu bezpośrednio realizującego cel tego programu (...).Wobec powyższego brak jest w przedmiotowej sprawie podstaw do uznania, iż dochody, jakie otrzymał Pan z Wielkiej Brytanii, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy pdof.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie.

Niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku postępowania.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...