• Postanowienie o zakresie ...
  06.05.2024

1432/IPDG2/415/428/54/33/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 27 czerwca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 243 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

W jaki sposób należy dokonywać rozliczenia podatku dochodowego od dochodów uzyskiwanych za wynajmowane garaże?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r., Nr 8 poz. 60 - tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany udziela niniejszym odpowiedzi na pisemne zapytanie Pana z dnia 30 marca 2005r. ( wpłynęło dnia 04.04.05r., uzupełniono 06.05.05r. oraz 21.06.05r.) dotyczące sposobu opodatkowania dochodów z najmu uznając Pana stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

W podaniu złożonym do tutejszego Urzędu wystąpił Pan z następującym zapytaniem:

- w jaki sposób należy dokonywać rozliczenia podatku dochodowego od dochodów uzyskiwanych za wynajmowane garaże?

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym, wynajmowane przez Pana garaże stanowią pańską własność. Prowadzi Pan działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowane są ryczałtem ewidencjonowanym. Wynajmowanych garaży nie zalicza Pan do majątku związanego z tą działalnością.

Działalność gospodarcza oraz umowy najmu, z których uzyskuje Pan dochody, stanowią dwa odrębne źródła przychodów.

Według przedstawionego przez Pana stanowiska w sprawie, przychody (dochody) osiągane z tytułu najmu garaży mogą być opodatkowane zarówno w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jak też na zasadach ogólnych.

Stanowisko organu podatkowego

Ogólne zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne uregulowane są przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) zwaną dalej updof. Zgodnie z art. 9 opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis artykułu 10 ust. 1 pkt 6 updof jako źródło przychodów wymienia między innymi: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze. Wynajem garaży na podstawie zawartych przez Pana umów należy do źródła przychodu wskazanego w powyższym artykule.

Dyspozycja art. 11 tejże ustawy stanowi, że przychodem z najmu będą otrzymane lub postawione do Pana dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast dochodem z najmu będzie nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad sumą kosztów ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (art. 9 ust. 2).

Wysokość podatku na zasadach ogólnych wylicza się zgodnie ze skalą określoną w art. 27 § 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W ciągu roku podatkowego od dochodów z tytułu najmu, sumowanych narastająco, należy bez wezwania wpłacać zaliczki w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za m-c poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego ( art. 44 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ). Zasada ta obowiązuje począwszy od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. W terminach płatności zaliczek należy złożyć deklarację PIT-5, natomiast do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy złożyć zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu bądź też poniesionej straty.

Podatnik uzyskujący dochody z wymienionego powyżej źródła, ma również prawo do wyboru opodatkowania ich w formie zryczałtowanej.

Zasady regulujące opodatkowanie w tej formie zawarte są w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o jej wyborze przed uzyskaniem przychodu w danym roku podatkowym ( kalendarzowym ) nie później niż w dniu jego uzyskania, co wynika z przepisu art. 9 ust. 1 i 4 powyższej ustawy.

Zmiana wybranej formy opodatkowania możliwa jest dopiero w następnym roku podatkowym, należy wtedy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze nowej formy opodatkowania najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 a) wartością przychodu są otrzymane lub postawione do Pana dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Podobnie jak na zasadach ogólnych, zaliczki na zryczałtowany podatek dochodowy ( bez obowiązku składania deklaracji ) płatne są do 20 dnia m-ca następującego po miesiącu, za który uiszczana jest zapłata, a za m-c grudzień w terminie rozliczenia zeznania podatkowego t.j. do 31 stycznia następnego roku podatkowego.

W sytuacji, gdy do dnia otrzymania pierwszego przychodu z najmu nie zgłosił Pan do tutejszego Urzędu oświadczenia o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z najmu obowiązany jest Pan stosować zasady ogólne, omówione na wstępie niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, powyższa interpretacja nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej (art. 14 b § 2).

Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...