LK-841/LP/02/IP
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 26 lipca 2002
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Odpowiadając na pismo (...) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych Ministerstwo Finansów informuje:
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84) różnicuje wysokość stawek podatku od nieruchomości, a tym samym wysokość obciążeń podatkowych, uzależniając je od sposobu wykorzystywania nieruchomości podlegających opodatkowaniu. Stawki podatku od budynków lub ich części oraz od gruntów zależą m.in. od tego, czy są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej czy nie. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie określa, co należy rozumieć przez pojęcie budynku związanego z działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna. Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 3 tej ustawy za grunty związane z działalnością gospodarczą uważa się grunty zabudowane i niezabudowane, będące w posiadaniu przedsiębiorcy.
Pojęcia działalność gospodarcza oraz przedsiębiorca zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.). Działalnością gospodarczą, zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy, jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Natomiast przedsiębiorcą, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu, podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 ze zm.) działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Przykładowe formy organizacyjne działalności kulturalnej wymienione są w art. 2 powołanej ustawy: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.
Jak stanowi art. 3 ust. 2 powołanej ustawy działalność kulturalna instytucji kultury określona w powołanym art. 1 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu odrębnych przepisów. Zgodnie z art. 8 i 9 tej ustawy ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc państwowe i samorządowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym.
Z powyższego wynika zatem, że nieruchomości państwowych i samorządowych instytucji kultury podlegają podatkowi od nieruchomości według stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, które należy opodatkować według stawek właściwych dla budynków i gruntów związanych z działalnością gospodarczą.
Ponadto, należy zauważyć, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki i grunty wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej oraz budynki i grunty we władaniu muzeów rejestrowanych.
