IIUS PBII/415-66/54215/2005
Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 czerwca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy podlega opodatkowaniu dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych po zmarłym mężu?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Pani (...)- przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2005 r. (data wpływu do U.S.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia w 2004 r. akcji nabytych po zmarłym mężu - jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 14 kwietnia 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 18 maja 2005 r. tut. organ podatkowy wezwał Panią do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 2 czerwca 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści ww. wniosku wynika, iż w roku 2004 dokonała Pani zbycia akcji, które otrzymała po zmarłym mężu, uzyskując z tego tytułu dochód w wysokości 960 zł. Ponadto informuje Pani, że jest to jedyny dochód kwalifikujący się do wykazania w urzędzie skarbowym gdyż otrzymywana renta jest rentą inwalidy wojennego korzystającą ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wątpliwości Pani dotyczą kwestii opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowych akcji. Pani zdaniem dochód uzyskany w 2004 r. ze sprzedaży ww. akcji w kwocie 960 zł nie podlega opodatkowaniu. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, (...).
Stosownie zaś do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Dochodem z tego źródła przychodu jest osiągnięta w danym roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. W przypadku sprzedaży akcji, do kosztów uzyskania zalicza się koszty związane ze sprzedażą tych akcji np. opłatę notarialną, opłatę skarbową, prowizję biura maklerskiego.
Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu (art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy obowiązani są do złożenia odrębnego zeznania według ustalonego wzoru (PIT-38), o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu z kapitałów pieniężnych i zapłaty w tym terminie należnego podatku (art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Należy podkreślić, iż żaden przepis cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zwalnia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji nabytych po zmarłych członkach rodzin (nawet jeżeli dochód ten nie przekracza kwoty 1.000 zł). W myśl art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy wolny od podatku dochodowego jest jedynie dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków lub darowizn.
Wobec powyższego dochód uzyskany przez Panią w 2004 r. ze sprzedaży akcji, otrzymanych po zmarłym mężu (pomniejszony o zapłacony ewentualnie podatek od spadków i darowizn) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad określonych ww. przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie wyjaśnia się, że fakt otrzymywania renty inwalidy wojennego zwolnionej od podatku dochodowego, nie ma znaczenia w przedmiocie opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych.
Zatem stanowisko Pani w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku Białej 43-300 Bielsko Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 - Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.
