• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  08.07.2024

PO 2/7-8010-01918/94

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 10 stycznia 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W związku z wystąpieniem z 4.10.1994 r. uprzejmie informuję:

Dla celów podatku dochodowego w art. 10 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.) wymienione zostały poszczególne źródła przychodów podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Pozarolnicza działalność gospodarcza wymieniona została w ust. 1 pkt 3 tego przepisu, a najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze wymienione zostały jako odrębne źródła przychodów w ust. 1 pkt 6.

Skoro w art. 10 ustawy przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy są wyodrębnione jako samoistne źródło przychodów, to przychodów tych dla celów podatku dochodowego nie można zaliczyć od przychodów z działalności gospodarczej także wówczas, gdy z przepisów ustawy o działalności gospodarczej wynika obowiązek dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Przychody te nie mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 23.12.1993 r. (Dz.U. Nr 132, poz. 635 ze zm.), gdy stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zryczałtowanym opodatkowaniem mogą być objęte przychody określone w art. 13 pkt 1 tej ustawy, tj. z samodzielnie wykonywanej działalności w zakresie wolnych zawodów i przychody określone w art. 14, tj. z działalności gospodarczej. Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, według skali podatku dochodowego, z tym że:

-przychodami z tych źródeł są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze lub świadczenia w naturze pomniejszone o należny podatek od towarów i usług, a nie kwoty należne z tytułu świadczeń dokonanych w ramach działalności gospodarczej,

-podatnicy uzyskujący wyłącznie przychody z najmu (...) nie mają obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Podatnicy, którzy oprócz przychodów z działalności gospodarczej lub z wykonywania wolnego zawodu uzyskują przychody z najmu, podnajmu (...) dla ustalenia dochodu z działalności gospodarczej nie mogą łączyć przychodów, kosztów z tych dwóch źródeł.

W kwestii dotyczącej opodatkowania przychodów z działalności polegającej na skupie i sprzedaży wartości dewizowych uprzejmie wyjaśniam:

Działalność polegająca na skupie i sprzedaży wartości dewizowych podlega opodatkowaniu według zasad i stawek określonych przepisami o podatku obrotowym. Zgodnie z przepisem § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 17.4.1991 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku (Dz.U. Nr 38, poz. 165 ze zm.) przy prowadzeniu działalności polegającej na kupnie wartości dewizowych w celu ich dalszej odprzedaży wyłącza się z obrotu kwoty wydatkowane na nabycie sprzedanych wartości dewizowych pod warunkiem, że podatnik prowadzi zgodnie z odrębnymi przepisami rejestr kupna i sprzedaży tych wartości. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 10% podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania dla celów podatku obrotowego jest zatem różnica między ceną sprzedaży walut a ceną ich nabycia (pod warunkiem zgodnego z przepisami prowadzenia właściwego rejestru) bądź też kwota całego obrotu.

Odrębnym zagadnieniem jest natomiast kwestia przychodu z działalności polegającej na skupie i sprzedaży wartości dewizowych. Przychodem z działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest kwota należna z tytułu świadczeń dokonanych w ramach działalności po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, bonifikat i skont.

Stosownie do § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 15.12.1992 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 1992 r. Nr 99, poz. 496 ze zm.) osoby obowiązane do prowadzenia księgi, jeśli wykonują działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, są obowiązane prowadzić również rejestr kupna i sprzedaży wartości dewizowych według zasad określonych w przepisach w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych z 31.3.1990 r. (M.P. Nr 15, poz. 119).

Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów pkt 12 podatnicy prowadzący działalność w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych wpisują w kol. 7 tej księgi kwotę przychodu (sprzedaży wartości dewizowych) wynikającą z rejestru, o jakim mowa powyżej.

W świetle powyższego przesądzoną jest kwestia przychodu z działalności polegającej na skupie i sprzedaży wartości dewizowych jako pełnej kwoty uzyskanej ze sprzedaży[1].

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...