• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  01.07.2024

PO 5/1-2574/0483/95

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 22 sierpnia 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 234 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W odpowiedzi na Pana pismo z 21.2.1995 r. (przekazane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej) w sprawie opodatkowania wynagrodzeń za czas przebywania bez pracy, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu pracy, w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

W związku z powyższym, mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem alternatywnym, przysługującym według wyboru pracownika-wierzyciela. Jak wynika z akt sprawy, Sąd Rejonowy w "B", na podstawie art. 45 § 1 KP, zgodnie z żądaniem pracownika, przywrócił Pana A.O. do pracy na poprzednich warunkach. Stosownie do swego żądania, Pan A.O. zrezygnował zatem z odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę, w związku z czym został przywrócony do pracy na warunkach poprzednich, co zgodnie z art. 47 § 1 KP, skutkuje prawem do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.) i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ministerstwo Finansów podziela stanowisko Izby Skarbowej wyrażone w powyższej sprawie w piśmie z 16.6.1994 r., Nr PO 2-005-82/94. Zdaniem Ministerstwa Finansów, decydujące w przedmiotowej sprawie jest brzmienie przepisu art. 45 § 1 KP, gdzie ustawodawca wyraźnie wskazuje na możliwość wyboru przez pracownika albo:

- żądania orzeczenia o bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu to o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach, albo

- żądania orzeczenia o odszkodowaniu.

Natomiast powołane przez Pana zdanie, że "wynagrodzenie z art. 47 § 1 KP nie jest wynagrodzeniem za pracę, a specyficznym świadczeniem odszkodowawczym" - jest wyrwane z szerszego kontekstu "zaliczenia", przez potrącenie, odprawy wypłacanej pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, po przywróceniu do pracy, na poczet wynagrodzenia z art. 47 § 1 KP.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...