• Postanowienie o zakresie ...
  16.06.2024

PD-5/415-26/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 12 kwietnia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 324 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży akcji pracowniczych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8/2005, poz. 60 ze zmianami.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 03.03.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny opisany w złożonym przez Pana wniosku jest następujący:

- w 2005 roku zawarł, Pan z M. przedwstępną umowę sprzedaży akcji

- akcje nabył Pan nieodpłatnie na podstawie przepisów ustawy o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali z dnia 24.08.2001 r. oraz przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z dnia 30.08.1996 r.

- podpisana umowa przedwstępna zawiera klauzulę zgodnie, z którą Strony zobowiązują się do zawarcia umowy ostatecznej w ciągu dwóch miesięcy po upływie Okresu Karencji, o którym mowa poniżej

- zgodnie z powołanymi przepisami ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z dnia 30.08.1996 r. umowa zbycia akcji nabytych nieodpłatnie nie może być zawarta przed upływem dwóch lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych. Do czasu podpisania umowy akcje przechowywane są w depozycie prowadzonym przez spółkę B.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta informuje, że:

Za przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Uzyskane dochody z odpłatnego zbycia akcji podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ust 1 cytowanej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, który stanowi, iż "od odchodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu". Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w odrębnym zeznaniu (PIT-38) do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym , w którym podatnik dokonał zbycia akcji i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że każda ze stron podpisując umowę przedwstępną zobowiązała się do zawarcia w określonym terminie umowy właściwej przenoszącej prawo własności akcji będących przedmiotem zapytania. Umowa przedwstępna ma zatem charakter czysto zobowiązaniowy bez skutku w postaci zbycia prawa. Prawo własności do momentu podpisania umowy właściwej pozostaje przy dotychczasowym właścicielu, a u przyszłego nabywcy pojawia się wyłącznie roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej w teminie wynikającym z podpisanej umowy przedwstępnej.

W świetle powyższego zobowiązanie podatkowe wynikające ze sprzedaży przedmiotowych akcji powstanie w momencie zbycia akcji przez Sprzedającego, t. j. w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,

- w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...