ILPB2/415-927/09-4/TR
Interpretacja indywidualna
z dnia 18 stycznia 2010
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2009 r. (data wpływu: 21 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 listopada 2009 r. (data wpływu: 26 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 21 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.
Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 13 listopada 2009 r., nr ILPB2/415-927/09-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
Jednocześnie poinformowano Zainteresowanego, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
Wezwanie wysłano w dniu 13 listopada 2009 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 17 listopada 2009 r.), zaś w dniu 26 listopada 2009 r. (data nadania: 23 listopada 2009 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 8 czerwca 2006 r. Wnioskodawca nabył od rodziców w wyniku umowy darowizny nieruchomości w postaci trzech działek. Jedna z tych działek była niezabudowana, natomiast dwie pozostałe zabudowane odpowiednio: budynkiem gospodarczym przeznaczonym do rozbiórki oraz budynkiem mieszkalnym z poddaszem częściowo użytkowym, podpiwniczonym, z garażem znajdującym się w piwnicy, a także budynkiem gospodarczym przeznaczonym do rozbiórki. Nieruchomości te Zainteresowany nabył do majątku osobistego, gdyż wówczas był stanu wolnego. Nadto w akcie darowizny Wnioskodawca ustanowił na nabytych nieruchomościach na rzecz darczyńców nieodpłatne prawo użytkowania przedmiotów umowy na 22 lata, polegające na możliwości korzystania z przedmiotów umowy w sposób uzgodniony między stronami. Wartość tego prawa określono na 4% wartości łącznej rzeczy oddanej w użytkowanie.
Notariusz nie pobrała podatku od darowizn na podstawie art. 9, 13 i 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, albowiem Zainteresowany oświadczył, że spełnia warunki określone w art. 16 cyt. wyżej ustawy oraz, że będzie zamieszkiwać w nabytym budynku mieszkalnym przez pięć lat.
W dniu 14 sierpnia 2007 r. naczelnik urzędu skarbowego - w wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego - wydał decyzje w zakresie podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca podaje, że określone zobowiązanie podatkowe uiścił w stosownym terminie.
W dniu 17 czerwca 2009 r. Zainteresowany dokonał sprzedaży dwóch z ww. działek. Sprzedaż ta nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy (a jeśli tak, to w jakiej wysokości) powstało zobowiązanie podatkowe w związku ze sprzedażą nieruchomości nabytych wcześniej w drodze darowizny...
Zdaniem Wnioskodawcy, zobowiązanie podatkowe nie powstało, gdyż do dnia 31 grudnia 2006 r. sprzedaż nieruchomości i praw nabytych w drodze spadku lub darowizny zwolniona była z podatku. W ocenie Zainteresowanego, zwolnienie to nadal ma zastosowanie, ponieważ bez znaczenia pozostaje okoliczność, kiedy nastąpiła sprzedaż nieruchomości i praw nabytych w formie darowizny lub spadku do 31 grudnia 2006 r.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:
1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a) - c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Reasumując należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu zbycia przedmiotowych nieruchomości (z uwagi na fakt, że zostały one nabyte w 2006 r. w drodze darowizny) korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.
W związku z powyższym, nie powstało zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych z tegoż tytułu.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Ponadto informuje się, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny dokumentów załączonych do wniosku; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.