PB I-3/4117/IN-37/IIUSŁ-G/05/PM
Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 15 lipca 2005
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
Pytanie podatnika:
Czy przychód ze sprzedaży nierchomości wydatkowany na wniesienie wkład mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej jest wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 31 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna z dnia 23 maja 2005 r. Nr US I-3/415/29/2005, odmawia zmiany ww. postanowienia.
W dniu 18 kwietnia 2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2003 roku uzyskał Pan przychód ze sprzedaży udziałów w zabudowanej nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie, a następnie, w 2004 r., przeznaczył Pan przedmiotowy przychód na nabycie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Według zajętego przez Pana stanowiska przychód uzyskany z tytułu sprzedaży nieruchomości wydatkowany na wniesienie wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej jest wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym - mocą art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem z dnia 23 maja 2005 r. Nr US I-3/415/29/2005 nie podzielił Pana poglądu wyrażonego w złożonym wniosku.
Nie zgadzając się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego, w dniu 31 maja 2005 r. złożył Pan zażalenie.
Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza co następuje.
Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.
Jednocześnie zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów jest odpłatne zbycie m.in. jak w przedmiotowej sprawie nieruchomości lub ich części oraz działu w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane /.../ - przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, /.../.
W związku z przepisami art. 28 ust. 2 ww ustawy, podatek od przychodu, ustalony jest w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu, płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.
Jednak zasada ta nie będzie miała zastosowania, jeśli w ciągu 14 dni od dnia dokonania sprzedaży nieruchomości podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na własne cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e wyżej powołanej ustawy (art. 28 ust. 2a ustawy).
Natomiast zgodnie z art. 28 ust. 3 ww ustawy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e, podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami /.../.
Jeżeli więc podatnik nie wydatkuje całej kwoty przychodu uzyskanego ze sprzedaży na wyżej wymienione cele w określonym w tym przepisie terminie, wówczas kwota ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym i podatek płaci się wraz z odsetkami naliczanymi zgodnie z art. 28 ust. 3 pkt 1 i 2 wyżej powołanej ustawy.
W swoim piśmie do Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz w złożonym zażaleniu na postanowienie organu podatkowego pierwszej instancji, powołał Pan przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b ww ustawy, który brzmi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.
Z powołanego zapisu wynika, iż przychody uzyskane ze sprzedaży określonych wyżej nieruchomości i praw wolne są w całości od podatku dochodowego.
Koniecznym warunkiem uprawniającym do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest jednak dokonanie sprzedaży tych składników majątkowych w celu uzyskania w zamian nich m.in. spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.
Zastosowanie powyższej ulgi podatkowej uwarunkowane jest zatem wskazaniem związku pomiędzy przychodem osiągniętym ze sprzedaży udziału w nieruchomości, a nabyciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Z uwagi na powyższe, w okolicznościach badanej sprawy należy ocenić przede wszystkim cel działania podatnika.
W oparciu o wskazane przez podatnika fakty i okoliczności a mianowicie:
- w oświadczeniu z dnia 25 czerwca 2003 r., złożonym po zbyciu, w dniu 18 czerwca 2003 r., udziału w nieruchomości stwierdza Pan ogólnie, iż kwota uzyskana ze sprzedaży przeznaczona zostanie na cele mieszkaniowe,
- umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego została przez Pana zawarta w dniu 12 marca 2004 r., a zatem prawie dziewięć miesięcy po dokonaniu sprzedaży nieruchomości,
stwierdzić należy, iż zawarcie umowy sprzedaży udziału w nieruchomości nie wymagało wcześniejszego przeprowadzenia stosownych rozmów ze Spółdzielnią Mieszkaniową, co nie wskazuje na Pana celowe i planowe postępowanie.
Biorąc zatem pod uwagę poczynioną argumentację, w okolicznościach faktycznych niniejszej sprawy uznać należy, iż nie wypełnił Pan przesłanek uprawniających, w świetle przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do skorzystania ze zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
