• Postanowienie o zakresie ...
  22.07.2025

PDF-415/8/KG/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 20 kwietnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Jaki kurs powinien być zastosowany (z jakiego dnia) przy ustalaniu wartości diet w złotych, wolnych od opodatkowania ?

Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza, że stanowisko Pani H., zam.... zawarte w piśmie z dnia 17.03.2005 r., (data wpływu 23.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej ustalenia wartości diet w złotych jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 23.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie wpłynął wniosek Pani H. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Jak wynika z treści art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny, przedstawiony przez Panią H. w wyżej podanym piśmie przedstawia się następująco.

Podatniczka w 2004 r. uzyskała dochody w Holandii i pyta jaki kurs powinien być zastosowany przy ustalaniu wartości diet w złotych, z jakiego dnia. W ocenie podatniczki powinno się przyjąć średni kurs NBP, z dnia postawienia środków do dyspozycji podatnika, do tej części wartości diet, za ile przepracowanych dni zostało przekazane wynagrodzenie na rachunek bankowy.

Na podstawie art.21 ust.1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) część dochodów osób o nieograniczonym obowiązku podatkowym - przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów - wolna jest od opodatkowania w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości i warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu poza granicami kraju - obliczonych za okres, w którym była wykonywana praca lub było otrzymywane stypendium. Zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.

Wysokość przysługujących diet została określona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz.1991 ze zm.).

Wysokość przysługującej diety za każdy dzień w przypadku Holandii (Niderlandy) wynosi 42 euro, zatem nie ma konieczności przeliczania jej na złote, bowiem wynagrodzenie podatniczka również otrzymywała w euro. W związku z powyższym prawidłowym będzie w pierwszej kolejności pomniejszenie przychodu w euro o przysługujące diety (również w euro), a dopiero później przeliczenie go na złote.

Pouczenie

Zgodnie z art.14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...