• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  08.07.2025

PO 5/1-10861/02188/95

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 18 grudnia 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami w sprawie stosowania przez Oddziały ZUS przepisów zarządzenia Ministra Finansów z 6.11.1995 r. w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych opublikowanego w M.P. Nr 58, poz. 641, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z 6.11.1995 r. w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (M.P. Nr 58, poz. 641) zwalnia się od podatku dochody z emerytur lub rent uzyskanych od 1.9.1995 r. przez osoby cywilne, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 r. lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów bomb, min, granatów itp.

W związku z powyższym Oddział ZUS nie pobiera zaliczek na podatek od emerytur lub rent wypłacanych emerytom lub rencistom, którzy przedłożą w Oddziale ZUS:

- łącznie dokumenty wymienione w § 1 ust. 2 pkt 1 lit. a-c powołanego zarządzenia, a mianowicie: orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o uznaniu za inwalidę wzroku pierwszej lub drugiej grupy, dokumentację leczniczą (szpitalną) z okresu wypadku potwierdzającą wypadek bądź poświadczone notarialnie oświadczenie dwóch świadków potwierdzających utratę wzroku w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po wojnie niewypałów bomb, min, granatów itp. oraz aktualne zaświadczenie lekarskie - okulistyczne o urazowym uszkodzeniu wzroku w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 r. lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów bomb, min, granatów itp. bądź aktualne zaświadczenie z przeprowadzonej obdukcji sądowo-lekarskiej, potwierdzające utratę wzroku w wyniku zdarzeń, o których mowa wyżej, albo

- ważną legitymację Stowarzyszenia Niewidomych Cywilnych Ofiar Wojny wydaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Niewidomych Cywilnych Ofiar Wojny.

Z zarządzenia Ministra Finansów nie wynika, iż zaniechania ustalania i poboru zaliczek na podatek dochodowy należy dokonać dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały złożone dokumenty lub legitymacja. Stąd jeżeli emeryt lub rencista przedłoży w Oddziale ZUS wyżej wymienione dokumenty lub legitymację przed wypłatą renty lub emerytury - Oddział ZUS powinien zaniechać ustalania i poboru zaliczek na podatek dochodowy od miesiąca w którym złożone zostały dokumenty lub legitymacja.

Jeżeli emeryt lub rencista, przedłoży w Oddziale ZUS łącznie ww. dokumenty bądź legitymację przed dokonaniem przez ZUS rocznego rozliczenia podatku za 1995 r. - Oddział ZUS dokona tego rozliczenia tylko od świadczeń, które w 1995 r. podlegały opodatkowaniu albo przekaże świadczeniobiorcy informację podatkową o wysokości emerytury lub renty podlegającej opodatkowaniu i o kwocie zaliczek potrąconych w 1995 r. (nie uwzględniając zwolnionej od podatku emerytury lub renty wypłaconej świadczeniobiorcy od 1.9.1995 r.).

Natomiast jeżeli przed dokonaniem przez Oddział ZUS rozliczenia podatku za 1995 r., emeryt lub rencista nie przedłoży ww. dokumentów lub legitymacji wymaganych do zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego na podstawie powołanego zarządzenia Ministra Finansów - w rocznym rozliczeniu podatku Oddział ZUS uwzględni wszystkie świadczenia emerytalne i rentowe wypłacone w 1995 r.

W takiej sytuacji emeryt lub rencista, który spełnia warunki do zaniechania podatku na podstawie powołanego zarządzenia Ministra Finansów, powinien złożyć do 30.4.1996 r. do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe za 1995 r., w którym wykaże jedynie dochody podlegające opodatkowaniu. W tym przypadku urząd skarbowy dokona zwrotu nadpłaty podatku. Kwota nadpłaty podlega zwrotowi z urzędu w ciągu 3 miesięcy od dnia jej powstania tj. złożenia zeznania podatkowego. Jeżeli zwrot nadpłaty nie nastąpi w tym terminie, nadpłata podlega oprocentowaniu w wysokości odsetek za zwłokę, chyba że zwrot nadpłaty nie jest możliwy z winy podatnika.

Ponadto, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, iż omawiane zarządzenie z 6.11.1995 r. nie ma zastosowania do osób, które uzyskują renty przyznane na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych wskutek utraty wzroku w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów bomb, min, granatów itp. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416) renty przyznane na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin są wolne od opodatkowania.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...