• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  18.05.2024

PO 2/7-8010-0796/93

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 19 kwietnia 1993

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W związku z powtarzającymi się pytaniami podatników w sprawie wydatków podlegających odliczeniu od dochodu za 1992 r., Ministerstwo Finansów przypomina, iż:

1. Osoby fizyczne, które w 1992 roku poniosły wydatki podlegające odliczeniu od dochodu i którym płatnik dokonał rocznego obliczenia podatku, mogą w terminie do 30.4.1993 r. złożyć zeznanie podatkowe, w którym wykażą: przychody, koszty, dochody i pobrany przez płatnika podatek dochodowy (w tym również podatek pobrany przez płatnika w ramach rocznego obliczenia oraz wydatki podlegające odliczeniu od dochodu).

Różnicę pomiędzy kwotą podatku pobranego przez płatnika a kwotą podatku obliczoną przez podatnika (po uwzględnieniu odliczeń) zwraca urząd skarbowy, w którym zostało złożone zeznanie, tj. urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

2. Do zeznania podatnicy nie dołączają dowodów potwierdzających poniesienie wydatków, dowody te podatnik jest zobowiązany przedłożyć - na żądanie urzędu skarbowego - przy kontroli zeznania podatkowego.

Przy ocenie dowodów potwierdzających poniesienie wydatków podlegających odliczeniu od dochodu należy mieć na uwadze brzmienie art. 75 KPA.

3. Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. g ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 80, poz. 350 ze zm.)[1]( Obecnie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione w roku podatkowym na cele mieszkaniowe podatnika przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Ustawa nie określa, co rozumie się przez "remont i modernizację". Wymienione pojęcia zostały użyte w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji.

Wychodząc z tych przesłanek, za "remont" uważa się w szczególności wykonanie robót budowlanych w istniejącym budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym wraz z wymianą dotychczas użytkowanych, zużytych składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji) za "modernizację" natomiast uważa się trwałe ulepszenie (unowocześnienie) istniejącego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (np.: wymiana ogrzewania centralnego na gazowe).

Do wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego można zaliczyć między innymi wydatki na: malowanie, tapetowanie, ułożenie glazury, terakoty, zamki i inne okucia drzwiowe i okienne, wykładziny dywanowe i podłogowe (jeżeli są trwale związane z podłożem) boazerie, kuchnie gazowe i elektryczne, termy, elementy stolarki budowlanej, trwałe urządzenia wentylacyjne, zabezpieczenie drzwi i okien (np. kraty, dodatkowe drzwi) instalację wodną i kanalizacyjną, elektryczną, gazową c.o. (w granicach budynku lub lokalu mieszkalnego), a także wydatki poniesione na doprowadzenie instalacji lub remont tego doprowadzenia do np.: muf, studzienek rewizyjnych, zaworów zamykających dopływ gazu, wody itp. obsługujących więcej niż dany budynek lub lokal.

Odliczenie nie przysługuje natomiast z tytułu budowy rurociągów i przewodów sieci rozdzielczej wodociągowej, kanalizacyjnej, gazu itp. ogólnego przeznaczenia obsługujących więcej niż budynek lub lokal przeznaczony na cele mieszkaniowe podatnika.

[...]

5. Wpłatę na Radę Rodziców (dawniej Komitet Rodzicielski) uznaje się za darowiznę w rozumieniu art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.[1]( Obecnie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a, odliczenie od dochodu do 15% osiągniętego dochodu.) Zatem wpłata ta podlega odliczeniu od dochodu do wysokości 10% osiągniętego dochodu. Wystarczającą podstawą do odliczenia jest dowód wpłaty, którego podatnik nie dołącza do zeznania.

6. Jeżeli dom mieszkalny jest budowany za pośrednictwem firmy budowlanej zajmującej się budową domów mieszkalnych dokonane w roku podatkowym zaliczkowe wpłaty na zakup budynku mieszkalnego od tej firmy podlegają odliczeniu od dochodu, oczywiście w granicach limitu przewidzianego na ten cel.

7. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w tym przepisie, jeżeli kwota uzyskana z tej sprzedaży zostanie wydatkowana na cele (i w okresie) wymienione pod lit. a tego przepisu.

Przepisy ustawy dotyczące zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a nie pozostają w żadnym związku z odliczeniem od dochodu podatnika wydatków na cele mieszkaniowe podatnika na zasadach określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik może zatem skorzystać z wyżej wymienionego zwolnienia i jednocześnie dokonać odliczeń od dochodu - w warunkach przewidzianych w tych przepisach.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...