PO 5/2-803-011/93
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 10 marca 1993
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
W związku z pismem Nr IS/FB/821/2/870/92 z 4.1.1993 r., Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, że przepis art. 21 ust. 1 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 80, poz. 350 ze zm.) dotyczy zasiłków (dodatków) rodzinnych i pielęgnacyjnych, zasiłków wychowawczych oraz zasiłków porodowych wypłacanych na podstawie ogólnie obowiązujących w tym zakresie przepisów.
Zasiłki (dodatki) rodzinne wypłacane są na podstawie następujących przepisów:
- rozporządzenia Rady Ministrów z 16.7.1991 r. w sprawie wynagrodzenia i świadczeń przysługujących pracownikom polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych (Dz.U. Nr 71, poz. 307);
- rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 10.4.1989 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz.U. Nr 23, poz. 125 ze zm.).
Zasiłki (dodatki) rodzinne wypłacane na podstawie tych przepisów są wolne od podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 wymienionej wyżej ustawy.
Do pracowników Spółki z o.o. skierowanych do pracy w przedstawicielstwach i delegaturach za granicą mają zastosowanie wyłącznie przepisy powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Przepisy te dotyczą bowiem wszystkich pracowników podlegających ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa, zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia pracownicy Spółki z o.o. skierowani do pracy w przedstawicielstwach i delegaturach za granicą mają prawo bez ograniczeń do zasiłków rodzinnych dla członków rodziny przebywających w kraju, natomiast dla przebywających za granicą - przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Zasiłki rodzinne wypłacane na podstawie tego rozporządzenia i w wysokości określonej tym rozporządzeniem, są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy.
Natomiast jeżeli Spółka wypłaca pracownikom skierowanym do pracy za granicą walutowe dodatki rodzinne na przebywających za granicą żonę lub męża i dzieci, to dodatki te zwiększają dochód pracownika z tytułu zatrudnienia za granicą i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.