• Interpretacja indywidualn...
  21.06.2024

IBPB1/415-83/07/BK

Interpretacja indywidualna
z dnia 26 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1124 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani W., przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 28 sierpnia 2007r.), uzupełnionym w dniu 19 października 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłaty wstępnej wynikającej z umowy leasingu, rat leasingowych, wydatków związanych z ubezpieczeniem i eksploatacją samochodu - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 28 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłaty wstępnej wynikającej z umowy leasingu, rat leasingowych, wydatków związanych z ubezpieczeniem i eksploatacją samochodu.

W złożonym wniosku podatniczka nie wskazała w szczególności metody ewidencjonowania kosztów w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Dlatego też pismem z dnia 8 października 2007r. została wezwana do jego uzupełnienia. W dniu 19 października 2007r. do tut. Biura wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie „usług przewodnickich”. Jej działalność polega na oprowadzaniu klientów muzeum, do którego dojeżdża w dniach od poniedziałku do niedzieli, w różnych godzinach w zależności od ilości zleceń, zgłoszonych grup i odwiedzających. Dlatego też wnioskodawczyni na potrzeby swojej firmy zakupiła w leasingu operacyjnym samochód osobowy. Samochód ten jest objęty ubezpieczeniem obowiązkowym OC oraz AC – opłata za ubezpieczenie jest ujęta w miesięcznej racie leasingowej.

W uzupełnieniu wniosku podatniczka wskazała, iż prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencjonując koszty uzyskania przychodów metodą memoriałową oraz, iż zawarta umowa leasingowa spełnia wszystkie warunki okreś1)lone postanowieniami art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej można zaliczyć w całości:

· opłatę wstępną,

· miesięczne raty leasingowe,

· wydatki z tytułu dobrowolnego i obowiązkowego ubezpieczenia samochodu,

· wydatki eksploatacyjne (zakup paliwa, przegląd techniczny samochodu, rejestracja samochodu).

Czy wstępną opłatę leasingową można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, czy proporcjonalnie na czas trwania umowy, tj. na 5 lat.

Zdaniem wnioskodawczyni wydatki poniesione tytułem: opłaty wstępnej, miesięcznych rat leasingowych, ubezpieczenia samochodu, bieżącej eksploatacji samochodu (zakup paliwa, przegląd techniczny, rejestracja samochodu, składki ubezpieczenia) mają ścisły związek z osiąganymi dochodami z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i stanowią koszty uzyskania przychodów tejże działalności – zgodnie z art. 22 ust. 1 i art. 23b ust 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast wstępną opłatę leasingową, która dotyczy ściśle określonego czasu trwania umowy leasingowej, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej proporcjonalnie do długości trwania tej umowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż skoro jak wynika z wniosku (część F. poz. 50) miesięczna rata leasingowa, którą podatniczka zalicza w ciężar kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej, obejmuje również koszty ubezpieczenia tego samochodu (OC i AC), to pytanie o możliwość zaliczenia wydatków na ubezpieczenie OC i AC jest bezprzedmiotowe; koszt tych ubezpieczeń jest ujęty w miesięcznych ratach leasingowych stanowiących koszt uzyskania przychodu co oznacza, iż wydatki z tego tytułu nie mogą ponownie podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jako odrębny wydatek z tytułu składek na ubezpieczenie przedmiotu umowy leasingu.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawcy, z powyższym zastrzeżeniem, uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenie w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...