• Postanowienie o zakresie ...
  05.10.2024

PD I 415/1/65/06

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 24 czerwca 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1124 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Pytanie dotyczy sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania i uznania za koszt uzyskania przychodów wartości budynku pomniejszoną o dotychczasową amortyzację oraz koszt zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntów.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2006 r., który wpłynął w dniu 30.05.2006 r. - o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych tj. sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania i uznania za koszt uzyskania przychodów wartości budynku pomniejszoną o dotychczasową amortyzację oraz koszt zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntów jest prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 30.05.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 02.06.2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 12.06.2006 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cyt. ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pani X we wniosku z dnia 30.05.2006 r. wyjaśnia, że w grudniu w 1996 r. zostało nabyte prawo własności budynku biurowo-produkcyjnego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu w ramach współwłasności ustawowej małżeńskiej. W umowie kupna-sprzedaży występują właściciele Zakładu "Z".

Od dnia nabycia do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku przeprowadzany był remont. Po remoncie, w listopadzie 1999 r. budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i rozpoczęto amortyzację.

Obecnie przewidywana jest sprzedaż tego budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

W związku z powyższym Pani X zwróciła się z zapytaniem czy do kosztu uzyskania przychodu zalicza się wartość budynku pomniejszoną o dotychczasową amortyzację oraz koszt zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Zdaniem wnioskodawczyni do kosztu uzyskania przychodu zalicza się wartość budynku pomniejszoną o dotychczasową amortyzację oraz koszt zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Stanowisko organu podatkowego

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość tych środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Stosownie do zapisu zawartego w art. 22a ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością (...), natomiast zgodnie z art. 22c pkt 1 cyt. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów (...).

Jak wynika z powołanych przepisów, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów koszt uzyskania przychodów stanowić będzie:

- wartości początkowa nieruchomości pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, czyli kwota stanowiąca niezamortyzowaną część wartości środka trwałego, oraz

- kwota wydatkowana na zakup prawa wieczystego użytkowania gruntów, od którego, zgodnie z przepisami nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W omawianym stanie faktycznym w świetle powołanych przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawczyni w sprawie sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów i zaliczenia w związku z tym do kosztów uzyskania przychodu wartości budynku pomniejszoną o dotychczasową amortyzację oraz kosztu zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntów jest prawidłowe.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...