PO 2/1-01032/5857/95
Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 4 września 1995
Artykuły przypisane do interpretacji
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.
W związku z podnoszonymi wątpliwościami odnośnie kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu ustanowienia hipoteki Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:
Wydatki związane z ustanowieniem hipoteki w celu zabezpieczenia kredytu obrotowego zaciągniętego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.). Wydatki te wiążą się z uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej, chociaż nie w sposób bezpośredni. Stanowią mianowicie zabezpieczenie kredytu bankowego zaciągniętego przez podatnika dla potrzeb prowadzonej przez niego firmy, a nie zostały wymienione w art. 23 powołanej ustawy jako wydatki nie stanowiące kosztu uzyskania przychodów.
Jednocześnie Ministerstwo Finansów zauważa, że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego utrwalił się pogląd, że określenie użyte w art. 22 ust. 1 ustawy: "wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów" obejmuje stany faktyczne poniesienia przez podatnika wszelkich kosztów, pod warunkiem, iż podatnik wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz że ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
