• Interpretacja indywidualn...
  08.07.2025

ILPB2/415-364/10-2/JK

Interpretacja indywidualna
z dnia 8 czerwca 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 289 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2010 r. (data wpływu 11 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania dochodu wskutek umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za wynagrodzeniem – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 11 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania dochodu wskutek umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za wynagrodzeniem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcą jest udziałowcem (wspólnikiem) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka A). Spółka została zarejestrowana przez sąd rejestrowy w roku 2009. Obecnie planowane jest obniżenie kapitału zakładowego Spółki A.

Obniżenie kapitału ma nastąpić w formie umorzenia dobrowolnego za zgodą Zainteresowanego jako wspólnika za wynagrodzeniem. Spółka A nabędzie udziały od Wnioskodawcy za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia.

Wynagrodzenie należne Zainteresowanemu z tytułu nabycia od niego udziałów w celu ich umorzenia będzie równe co do wysokości wartości nominalnej umarzanych udziałów i zostanie wypłacone w pieniądzu.

W tym miejscu Wnioskodawca zwraca uwagę, iż wartość rynkowa umarzanych udziałów będzie wyższa niż ich wartość nominalna.

Obniżenie kapitału zakładowego Spółki A nie będzie następować z czystego zysku Spółki.

Zainteresowany objął udziały w Spółce A, które to udziały mają podlegać umorzeniu za wkład pieniężny równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów. Wartość nominalna udziałów w Spółce A nie ulegała zmianie do momentu rejestracji Spółki A, jak również Wnioskodawca dla potrzeb niniejszego wniosku nie zakłada, iż wartość nominalna udziałów ulegnie zmianie do planowanego obniżenia wartości kapitału zakładowego.

Umowa Spółki A zawiera stosowne postanowienia co do możliwości obniżenia kapitału zakładowego, w tym również poprzez umorzenie udziałów za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego w związku z umorzeniem udziałów za wynagrodzeniem po stronie Wnioskodawcy powstanie podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochód wiążący się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego po Jego stronie nie powstanie podatek dochodowy od osób fizycznych do zapłaty jako, że wartość uzyskanego przez Niego przychodu nie przewyższy wartości poniesionego kosztu podatkowego związanego z uzyskaniem tego przychodu.

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Jednocześnie w art. 24 ust. 5 ww. ustawy, ustawodawca doprecyzował, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji),

3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,

4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,

5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

6. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,

7. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,

8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

W świetle wyżej wskazanych przepisów Wnioskodawca otrzymując wynagrodzenie z tytułu nabycia przez Spółkę A jego udziałów celem ich umorzenia osiągnie przychód z kapitałów pieniężnych.

Przychodem tym będzie jedynie wartość faktycznie otrzymanych przez Zainteresowanego – jako wynagrodzenie środków pieniężnych.

Przepis art. 24 ust. 5 cyt. ustawy odnosi się bowiem tylko i wyłącznie do faktycznie otrzymanych, a zatem nie dotyczy to dochodów należnych czy też dochodów, które mogłyby zostać przypisane Wnioskodawcy.

Za słusznością takiego stanowiska przemawia – w opinii Zainteresowanego – również treść art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle bowiem treści tego przepisu do przychodów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 (a więc przychodów uzyskanych w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego), z wyjątkiem przychodu określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) cyt. ustawy nie ma zastosowania przepis art. 19. Z kolei wyjątek, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) nie ma zastosowania w analizowanym przypadku.

W świetle art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód osiągnięty z odpłatnego zbycia m.in. praw majątkowych może zostać w szczególnych przypadkach podwyższony do wartości rynkowej przedmiotu zbycia.

W konsekwencji jednak wyłączenie przez ustawodawcę odpowiedniego stosowania przepisu art. 19 do przychodów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy (poza jednym wyjątkiem niemającym w analizowanej sprawie zastosowania) powoduje, iż przychodem z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia jest tylko i wyłącznie kwota faktycznie otrzymanego wynagrodzenia z tego tytułu.

W ocenie Wnioskodawcy bez znaczenia dla określenia wartości przychodu w tym przypadku pozostaje wartość rynkowa udziałów, które mają zostać zbyte na rzecz Spółki celem ich umorzenia.

Zainteresowany wskazuje, iż podobne stanowisko w tej sprawie prezentują organy podatkowe.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 10 września 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPB2/415-419/09-2/AS2 zgodził się ze stanowiskiem podatnika o następującej treści:

„Zdaniem Spółki dla opisanych zasad określania wysokości dochodu nie ma znaczenia fakt, iż wynagrodzenie uzyskane w związku z umorzeniem będzie niższe niż rynkowa wartość udziałów zbywanych celem ich umorzenia. Jak wykazano wyżej w odniesieniu do wynagrodzenia za umarzane udziały nie ma zastosowania art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Reasumując przychodem Wnioskodawcy z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz Spółki A celem ich umorzenia będzie kwota faktycznie otrzymanego wynagrodzenia z tego tytułu.

Skoro, jak zostało to wskazane, będzie to kwota równa wartości nominalnej umarzanych udziałów to właśnie tylko ta kwota będzie stanowić przychód Zainteresowanego.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Jednocześnie w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 19, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Zatem jednym z wyjątków w odniesieniu, do którego istnieje możliwość określenia kosztów podatkowych jest przepis art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią tego przepisu dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, iż Wnioskodawca objął udziały za wkład pieniężny równy wartości nominalnej obejmowanych udziałów.

Zatem w świetle art. 24 ust. 5d w związku z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem podatkowym Zainteresowanego będą wydatki poniesione bezpośrednio na objęcie tych udziałów - kosztem tym będzie między innymi zatem kwota środków pieniężnych wniesionych jako wkład w zamian za objęcie udziałów. Owa kwota środków pieniężnych była równa wartości nominalnej obejmowanych udziałów.

Stąd skoro przychód z tytułu zbycia udziałów na rzecz Spółki A w celu ich umorzenia będzie równy wartości nominalnej umarzanych udziałów (taka bowiem jest planowana wartość wynagrodzenia, które ma otrzymać Wnioskodawca, a koszty uzyskania tego przychodu również wynoszą co najmniej kwotę odpowiadającą wartości początkowej tych udziałów, Zainteresowany objął udziały za wkład pieniężny równy co do wartości nominalnej obejmowanych udziałów) to w związku z odpłatnym zbyciem udziałów na rzecz Spółki A celem ich umorzenia za wynagrodzeniem w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zainteresowany wskazuje, że podobne stanowisko w tej sprawie zostało zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w decyzji z dnia 19 czerwca 2007 r. sygn. PF-II/41171-0006/07/SK, który stwierdził co następuje:

„Stwierdzić należy, iż w opisywanym stanie faktycznym norma o charakterze ogólnym zawarta w art. 30a ust. 6 ustawy, zgodnie z którą zryczałtowany podatek, o którym mowa m.in. w ust. 1 pkt 4 pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, nie ma zastosowania. Do ustalania dochodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia należy stosować zasadę zawartą w art. 24 ust. 5d ustawy, będącą normą o charakterze szczegółowym w stosunku do powyższej normy ogólnej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przychód uzyskany przez akcjonariuszy z tytułu odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia równy jest kosztom uzyskania przychodu, tj. wydatkom na objęcie (nabycie) akcji w związku z czym nie powstanie dochód, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Tutejszy organ podkreśla, że powołane przez Wnioskodawcę we wniosku pisma organów podatkowych zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...