• Interpretacja indywidualn...
  06.05.2024

ILPB1/415-1281/09-2/IM

Interpretacja indywidualna
z dnia 8 lutego 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 289 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 27 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka cywilna powstała w 2000 roku. Na dzień złożenia wniosku prowadzą ją dwaj wspólnicy posiadający udziały jeden 95% i drugi 5%. Żaden ze wspólników nie wnosił do spółki udziałów pieniężnych lub materialnych. Z końcem 2009 roku ze spółki zamierza wystąpić wspólniczka, zaś swoje udziały zamierza przekazać drugiemu wspólnikowi, który będzie kontynuował działalność gospodarczą w tej samej branży na majątku firmy przejmując wszystkie jej należności i zobowiązania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wystąpienie z dwuosobowej spółki cywilnej wspólnika i następnie likwidacja tej spółki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (podatek likwidacyjny) w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej w tej samej branży i miejscu na majątku firmy przez jednego ze wspólników firmy przejmującym wszystkie jej należności i zobowiązania...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatkiem dochodowym opodatkowaniu podlega dochód uzyskany wskutek likwidacji działalności gospodarczej. Podstawę opodatkowania stanowi w tej sytuacji wartość pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi.

Ustawa statuuje wyjątki wyłączające dopuszczalność ustalania dochodu na dzień likwidacji i wykluczające tym samym obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego. Stanowią je:

1. zmiana formy prawnej lub połączenie przedsiębiorstw skutkująca wniesieniem składników majątku objętych remanentem jak wkład do nowo powstałego lub już istniejącego przedsiębiorcy;

2. całkowita lub częściowa zmiana branży;

3. wniesienie składników majątku objętych remanentem przez osobę fizyczną w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej lub handlowej;

4. przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Zdaniem Wnioskodawcy, należy zakwestionować, aby którakolwiek z powyższych przesłanek wypełniała stan faktyczny. W powyższym zakresie koniecznym jest wzięcie pod uwagę faktu, iż wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej, bądź też jej rozwiązanie nie powoduje w istocie zmiany przedmiotu działalności lub zmiany źródła przychodu. W tym względzie należy mieć na uwadze formę prowadzonego przedsiębiorstwa, determinowaną w szczególności podmiotem przedsiębiorcy, którym nie jest spółka cywilna, lecz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Spółka cywilna stanowi natomiast formę, w jakiej przedsiębiorcy działalność tę prowadzą. Faktycznie zatem, nie następuje zmiana podmiotu przedsiębiorcy, lecz jedynie zmiana formy prowadzonej działalności nie wpływająca jednocześnie na jej przedmiot.

Podsumowując zatem, powyższe rozważania Wnioskodawca dochodzi do wniosku, iż wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej i jednoczesne rozwiązanie tej spółki nie stanowi likwidacji działalności gospodarczej w rozumieniu art. 24 ust 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie.

Pogląd powyższy zaaprobowała również judykatura, czego wyrazem jest orzeczenie naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 03 lutego 2000 r. (I SA/Wr 2460/97).

W świetle powyższego należy przyjąć, iż w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej i po przejęciu całego majątku firmy przez drugiego wspólnika oraz kontynuowania przez niego działalności gospodarczej w tej samej branży nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.), w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z przedstawionego we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca po wystąpieniu ze Spółki cywilnej wspólniczki będzie prowadzić jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą w tej samej branży na majątku firmy przejmując wszystkie je należności i zobowiązania.

Mając na względzie cyt. wyżej przepis stwierdzić należy, iż w przypadku kontynuowania przez Wnioskodawcę, po wystąpieniu ze spółki cywilnej, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (niezależnie od formy jej prowadzenia oraz zakresu działalności), nie wystąpi po jego stronie obowiązek ustalenia dochodu na dzień likwidacji, gdyż nie wygasło źródło przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, iż nie powstanie z tego tytułu obowiązek podatkowy z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych (podatek likwidacyjny), należy uznać za prawidłowe.

Należy jednak zauważyć, iż fakt nie ustalenia dochodu na dzień likwidacji nie zwalnia Wnioskodawcy z obowiązku sporządzenia remanentu w przypadku wystąpienia wspólniczki ze spółki, obowiązek sporządzenia remanentu w takim przypadku oraz zasady jego sporządzania określają przepisy regulujące zasady prowadzenia właściwych ksiąg w celu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy Organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty w późniejszym terminie, odrębnym pismem.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) został on wydany w indywidualnej sprawie i dotyczy wyłącznie tej sprawy, w której zapadł.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...